28. novembra 2019

Top rady na pestovanie cesnaku od významného šľachtiteľa + 8 odrôd z jeho dielne

Jesenná výsadba cesnaku sa posúva v dôsledku zmeny klímy až na koniec roka. To však nemení nič na tom, že si treba včas vybrať odrodu a pôdu pre ňu pripraviť čo najlepšie.

Na jeden meter štvorcový hriadky budete potrebovať asi 24 strúčikov cesnaku.Autor: shutterstock.com

Ešte pred tridsiatimi rokmi sa bežne cesnak vysádzal koncom septembra až začiatkom októbra. Teraz odporúčame novembrový až decembrový termín. V tomto čase je už pôda dostatočne studená, nevegetujú v nej nijaké cudzopasné organizmy, ktoré pri skoršej výsadbe s obľubou cesnak napádajú. Ide hlavne o fuzariózu. Platí zásada, že by sa cesnak nemal vysadiť skôr, ako klesne teplota pôdy pod 9 °C. Je to jeden z dôsledkov globálneho otepľovania, ale nielen toho.

Postupujte krok po kroku

K prvému kroku pred sadením cesnaku patrí výber vhodnej hriadky. Najlepšia je po zemiakoch, pretože zanechajú čistú a kyprú pôdu v starej sile. Samozrejme, prihnojenie kompostom alebo zaoranie rastlín na zelené hnojenie je vítané. Strúčiky treba namoriť v roztoku síry, ktorá spoľahlivo likviduje vlnovníka cesnakového, ktorý má neblahý vplyv na jej kvalitu. Nemenej dôležitá je technika výsadby, ktorú je najlepšie vykonať voľnou rukou. Netreba používať nijaké pomocné náradie, do správne pripravenej pôdy ide výsadba ako po masle.

Príprava sadby

Cesnakovú cibuľu rozdeľte na jednotlivé strúčiky už v auguste alebo v septembri a namorte ju v síre. Predtým sa používala proti napadnutiu háďatkom zhubným, ale tomu veľmi neublíži. Účinkuje však proti vlnovníkovi cesnakovému (Aceria tulipae), ktorý nielen sadbu oslabuje, ale znižuje aj jej kvalitu. Morenie by malo trvať dve hodiny. Roztok si vždy pripravte tesne pred použitím a nikdy ho nepoužívajte opakovane. Najvhodnejší čas na morenie je ráno a za pekného počasia, keď sa po namorení strúčiky vyberú z roztoku, rozložia do prievanu. Večer sú spoľahlivo suché a môžu sa odložiť na vetrané miesto v tenkej vrstve. Použité moridlo nevylejte, je to sírnaté hnojivo, ktorým môžete vyhnojiť budúci záhon cesnaku alebo iné miesto v záhrade.

Pred vlastnou výsadbou sadbu namočte asi na hodinu do čistej vody. Toto jednoduché opatrenie v pokusoch prekvapivo vykazuje podobné výsledky ako pri použití chemických moridiel.

Ak nenamoríte sírou v lete, tak tak urobte tesne pred výsadbou. V tomto prípade však ihneď vysádzajte alebo nechajte len obschnúť, nie vysušiť. Voda z moridla, ktorú strúčiky prijmú, by mala v nich aj ostať a urýchliť zakorenenie.

Na výsadbu sú vhodné všetky strúčiky okrem napadnutých chorobami, mechanicky poškodených alebo veľmi malých. V prípade, že je strúčik zložený z viacerých zrastených strúčikov, nerozdeľujte ho. Radšej nechajte na jednom mieste vyrásť dva až tri cesnaky.

Výber a príprava pozemku

Cesnak rastie v bežných záhradných a poľných podmienkach, v ktorých sa dá dopestovať väčšina zeleninových druhov. Je plodinou druhej trate. Vhodnými predplodinami sú zemiaky, cvikla, hlúboviny, plodová zelenina. Za najlepšiu predplodinu odborník považuje zemiaky. Pozemok po nich ostáva čistý, pôda je v starej sile a dobre sa spracúva, čo uľahčuje vysádzanie. Nikdy nevysádzajte cesnak po póre alebo cibuli, rovnako ani nie po cibuľových kvetoch a mečíkoch. Zároveň platí odporúčanie nepestovať cesnak po cesnaku aspoň päť rokov, i keď sa to nie vždy dá dodržať. Ideálne je pestovať ho na pozemku, kde sa nikdy nepestoval. Cesnak nemá rád pod sebou príliš kyprú zem. Väčšinou ani nie je na to dosť času, preto stačí pôdu spracovať do hĺbky asi 15 cm, čo je dostatočná hĺbka na pohodlnú výsadbu.

