predplatne
 

Lekárka, ktorej pacienti sú Rómovia: Na očkovanie prídu bez problémov

14.02.2010

Výskyt najrôznejších druhov chorôb u novorodencov až po dospelých napomáha eliminovať viacero typov dostupných vakcín.

Aj rómski pacienti sú disciplinovaní veľmi rôzne.

Aj rómski pacienti sú disciplinovaní veľmi rôzne.Autor: Sxc.hu

Podľa názoru niektorých zdravotníckych pracovníkov sa spolupráca lekárov a pacientov pri povinnom očkovaní za posledné roky zlepšila aj v prípade ľudí pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia.

"Mojou výhodou je, že poznám niekoľko generácií mojich pacientov, takže komunikujeme spolu veľmi dobre," uviedla lekárka Eva Pinterová, ktorá pôsobí v detskej ambulancii v obci Soľ už takmer 30 rokov.

Ako dodala, viac ako 70 percent zdravotnej dokumentácie, ktorú zhromažďuje vo svojich kartotékach, sa týka rómskych detí a mládeže do veku 19 rokov.

"Takmer všetky matky so svojimi potomkami absolvujú povinné očkovania v priestoroch nášho zdravotníckeho strediska, niekedy sa samozrejme stáva, že ideme do terénu hlavne v  prípadoch, ak sa nám rozšíri ochorenie žltačky," informovala Pinterová.

Podľa jej slov bola situácia ohľadom vírusovej hepatitídy vážnejšia v rómskych oblastiach v  jeseni minulého roka, keď bolo zaznamenaných 18 prípadov nákazy. Zaočkovaných bolo vtedy asi 600 ľudí. "Podobný problém sme zaznamenali asi pred desiatimi rokmi," poznamenala pediatrička.

Pinterová tvrdí, že o vakcíny proti sezónnej chrípke jej pacienti z obcí Čaklov, Soľ, Hlinné a Rudľov, okres Vranov nad Topľou, nemajú veľký záujem. "Keď sme očkovali v jesenných mesiacoch roku 2009 ľudí v teréne proti žltačke, asi 150 z nich sa zároveň zaočkovalo aj proti chrípke. Do ambulancie nás za týmto účelom však navštívilo len zopár školopovinných detí," povedala Pinterová.

Zdravotné stredisko v obci Soľ navštevujú aj prvorodičky, ktoré v mnohých prípadoch nedovŕšili vek 18 rokov. "Musím potvrdiť, že sa matky o svojich novorodencov starajú dobre a pridržiavajú sa nastaveného očkovacieho kalendára. V poslednom období som nezaznamenala, že by som ošetrovala výrazne zanedbané dieťa," konštatovala pediatrička.

Lekárka tvrdí, že mnohí pacienti a  ich rodičia sú však nedôslední pri vyberaní predpísaných liekov. "Ak sa cítia len trocha lepšie, prestanú s ich konzumáciou. Vo viacerých prípadoch pretrvávajúceho ochorenia, napríklad angíny, pomôže až očkovanie," dodala Pinterová. Podľa jej slov sa v priestoroch detskej ambulancie sporadicky aplikujú pacientom aj očkovacie látky, ktoré nie sú plne hradené zo zdravotného poistenia. Týka sa to napríklad ochrany pred kliešťovou encefalitídou či ochorením rakoviny krčka maternice, ktoré sa stále viac dostáva do širšieho povedomia verejnosti.

Autor: TASR

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Máte unavené a podráždené oči? Vieme, čo Vám pomôže!

Máte unavené a podráždené oči? Vieme, čo Vám pomôže!

dnes
Zrak, sluch, hmat, čuch a chuť. 5 vnemov, ktoré človek má. Ktorý z týchto vnemov je pre Vás ten, ktorý by Vám chýbal najviac? Čítať viac
 
FOTO: Slovák šíri lekárničku v črepníku. Lieči žalúdok, kožu a posilňuje imunitu

FOTO: Slovák šíri lekárničku v črepníku. Lieči žalúdok, kožu a posilňuje imunitu

včera
Z profifutbalistu sa stal zanietený plantážnik. Rastliny, ktoré pestuje, posilňujú imunitu, liečia žalúdok i kožu. Čítať viac
 
Na zápchu pomôže ranný rituál. Stačí maličkosť a bude po probléme

Na zápchu pomôže ranný rituál. Stačí maličkosť a bude po probléme

včera
K ďalším sprievodným javom zápchy patrí aj časté nadúvanie a bolesti brucha. Môžete to však ľahko zmeniť. Čítať viac
 
Magnézium môže pomôcť celej rodine

Magnézium môže pomôcť celej rodine

včera
Magnézium (horčík) je pre telo veľmi dôležitý minerál. Pomáha nášmu organizmu správne a bezproblémovo fungovať v rozličných situáciách.... Čítať viac
 
Vedci si posvietili na nočné zmeny. Ktorá choroba stúpla u žien o 60 percent?

Vedci si posvietili na nočné zmeny. Ktorá choroba stúpla u žien o 60 percent?

18.03.2019
Pri nočnej práci určite zohráva dôležitú úlohu váš prirodzený biorytmus. Po rokoch sa však môžu nočné odraziť na vašom zdraví. Odborníci... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Lekárka, ktorej pacienti sú Rómovia: Na očkovanie prídu bez problémov
TASR