predplatne
 

Kryokomora lieči artritídu aj osteoporózu. Kto má vstup zakázaný?

25.07.2011

V lete vás ničí teplo, na jar alergia na pele a v zime nekonečné virózy? Dajte sa zavrieť do vyše stostupňového mrazu. Keď to prežijete, váš organizmus od šťastia zabudne aj na únavu, depresie a nechuť na sex.

Do kryokomory nemôžete vojsť priamo z ulice. Vstupenkou je lekárske vyšetrenie, pri ktorom vám odmerajú krvný tlak a povypytujú sa na zdravotný stav.

Do kryokomory nemôžete vojsť priamo z ulice. Vstupenkou je lekárske vyšetrenie, pri ktorom vám odmerajú krvný tlak a povypytujú sa na zdravotný stav.Autor: ILUSTRAČNÉ SXC.HU

Dušan o kryokomore veľa počul, no trvalo istý čas, kým sa odhodlal vyskúšať ju na vlastnej koži. „Nemal som na to žiadny zdravotný dôvod. Bol som iba zvedavý,“ hovorí mladík, ktorému sa pred procedúrou napokon roztriasli kolená. „Pár sekúnd som si na zimu privykal v miestnosti so šesťdesiatstupňovým mrazom. Bol poriadny, ale predsa len miernejší, ako som čakal.“ Horšie pocity sa dostavili v časti s hrozivými mínus stodvadsiatimi stupňami Celzia.

„Extrémny chlad mi takmer vyrazil dych. Chvíľu trvalo, kým som opäť dýchal bez akýchkoľvek problémov. Na rukách i na nohách som cítil nepríjemné pálenie,“ priznáva Dušan, ktorému sa dve minúty v extrémnom mraze zdali nekonečné. Najmä na konci, keď mu mráz napriek rukaviciam začal zaliezať pod nechty. „Nebolo mi všetko jedno. Napadlo mi, či sa niečo nepokazilo. Keď ma z komory konečne pustili, bol som šťastný, že to mám za sebou. Ale keby ma vzápätí opäť zavolali dovnútra, ani sekundu by som neváhal,“ prekvapil sám seba.

Po mrazivej procedúre čakala Dušana nielen povinná rozcvička, ale aj nepovinná posilňovňa. „Po kryokomore by som mal podať lepší výkon. Podal som! Cvičilo sa mi naozaj oveľa lepšie než inokedy. Opadla zo mňa únava a do neskorého večera som bol plný energie,“ čo potvrdila aj Dušanova priateľka. Sama je zvedavá, aké je to cítiť mínus stodvadsať stupňov Celzia, a tak sa nabudúce dajú zmraziť dvaja.

VSTUP ZAKÁZANÝ
Do kryokomory nemôžete vojsť priamo z ulice. Vstupenkou je lekárske vyšetrenie, pri ktorom vám odmerajú krvný tlak a povypytujú sa na zdravotný stav. „Keď máte zníženú funkciu štítnej žľazy, v krvi vám koluje menej hormónov, ktoré sa podieľajú na termoregulácii. A to môže byť v chlade problém,“ varuje MUDr. Lukáš Šimko, ktorý pôsobí v kryokomore v bratislavskom Dome športu. Vek nie je prekážka. „Najmladšie sme tu mali trojročné deti. V chlade sú maximálne minútu, aj to iba pri mínus šesťdesiatich stupňoch Celzia a stále pod dozorom. Celý čas sme s nimi komunikovali,“ ozrejmuje lekár, ktorý posiela do mrazu pravidelne aj sedemdesiatnikov.

Nie však po astmatickom záchvate. Ak od neho prešli štyri týždne alebo menej, je prekážkou. Takisto nádcha či iná viróza, angína alebo zápal priedušiek. Do komory nesmiete už pri pocite, že na vás niečo lezie. Päť až šesť dní musíte byť absolútne fit. „Riskovali by aj všetci, ktorým niekedy diagnostikovali onkologické ochorenie. Extrémny chlad je pre ich organizmus zbytočný stres,“ vystríha MUDr. Šimko.