Hnojenie pred sadením

Ak je pôda v takzvanej starej sile, netreba pred výsadbou hnojiť. Priamo pod cesnak možno použiť sušený granulovaný hnoj alebo kompost. Rovnako možno využiť facéliu vratičolistú, viku huňatú alebo horčicu na zelené hnojenie. Do pôdy musia byť zaorané v hĺbke 25 cm najneskôr v polovici septembra. Lúčny alebo trávny porast sa má zapracovať do konca júla.

Nedostatočne vyhnojený pozemok upravte pred výsadbou zapracovaním kompostu alebo kombinovaného hnojiva s obsahom síry v dávke asi 5 kg na 100 m2 do hĺbky asi 15 cm.

Z minerálnych hnojív použite síran draselný s nízkym obsahom chlóru ako napríklad YaraMila Complex alebo Cererit. Síra obsiahnutá v hnojive je potrebná pri tvorbe silíc. Hnojivo nasypte priamo do riadka. Tento spôsob sa zdá účinnejší ako celoplošná aplikácia.

Zodpovedná výsadba

Ručná výsadba do naznačených riadkov je najvhodnejšia, pretože strúčiky sa orientujú podpučím nadol a dobre sa tak udržuje vzdialenosť medzi rastlinami, ktorá môže byť v riadku 8 až 12 cm. Vzdialenosť riadkov je závislá od spôsobu obrábania, pohybuje sa od 25 až po 60 cm. Nad strúčikom by mala ostať vrstva pôdy s hrúbkou 8 cm. Ak vám to pôda nedovolí, môžete vyhĺbiť ryhu, strúčiky do nej rozložiť a prihrnúť. Nevhodné je použitie kolíka, pretože pri tomto spôsobe ostáva podpučie bez priameho kontaktu s pôdou, čo bráni rýchlejšiemu zakoreneniu. Po výsadbe treba hriadky ešte spevniť napríklad tak, že budete po vysadenej ploche stúpať. Môže sa aj povalcovať. Pôda uľahne aj zálievkou, ktorá je obzvlášť žiaduca pri výsadbe do suchej pôdy.

Dobrá rada od skúseného šľachtiteľa 

Najdôležitejší predpoklad dobrej úrody je použitie kvalitnej sadby. Je veľmi riskantné použiť na výsadbu krásny konzumný cesnak z dovozu pôvodom z iných klimatických podmienok či iných neistých zdrojov. Riziko vymrznutia alebo zavlečenia nepríjemných chorôb a škodcov za to nestojí. Ani sadbový cesnak pôvodom z iných krajín neposkytuje záruku dobrej úrody. Stačí trochu silnejšia zima a na jar na záhone nič nevyrastie. 

Zvlášť treba upozorniť na cesnak z Poľska, ktorý je často nositeľom háďatka, ako aj bielej skleróciovej hniloby. Sadbový materiál pochádzajúci zo šľachtiteľských a semenárskych pracovísk má reálny predpoklad úspechu. Bohužiaľ, stáva sa však, že pochybní predajcovia predávajú akýkoľvek cesnak pod označením registrovaných odrôd. Podľa českej i slovenskej legislatívy sa môže sadba predávať iba vo finálnom balení. Nesmie sa navažovať z vriec či debničiek. 

Popisy odrôd nájdete v galérii tu.

Prečítajte si aj:

3x Inak! Vyskúšajte super nátierky s cesnakom

Olamovať alebo neolamovať cesnak paličiak v čase kvitnutia?

Chuť medvedieho cesnaku po celý rok! Spoznajte túto bylinku a pestujte ju v črepníku

V tomto článku sa zaoberáme cesnak ...viac
Autor: Kozák Ján
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Top rady na pestovanie cesnaku od významného šľachtiteľa + 8 odrôd z jeho dielne
Kozák Ján