predplatne
 

Africké komáre šíria maláriu aj krvavú horúčku

07.05.2010

Chystáte sa do Afriky na majstrovstvá sveta vo futbale? Nezabudnite si pribaliť repelenty. Ak vás tam uštipne komár, hrozí vám vážne nebezpečenstvo. Okrem známej malárie prenášajú tieto blanokrídlovce aj krvavú horúčku!

Zákerný. Tento
komár po uštipnutí
prenesie do tela
vírus, ktorý vyvoláva
horúčku
Riftovho údolia.

Zákerný. Tento komár po uštipnutí prenesie do tela vírus, ktorý vyvoláva horúčku Riftovho údolia.Autor: www.profimedia.sk

Práve v Afrike číha na futbalových nadšencov viacero nebezpečenstiev spojených so zdravím. Jedným z nich je aj uštipnutie komárom, po ktorom môže u človeka prepuknúť malária alebo krvavá horúčka.

„Ide o horúčku Riftovho údolia – Rift Valley Fever, ktorú na ľudí prenášajú komáre. Rizikovými oblasťami je hlavne vidiek. V mestách je pravdepodobnosť, že chytíte krvavú horúčku, takmer nulová,“ vysvetľuje odborníčka na tropickú medicínu Silvia Dobrodenková z Bratislavy.

Napriek tomu odporúča, aby ste repelenty pre istotu použili aj v mestách.

 
Nebezpečné lokality. Sú to vidiecke oblasti vo Východnom Kapsku, Západnom Kapsku, Severnom Kapsku a v provincii Severozápad. Rizikové je aj pobrežie Východného a Západného Kapska. Malé futbalové loptičky na mape označujú mestá, kde sa hrajú zápasy.
Infografika: MAREK KOVÁČIK

Schytal to prvý turista

Doterajšie prípady, ktoré sa vyskytli v JAR, boli všetky z vidieka.

„Teraz však prvýkrát zaznamenali prípad, keď horúčku Riftovho údolia dostal turista. Pochádza z Nemecka,“ upozornila lekárka.

Jedinou ochranou proti krvavej horúčke sú repelenty. Osobitné lieky na ochorenie nie sú.

„Takisto odporúčam vyhnúť sa úzkemu kontaktu s dobytkom alebo divo žijúcimi zvieratami. Nepite nepasterizované mlieko a dajte si pozor aj na nedostatočne tepelne upravené mäso,“ radí odborníčka.

Čo je horúčka údolia Rift

Chorobu spôsobuje vírus, ktorý do tela človeka prenesie komár rodu Aedes. Nebezpečné vírusy môžu byť aj v krvi domácich zvierat – v hovädzom dobytku, ovciach a kozách. Ochorenie je veľmi nákazlivé, z infikovaných zvierat horúčku prenesú komáre na ľudí.

Takto sa prejavuje

Krvavá horúčka buď nemá žiadne prejavy, alebo nastúpia vysoké teploty. V ťažkých prípadoch sa vyskytuje krvácanie z nosa alebo z ďasien. „Nebojte sa však, nie každé krvácanie z nosa znamená, že máte krvavú horúčku. Netreba hneď panikáriť,“ upokojuje lekárka Dobrodenková.

 
Toto je on. Tento vírus spôsobuje horúčku Riftovho údolia.
Foto: www.profimedia.sk

Nakazil sa na vidieku

Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že nemecké úrady už oficiálne potvrdili jeden prípad horúčky Riftovho údolia. Išlo o turistu, ktorý bol v Južnej Afrike od 17. marca do 8. apríla tohto roku. Nemec s ďalšími tromi spoločníkmi navštívil vidiecke oblasti a obory pozdĺž pobrežia Eastern Cape a Western Cape provincie. Deň pred tým, ako sa vrátil domov, mal horúčky, bolesti hlavy a ekzém. Podľa údajov zo Svetovej zdravotníckej organizácie v máji ministerstvo zdravotníctva JAR evidovalo 172 prípadov horúčky Riftovho údolia. Zaznamenalo sa 15 úmrtí. Chorobu nahlásili z provincií Eastern a Cape, zo Severného Kapska, Západného Kapska a provincie North West.

V tomto článku sa zaoberáme Malária ...viac
Autor: Plus JEDEN DEŇ/VIERA MAŠLEJOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Máte odhad na ľudí alebo sa mýlite? Rovnako ako sa mýlia vo vás?

Máte odhad na ľudí alebo sa mýlite? Rovnako ako sa mýlia vo vás?

včera
Predstavte si, že spoznáte nového človeka a ten sa k vám správa nanajvýš priateľsky. Vy si však jeho milé správanie môžete vysvetliť... Čítať viac
 
Lyžiari, budete prekvapení. S helmou ste zraniteľnejší ako bez nej. Traumatológia vysvetľujú, prečo

Lyžiari, budete prekvapení. S helmou ste zraniteľnejší ako bez nej. Traumatológia vysvetľujú, prečo

06.12.2019
Lyžiarske helmy, ktorých nosenie sa v posledných rokoch začína považovať na lyžiarskych svahoch už takmer za povinnosť, sú síce veľmi... Čítať viac
 
Mozog nevie, že zomrel. Ešte desať minút po smrti sa deje čosi zvláštne, zistili vedci

Mozog nevie, že zomrel. Ešte desať minút po smrti sa deje čosi zvláštne, zistili vedci

05.12.2019
Pravdepodobne každého z času na čas zamrazí: aké to bude umierať? Napĺňa vás strach, panika či len zvedavosť? Vedci najnovšie... Čítať viac
 
6 tipov ako si udržať v zime nohy v teple. Bavlnené ponožky vás nezachránia

6 tipov ako si udržať v zime nohy v teple. Bavlnené ponožky vás nezachránia

05.12.2019
Chodidlá chránia topánky, avšak keď sú v nich príliš dlho, ľahko sa spotia. Od studených nôh potom prejde chlad do celého tela. Udržte... Čítať viac
 
KRK prezradí 6 správ o vašom zdraví. Štvrtú radšej nebudete chcieť počuť

KRK prezradí 6 správ o vašom zdraví. Štvrtú radšej nebudete chcieť počuť

04.12.2019
Rakovinu aj srdcové zlyhávanie môžu naznačiť zmeny v oblasti vášho krku. Skontrolujte sa pred zrkadlom. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Africké komáre šíria maláriu aj krvavú horúčku
Plus JEDEN DEŇ/VIERA MAŠLEJOVÁ