Zákaz platí aj pre všetkých, ktorí žijú s viacerými závažnými diagnózami, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka či ischemická choroba srdca. Ale čo povedzme kŕčové žily? „Rizikom nie sú. Rovnako ani trombóza v neakútnej fáze alebo cukrovka druhého typu, ak nemáte poškodené nervy na končatinách,“ dostáva sa lekár k oveľa nevinnejšej prekážke. Vstup do kryokomory je otázny pre tých, čo sa nadmerne potia v podpazuší, na dlaniach či na chodidlách. „Riskujete, že spotené miesta omrznú. Stačí však, že sa osušíte pod sušičom,“ poskytuje riešenie lekár. Vzduch vnútri je totiž tiež absolútne suchý. „Práve preto telo zvládne aj extrémne nízke teploty. Len čo by sa v komore vyskytla čo i len nepatrná vlhkosť, mínus stodvadsať stupňov Celzia by ste nezniesli,“ vysvetľuje lekár.

KOHO MRÁZ LIEČI?
Obťažujú vás zápalové ochorenia pohybového aparátu, dna či iné formy reumy? V komore si prídu na svoje aj poškodené platničky, boľavá chrbtica, osteoporóza či artritída. „Kryoterapia je skvelým doplnkom základnej liečby. Chorým odporúčame v rámci jednej kúry podstúpiť až pätnásť procedúr a nie desať, ako je bežná norma. Kolená, členky, ramená, lakte či zápästia si totiž vyžadujú dlhší čas ako dve a pol minúty, aby do nich naplno prenikol uzdravujúci chlad. Potrebujete osem trojminútových vstupov,“ ozrejmuje MUDr. Šimko.

Budete sa ľahšie hýbať, potlačené budú bolesti, opuchy a zápalové reakcie. „Pociťujú to nielen ľudia s reumatoidnou artritídou alebo artrózou, ale aj so sklerózou multiplex. Bol som svedkom toho, ako k nám pani s touto diagnózou dokrivkala s barlami, a po desiatich dňoch odišla po vlastných. Chlad totiž zlepšuje vodivosť nervov, pohyblivosť a je prevenciou atakov. Nezáleží na tom, či vám chorobu diagnostikovali pred niekoľkými týždňami, alebo rokmi,“ doktor Šimko vymenúva pozitíva a dodáva, že ľudia so sklerózou multiplex by do komory mali chodiť opakovane. „Najlepšie v polročných intervaloch, pričom jedna kúra má v ich prípade obsahovať desať pobytov.“ 

AKNÉ? NIE!
Kryokomora pomáha aj deťom s detskou mozgovou obrnou. „Vnútri sú s mamičkami. Po terapii s nimi namiesto zahrievania cvičia lekárom predpísané rehabilitačné cviky,“ prezrádza Šimko, podľa ktorého do komory patria aj ľudia trpiaci depresiami, alergiami, psoriázou a ekzémami. Keď telo prežije, od radosti ho zaplavia endorfíny. „Vplyvom chladu sa pokožka odkrví, po zahriatí sa však mnohonásobne prekrví, čím do nej za kratší prenikne viac živín,“ objasňuje MUDr. Šimko. Zbaví vás mráz aj akné? „Tým, že dýchate, na tvárovú časť pôsobia výpary z nosa. Pokožka tváre sa neschladí na žiadanú úroveň a mráz nemôže pozitívne vplývať na akné či na vrásky,“ uvádza odborník.

No na hladinu pohlavných hormónov vplýva dokázateľne. Mužom zvýši produkciu testosterónu, a práve preto sa radí medzi metódy, ktoré od vás môžu odohnať dokonca aj erektilnú dysfunkciu. „Niektorí muži sa mi už pochválili, že keď sa chceli venovať partnerke, mnohokrát už nepotrebovali lieky,“ hovorí MUDr. Šimko.

