predplatne
 

Jablko nad zlato, jeho moc je obrovská

25.09.2010

Ohŕňate nos nad obyčajnými jablkami a radšej siahate po exotickom ovocí? Chyba. Tieto nenápadne plody im svojou silou môžu pokojne konkurovať. Už tri jablká denne vás ochránia pred najväčšími jesennými strašiakmi – chrípkou, nachladnutím, kašľom aj horúčkou.

Jablká sú veľmi zdravé.

Jablká sú veľmi zdravé.Autor: Sxc.hu

Jablká si môžete dopriať v rôznej podobe. Najlepšie chutia priamo zo stromu, no môžete si ich aj nasušiť do zásoby a odložiť si tak cenné vitamíny na zimu. Dajú sa spracovať aj na mušt, pričom si zachovajú rôzne cenné látky. Nič nepokazíte, ak ich využijete pri príprave koláčov a iných sladkostí. Tak nahradíte ťažké zákusky plnené tukom.

Zabudnutý zázrak

Jablká obsahujú množstvo vitamínov, minerálnych a stopových látok, ktoré nám pomáhajú udržať sa fit. Je v nich cenný provitamín A, vitamín B, kyselina listová, ktorá je dôležitá pre tehotné ženy, ako aj vitamíny C a E. Nezabudnite, že staré známe „céčko“ nás chráni pred jesennými vírusmi a posilňuje imunitu. V tomto jednoduchom ovocí sa skrýva tiež vápnik, fosfor, železo či horčík, ktoré pomáhajú kostiam. Okrem toho jablko obsahuje aj dôležitý minerál draslík, ktorý pôsobí na správnu funkčnosť obličiek a svalov. Odborníci aj preto pokladajú jablko za mimoriadne cenné ovocie, dokonca najzdravšie na svete. A to sme ešte nevymenovali všetky „zázraky“, ktoré s nami dokáže.

Telo zbaví toxínov

Za sladkú chuť jabĺk je zodpovedná fruktóza. Je to cukor, ktorý sa v tele rozkladá pomalšie a hladinu cukru v krvi tak udržuje na stabilnej úrovni. Jablká sú výnimočné tým, že obsahujú najviac pektínu zo všetkého ovocia. Pektín patrí do veľkej rodiny vlákniny a od základnej skupiny sa líši tým, že je vo vode rozpustný. Bráni rozvoju škodlivých mikroorganizmov, podporuje činnosť čriev aj vylučovanie toxínov z tela, a tak nás vlastne chráni pred rakovinou.

Zbraň proti rakovine

Jablká sú tiež plné flavonoidov a antioxidantov. Výskumníci zistili, že sú to dôležité zbrane proti rakovine. Navyše, keď budete jesť jablká, nemusíte kupovať z lekárne drahé tabletkové antioxidanty. Enzýmy v jablku priaznivo pôsobia na trávenie. Črevnú mikroflóru udržiavajú v rovnováhe a šetria náš pankreas, pretože obsahujú látky podobné inzulínu. Jablkami môžete čiastočne zahnať aj smäd. Obsahujú totiž až 85 percent vody. Nepriberiete od nich, aj keď sú veľmi sladké. Majú totiž nízky obsah ovocného cukru a málo kalórií. Takže ak máte chuť „diétovať, zostavte si jedálny lístok z jabĺk.

Odborník: Čím viac jabĺk, tým menej chorôb

„Zo všetkých dobrých vlastností, ktoré majú jablká, najviac vyzdvihujem, že obsahujú dôležitú vlákninu a že si jablkami môžeme veľmi dobre nahradiť sladkosti, teda kalorické bomby obsahujúce repný cukor. Ďalším plusom je, že jablká sú dostupné celý rok,“ hovorí Peter Minárik, odborník na zdravú výživu z Bratislavy. „Jedzte jablká, koľko vám peňaženka dovolí. Čím viac jabĺk, tým menej chorôb,“ zdôraznil Minárik.

Jablkám 10-krát áno

Už naše staré mamy vedeli, že jablko nám môže pomôcť pri mnohých zdravotných neduhoch. Moderná veda potvrdila, že „babské rady“ fungujú.

Pozrite si, kedy je dobré siahnuť po jablku.

1. Jablká pomôžu proti zápche.

2. V boji proti chrípke, nachladnutiu, kašľu aj horúčke sú tiež osožné.

3. Pri problémoch s obličkovými kameňmi a pieskom siahnite tiež po jablkách. Po týždni sa vám uľaví.

4. Lekári odporúčajú konzumovať jablká aj pri vysokom cholesterole.

5. Jablká sú dobrým liekom aj na srdce. Odvádzajú z tela prebytočnú vodu, vďaka čomu sa srdce menej namáha.

6. Máte nábeh na reumu alebo dnu? Naordinujte si povinné chrumkanie jabĺk.

7. Podľa najnovších výskumov plody jablone chránia náš mozog pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

8. Budúce mamičky jablkami znížia riziko vzniku astmy u detí.

9. Jablkami si tiež môžete podporiť krvotvorbu.

10. Ak chcete zhodiť nejaké to kilečko, pomôže vám jablčný ocot. Dokáže totiž odbúravať tuk.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/VIERA MAŠLEJOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Horoskop: Rakom škodí nočné prejedanie, Rybám prospeje joga a čo vy?

Horoskop: Rakom škodí nočné prejedanie, Rybám prospeje joga a čo vy?

dnes
Nájdite rovnováhu. Niekedy postačí vynechať z jedálneho lístka ryžu, inokedy relaxovať na prechádzke alebo si vybrať správnu vôňu.... Čítať viac
 
9 skrytých príznakov nadmerného stresu. Môže vyvolať infarkt, takto tomu zabránite

9 skrytých príznakov nadmerného stresu. Môže vyvolať infarkt, takto tomu zabránite

včera
O zákernom zabijakovi srdca mnohí netušia. Vedci z Harvardu odhalili väčšieho vinníka ako fajčenie a vysoký tlak. Čítať viac
 
5 otázok, na ktoré sa pýtajte skôr, než užijete antibiotiká. Dodržte ich!

5 otázok, na ktoré sa pýtajte skôr, než užijete antibiotiká. Dodržte ich!

včera
Antibiotiká vám neraz pomôžu rýchlo sa dostať z infekcie Ale len z bakteriálnej, na vírusy nepôsobia. Ale ak ich beriete príliš často,... Čítať viac
 
Motivačný kouč Ján Dubnička radí: Ktoré appky sa oplatí mať v mobile?

Motivačný kouč Ján Dubnička radí: Ktoré appky sa oplatí mať v mobile?

19.01.2020
Existuje celá plejáda aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť pri budovaní zdravých návykov. Tieto sa oplatí stiahnuť. Čítať viac
 
Opúchajú vám večer nohy?  Či je to vážne, ukáže predlaktie

Opúchajú vám večer nohy? Či je to vážne, ukáže predlaktie

18.01.2020
Aj vám sa cestou z práce vylievajú nohy z topánok, hoci vám ráno ešte sedeli ako uliate? Nie je to normálne. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Jablko nad zlato, jeho moc je obrovská
Plus JEDEN DEŇ/VIERA MAŠLEJOVÁ