05. septembra 2018

Toto je TOP 5 zelenín, ktoré môžete v jeseni vysiať na voľné hriadky

V zeleninovej záhrade patrí koniec leta a jeseň hlavne zberu úrody. Zároveň je to obdobie príprav na budúcu sezónu. A hoci to v našich záhradách stále nie je pravidlo, i na jeseň môžete siať niektoré zeleninové druhy, ktoré prezimujú a už pomerne skoro na jar prinesú prvú úrodu.

Jeseň nie je len obdobím upratovania v záhrade.Autor: profimedia.sk

Ozimná cibuľa

Väčšina cibule sa u nás pestuje z jarného výsevu alebo z jarnej výsadby sadzačky. Ozimnú však môžete siať už na jeseň. Dokonca tak máte vysokú šancu získať skoršiu úrodu ako pri jarnej výsadbe.

Výnosná ozimná odroda s veľkou guľovitou cibuľou a so stredne silným krčkom je ‘Hiberna’. Biela pevná dužina má veľmi príjemnú chuť. Suknice sú žltohnedé až bronzovohnedé s tmavším žilkovaním. Rastliny dobre prezimujú.

Ozimná ‘Augusta’ je odroda krátko denného typu, veľmi dobre prezimujúca. Cibule strednej veľkosti sú plocho guľovité so stredne silným krčkom, s bielou, chutnou a aromatickou dužinou. V porovnaní s odrodou ‘Hiberna’ má slabšiu vňať, ale je o 10 až 14 dní skoršia a odolnejšia proti vybiehaniu do kvetu.

FOTO: Cibuľa ‘Augusta’

Optimálny termín na siatie je od 15. augusta do 5. septembra. Vysejte o 20 až 25 percent viac osiva, ako ste zvyknutí, časť rastlín môže počas nepriaznivej zimy vymrznúť. Cibuľky by mali mať do zimy priemer krčka asi 0,5 cm, teda asi hrúbku ceruzky. Môžete ich zberať od jari nazeleno s vňaťou. Pri skorom zbere suchej cibule počítajte s nižšou skladovateľnosťou, najviac 3 až 6 mesiacov.

VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

6 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

10 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Ospravedlňujeme sa, ale nastala chyba pri vykonávaní komponenty cat position. Prosím, skúste to neskôr.
Toto je TOP 5 zelenín, ktoré môžete v jeseni vysiať na voľné hriadky
Lucia Sedláček Harničárová