SOM TU PRVÝKRÁT
Ak sa rozhodnete na vlastnej koži okúsiť mínus stodvadsať stupňov Celzia, zbavte sa okuliarov a všetkých šperkov. Na pokožke by zamrzli a zanechali po sebe omrzliny. Pred vstupom do mrazničky sa prezlečiete do predpísanej uniformy. Krátke bavlnené nohavice, ženy aj bavlnené tielko. K tomu vás vybavia ešte rukavicami, hrubými podkolienkami, čelenkou, ktorou ochránite uši, a špeciálnym náustkom. „Prvých pätnásť až tridsať sekúnd pobudnete v predsieni, kde je mínus šesťdesiat stupňov Celzia. Potom vás čakajú minimálne dve minúty v časti s dvojnásobne nižšou teplotou,“ rozpráva lekár a radí, aby ste vnútri dýchali normálne, nie zhlboka, hoci vás to bude lákať. Chladný vzduch by sa nestihol ohriať a prenikol by priamo do priedušiek. Počas kúry sa pohybujte, no v rámci zahriatia si netrite ramená či stehná. Chlad robí pokožku citlivejšou, ľahšie sa poraníte. „Po celý čas vás cez okienko sledujeme a komunikujeme s vami. Keby ste mali problém, okamžite vás vieme pustiť von,“ hovorí lekár.

ABY STE SA NETRIASLI
Po vyjdení z komory sa musíte zahriať, aby vás nezmohla triaška. Pred piatimi rokmi by vás nechali minimálne pätnásť minút šliapať na bežiacom páse či na stacionárnom bicykli. Dnes už stačí iba päť- až sedemminútová rozcvička, pretože triaška nie je pravidlom. „Hrozí iba po prvom vstupe a po každom ďalšom, keď budete v komore dlhšie než naposledy,“ tvrdí lekár.

Ak si chcete vychutnať zdravotné benefity extrémneho chladu, do komory zájdite desaťkrát za sebou. Prvé štyri vstupy sú dvojminútové, ďalšie tri dvaapolminútové a posledné tri trvajú tri minúty. „Na zimu si musíte zvykať postupne, pretože trojminútový extrémny mráz by na prvý raz zvládlo asi len desať percent populácie,“ dostáva sa lekár k tomu, prečo nemôžete ostať celý čas len pri dvoch minútach. „Neprinášajú takmer žiadny liečebný efekt. Síce sa vám do krvi vyplaví adrenalín, noradrenalín, endorfíny a mužom testosterón, no telu to nestačí. Potrebuje viac hormónov a tie sa vyplavia až po troch minútach,“ prezrádza lekár.

Do komory by ste mali zájsť každý deň. Keď vynecháte štyri dni, ste na začiatku, pretože telo si od zimy odvyká veľmi rýchlo. Po desiatich až pätnástich vstupoch si dajte osem- až desaťtýždňovú pauzu. Ak si chcete vylepšiť imunitu, stačia vám dve-tri kúry ročne.

„Mnohí k nám zájdu pred zimou, aby ich v januári či vo februári neničili virózy. Priaznivý účinok sa prejaví asi po dvoch mesiacoch. Ak vás teda trápi alergia, kúru podstúpte dva mesiace pred začiatkom mojej sezóny,“ radí MUDr. Šimko, ktorý na kryokomoru nedá dopustiť. „Chodím do nej už tri roky a bol som chorý nanajvýš dvakrát.“ 

Jeden vstup do kryokomory vás bude stáť asi  13 eur a okrem Bratislavy si mráz na vlastnej koži môžete vyskúšať aj v Banskej Bystrici, Trenčíne, Dudinciach, Košiciach či v Poprade.

Aj v lete?

