predplatne
 

Baktérie v domácnosti: Tu sú ich superskrýše

07.11.2011

Sú všade okolo nás. A hoci sú veľmi malé, sú neuveriteľne zákerné. Ak si ich neustriehnete, môžu vám spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Reč je o baktériách, ktoré nás denne sprevádzajú doma i v zamestnaní.

Zabojujte: Ignorovať špinu sa neoplatí.

Zabojujte: Ignorovať špinu sa neoplatí.Autor: ILUSTRAČNÉ PROFIMEDIA.SK

Vďaka baktériám je doska na krájanie rovnako riziková ako kľučka na dverách. Doma nás najčastejšie sprevádzajú baktérie E.coli, Klebsiella pneumonia, Streptococcus a Staphylococcus aureus. Niektoré miesta sú pre ne doslova liaheň. Tak napríklad len v kúpeľni sa na jednom štvorcovom centimetri nachádza viac ako 50-tisíc baktérií!

Vedci zo Severnej Karolíny okrem toho prišli aj na to, že na verejných toaletách je na piatich štvorcových centimetroch približne 41 mikróbov. No na rovnako veľkej ploche počítačovej klávesnice je ich asi 21-tisíc! Nepodliehajte panike, poradíme vám, ktoré ďalšie skrýše majú tieto malé potvory najradšej, ale aj to, ako sa nevítaných príživníkov zbaviť.

Kuchyňa

Špongia:

Podľa odhadov je na nej okolo 20 miliónov baktérií! Po použití ju opláchnite čistou horúcou vodou a vyžmýkajte. Nenechávajte ju v dreze.

Aspoň raz denne ju dajte „prečistiť“ na minútu do mikrovlnnej rúry, raz za týždeň do umývačky riadu alebo ju vydezinfikujte. No a pravidelne ju meňte. Doska na krájanie: Po použití ju ihneď umyte. Jednu majte na zeleninu, druhú na mäso.

Chladnička:

Keď v nej niečo rozlejete, hneď to upracte, inak majú baktérie ideálne prostredie na množenie. Potraviny a jedlo v nej skladujte vždy zabalené. Soľnička: Ak manipulujete so surovými potravinami, prv ako po nej siahnete, umyte si ruky.

Odpadkový kôš:

Aspoň raz do týždňa ho celý umyte zvonka aj zvnútra.

Spálňa

Posteľ:

V matraci je až 90 percent všetkých alergénov. Podobne sú na tom aj paplón a vankúš. Je to kráľovstvo roztočov, ktorých výlučky rýchlo uschnú a šíria sa vzduchom ako drobné čiastočky. Posteľnú bielizeň meňte aspoň raz týždenne.

Zvlhčovač vzduchu:

Neočistený môže byť zdrojom nákazy legionelou a ostatnými patogénmi, ktoré spôsobujú respiračné ochorenia. Problémom predídete správnym čistením niekoľkokrát za týždeň.

Kúpeľňa

Batéria:

Je v stálom kontakte s rukami a neustále mokrá. Po umytí rúk ju osušte.

Osuška:

Ideálna živná pôda pre baktériu E.coli. Vymieňajte ju každé tri dni. Záchod: Splachujte so sklopenou doskou, čím zabránite množeniu baktérií.

Zubná kefka:

Baktérie medzi jej štetinami dokážu prežiť 24 až 48 hodín. Vymieňajte ju minimálne raz za mesiac, ale aj po každej viróze či chrípke.

Pracovňa

Počítačová klávesnica:

Počet baktérií na nej znížite pravidelným čistením alebo utretím dezinfekčným obrúskom.

Pero:

Baktérie sa na ňom udržia aj 24 hodín. Na písanie a popritom jedenie priamo pri pracovnom stole či ťukanie do klávesnice radšej rovno zabudnite.

Iné miesta

Kľučky:

Baktérie na nich prežívajú aj niekoľko dní. Radšej ich otvárajte lakťom alebo použite papierovú utierku. Domáce pravidelne čistite antibakteriálnymi roztokmi alebo mydlom a vodou.

Sušič na ruky:

Vysuší ruky a ako bonus si odnesiete množstvo baktérií. Londýnska University of Westminster prišla na to, že jeho používanie zvyšuje množstvo baktérií na rukách v priemere o 254 percent!

Autor: PLUS Jeden deň/ZUZANA BANKOVICHOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

včera
Viete, kedy je čas utekať k lekárovi? Niektoré symptómy nemôžete jednoducho ignorovať. Ktoré problémy s dýchaním či vylučovaním,... Čítať viac
 
Je všetko prírodné aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

Je všetko prírodné aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

18.10.2019
Návrat k prírode pre mnohých znamená odmietať nielen mobily, plasty, autá, ale aj lieky. Rastlina však nevyrieši každú chorobu, dokonca... Čítať viac
 
Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

17.10.2019
Lekári až po 4 rokoch zistili, prečo chlapec takmer prestal vidieť. Jedol len junk food, jedlá bez výživných látok, zato s množstvom... Čítať viac
 
Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

16.10.2019
Múry, okná a balkóny rodinných domov či panelákov zaplavili uplynulý víkend znova nepríjemné ázijské lienky. Čítať viac
 
10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

16.10.2019
Máte pocit, že sa vás kardiovaskulárne choroby netýkajú? Možno máte pravdu a možno denne robíte činnosti, ktoré k ich vzniku prispievajú.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Baktérie v domácnosti: Tu sú ich superskrýše
PLUS Jeden deň/ZUZANA BANKOVICHOVÁ