24. augusta 2018

Obdobie batátov sa blíži! Pozrite sa na tipy pre ich zber aj skladovanie

Sladké zemiaky si rýchlo našli miesto v slovenských obchodoch a pomaly sa čoraz viac rozširujú aj v záhradách. Ak ste tento rok vysadili sadenice povojníka batátového určite sa už čoskoro budete tešiť z úrody. Pozrite sa na správne skladovanie batátov aj na vitamíny, ktoré ponúkajú pre zdravie.

Sladké zemiaky sú hľuzy povojníka batatového.Autor: profimedia.sk

Pestovanie 

Povojník batátový u nás známy ako batát či sladký zemiak obľubuje teplé počasie, preto je u nás vhodné vysádzať ho až v polovici mája. Vyhovujú mu dobre priepustné a výživné pôdy. Majú radi svetlé miesta, ktoré sú chránené pred vetrom. Rastlinka rastie pomerne rýchlo a má tendenciu rozrastať sa. Hľuzy, ktoré môžu mať svetložltú, oranžovú, červenkastú či fialovú farbu. Farba závisí od konkrétnej odrody. Batáty počas rastu potešia aj krásnymi dekoratívnymi listami.

Zber a skladovanie 

Čas zberu batátov sa odlišuje a často záleží na odrode, ale zvyčajne sa zberajú v období od augusta do októbra. Určite však treba zber vykonať pred nástupom prvých mrazov. Sladké zemiaky ľahko vyberiete pomocou rýľa. Ak sa vám pri zbere podarí zemiaky poškodiť, tak ich vytrieďte a skúste čo najskôr spracovať. 

Zemiaky skladujte na tmavom a suchom mieste s teplotou aspoň 13 °C. V žiadnom prípade ich neskladujte v chladnej pivnici či chladničke. 

Výborné pre zdravie 

V prvom rade treba vyzdvihnúť veľké množstvo betakaroténu, ktorý obsahujú. Taktiež sú bohaté na vitamíny a minerály. Nájdete v nich vitamín A, C, E, železo, kyselinu listovú, draslík, vápnik, zinok, fosfor, horčík, vlákninu či iné. Obsahujú aj vitamíny skupiny B, vďaka ktorým dodávajú energiu. Vďaka draslíku znižujú krvný tlak a pozitívne vplývajú na srdcovo-cievny systém.

Obsah vlákniny priaznivo pôsobí na črevá a pomáha pri zápche. V nich obsiahnuté antioxidanty posilňujú imunitu. Na konzumáciu sú vhodné aj pre diabetikov, keďže majú nižší glykemický index.

Pozrite si video o pestovaní batátov:

Čítajte tiež: 

Autor: Patrícia Poklembová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

6 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

11 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Obdobie batátov sa blíži! Pozrite sa na tipy pre ich zber aj skladovanie
Patrícia Poklembová