Smiete podstúpiť kúru aj v lete, keď vonku zúria horúčavy? Nie je to príliš veľký šok pre organizmus?
„Ak do komory nevstúpite spotení, neublíži vám,“ odporúča MUDr. Šimko. Z chladu však nevybehnite priamo do horúčavy. V zariadení zotrvajte aspoň polhodinu, nech sa telo adaptuje. Nezabudnite veľa piť!

Zmrazia vám plece

Ak vám pocit zimy na celom tele príliš nevonia a kĺby bolia, pomôžete si lokálnou kryoterapiou. Pri nej vám pomocou špeciálneho zariadenia tri minúty aplikujú na ramená, kolená, členky či na ruky dusík s teplotou mínus stošesťdesiat stupňov Celzia. Za ten čas sa miesto ochladí do hĺbky jedenásť milimetrov. „Najčastejšie takto riešime pooperačné a poúrazové stavy, tenisové či oštepárske lakte, ako aj zablokované plecia. Aj táto forma aplikácie chladu zlepšuje ohybnosť a postará sa o rýchlejšie vstrebanie pooperačných opuchov,“ prezrádza odborník. Pred aplikáciou extrémneho chladu nemusíte absolvovať terapiu v kryokomore, ale šesť návštev by vám citeľne pomohlo.

Začiatočník

ČO VNÍMAL DUŠAN?

PRED VSTUPOM A PO VSTUPE DO KOMORY
➤ mierny strach
➤ malé problémy s dýchaním
➤ pocit chladu, najmä na koncoch prstov
➤ stupňujúca sa zima priniesla obavy, či sa zariadenie nepokazilo a či je všetko pod kontrolou

POCITY PO
➤ pocit šťastia a ľahkosti
➤ sviežosť do neskorých večerných hodín
➤ lepší výkon v posilňovni

Milovník kryokomory: AKO TO VIDÍ Lucia?

PRED VSTUPOM A V RÁMCI NEHO
➤ žiadny strach
➤ nadšenie

PREJAVY PO
➤ posilnenie imunity
➤ „závislosť“


Autor: Anka HNÁTOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ľahká mŕtvička je predzvesť konca. 7 jasných znamení z plného zdravia, zakročte!

Ľahká mŕtvička je predzvesť konca. 7 jasných znamení z plného zdravia, zakročte!

dnes
Mŕtvička je narozdiel od mozgovej príhody nenápadnejšia, no už vtedy vám ide o život. Jedného z troch ľudí skolí veľká mŕtvica za krátky... Čítať viac
 
TRH KOŽE 2019: Prichádzame do Eurovei s kožou na trh!

TRH KOŽE 2019: Prichádzame do Eurovei s kožou na trh!

včera
V nedeľu 27. októbra sa už po 3. raz uskutoční edukačno-preventívne podujatie TRH KOŽE, ktoré sa koná pod záštitou Slovenskej dermatovenerologickej... Čítať viac
 
Koľko vydržia vakcíny? Menej, ako čakáte. Zistite, či vás ešte chránia

Koľko vydržia vakcíny? Menej, ako čakáte. Zistite, či vás ešte chránia

včera
Ak si po tridsiatych narodeninách nepamätáte, kedy ste naposledy videli ihlu, je najvyšší čas očkovanie z detstva poistiť znova.... Čítať viac
 
Takto sa vyhnete nepríjemným chorobám. Denne vám stačí len pár minút

Takto sa vyhnete nepríjemným chorobám. Denne vám stačí len pár minút

15.10.2019
Viete, ako sa dá predísť šíreniu veľkej časti infekčných chorôb? Úplne jednoducho, dôkladne si umývajte ruky. Čítať viac
 
Poznáme najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku. Kde sa umiestnila tá vaša?

Poznáme najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku. Kde sa umiestnila tá vaša?

15.10.2019
Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2019 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc obhájila Fakultná nemocnica s... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kryokomora lieči artritídu aj osteoporózu. Kto má vstup zakázaný?
Anka HNÁTOVÁ