19. októbra 2019

TOP 4 včelie produkty, ktoré vám poslúžia viac, než by ste čakali

Med je pre včely potravou a zdrojom energie, propolis slúži ako liek a prírodné lepidlo... Aj nám však tieto a ďalšie včelie produkty dokážu urobiť veľkú službu.

Propolisové produkty kúpite u včelárov alebo v lekárňach.Autor: profimedia.sk

Med

Obsahuje hlavne jednoduché cukry ako je fruktóza (ovocný) a glukóza (hroznový), v malom množstve aj niektoré iné cukry. Ďalej bielkoviny, vitamíny, aminokyseliny, enzýmy, farbivá, aromatické látky a vodu. Farbu medu a v konečnom dôsledku aj konzistenciu určujú druhy kvetov, z ktorých je vyrobený.

Med má aj liečivé účinky. Pri ošetrovaní rán sa používa kvôli protizápalovým účinkom pri opuchoch, lokálnych bolestiach a zvýšenej teplote. Zabezpečuje rovnomerné hojenie rán a bráni vzniku jaziev. Vďaka antibakteriálnym účinkom tak veľmi neškodí zubom ako napríklad klasický repný cukor. Vďaka vápniku a fosforu podporuje rast kostí.

Aj bez kvetov

Lesný med vzniká z medovice – výlučkov vošiek, mér červcov a puklíc. Včely ich zberajú a premieňajú na med. Podľa toho, z akého stromu medovica pochádzala, má aj med charakteristickú chuť. Je mimoriadne bohatý na enzýmy a minerály. Obsahuje aj éterické oleje, ktoré pomáhajú pri problémoch dýchacích ciest.

Pastovaný

Je špeciálne upravený med, nie však chemicky. Včelár ho po stočení zahrieva a mieša bez akýchkoľvek prísad. Pri tejto úprave využije prirodzenú vlastnosť kvetových medov – kryštalizáciu, ktorá sa často nesprávne označuje ako cukornatenie.

Na pastovanie je najvhodnejší repkový med, ale často sa používa aj slnečnicový či malinový. Agátový je však napríklad úplne nevhodný, pretože prirodzene kryštalizuje až po niekoľkých mesiacoch.

Výsledkom šľahania (pastovania) je, že med netečie, netuhne, je jemný, má výbornú chuť a zároveň zachované všetky biologicky aktívne látky.

Predchádzajúca strana 1 / 4 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

11 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

TOP 4 včelie produkty, ktoré vám poslúžia viac, než by ste čakali
Lucia Sedláček Harničárová