predplatne
 

Lieky cez internet nakupujte opatrne

25.02.2010

Už o niekoľko dní sa na Slovensku stane predaj liekov bez predpisu prostredníctvom internetu realitou. Odborníci z praxe hovoria, že táto novinka prináša so sebou nielen výhody, ale aj určité riziká.

Nákup liekov zo zahraničia sa stáva realitou.

Nákup liekov zo zahraničia sa stáva realitou.Autor: Sxc.hu

"Pacienti, ktorí si kliknutím na internete kúpia nejaký liek, nebudú mať záujem zisťovať si nejaké ďalšie podrobnosti. Bude tam teda chýbať kontakt pacienta s lekárnikom," uviedla Vladimíra Gromová zo Združenia za lepšie lekárne.

Veľakrát sa podľa jej slov stáva, že pacient príde do lekárne rozhodnutý zakúpiť si určitý liek len na základe reklamy. Po rozhovore s lekárnikom však nakoniec zistí, že na riešenie jeho problému vôbec nie je vhodný. Práve toto považuje Gromová v počiatkoch internetového predaja liekov bez predpisu za riziko.

"Naopak zásielkový výdaj liekov bude určite výhodný pre pacientov, ktorí majú svoje osvedčené produkty, ktoré používajú pravidelne, poznajú ich, majú o nich všetky dostupné informácie a či z časovej tiesne alebo iných dôvodov nemôžu fyzicky prísť do lekárne," dodala. Čo sa týka cien, podľa jej slov budú rozdiely v tzv. kamenných a internetových lekárňach len minimálne. "Lekárne majú približne rovnaké marže, rozdiely v cenách budú podľa mňa minimálne," dodala.

Novela znamená ústretový krok

Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ján Valjana by si ľudia mali dať pri objednávaní liekov cez internet pozor najmä pri zahraničných liekoch. V poslednom období sa totiž podľa jeho slov stali prípady, že na slovenskom internete boli na predaj určené zahraničné lieky, ktoré sú u nás viazané iba na lekársky predpis. "To nie je dovolené. Je to riziko, ktoré so sebou prináša internet," skonštatoval.

Aj napriek tomu, že zákon podľa Valjana v oblasti predaja liekov cez internet zabezpečuje maximálne bezpečie pre pacienta, je prezident komory toho názoru, že lieky bez predpisu by sa prostredníctvom internetu predávať nemali vôbec. Záujem lekární prevádzkovať internetový obchod podľa jeho slov nie je zatiaľ veľký. S predajom cez internet hneď od začiatku marca nezačnú podľa Gromovej ani lekárne, ktoré združenie zastupuje. "Zisťujeme si u pacientov, aký je záujem, ale v najbližšom čase určite nechystáme žiadne spustenie zásielkového predaja liekov," dodala v tejto súvislosti.

To, že si lieky bez predpisu a niektoré zdravotnícke pomôcky budú môcť od marca ľudia kúpiť aj cez internet, priniesla novela zákona o liekoch platná od decembra 2009. Chýbala však vykonávacia vyhláška, ktorá by takýto predaj upravila. Ministerstvo zdravotníctva SR už právnu normu vypracovalo, pričom vyhláška by mala do platnosti vstúpiť v marci.

Opatrnosť je nutná na oboch stranách

Lekárne, ktoré budú zásielkový predaj realizovať, budú povinné priamo v prevádzke, ako aj na internetovej stránke umiestniť odkaz na povolenie oprávňujúce vykonávať zásielkový výdaj. Ich držitelia budú zároveň povinní zabezpečiť priradenie identifikácie každej zásielke tak, aby ju bolo možné sledovať od objednávky až po doručenie. O zaslaných liekoch a pomôckach tiež budú musieť viesť evidenciu v podobe dátumu prijatia objednávky, jej odoslania, doručenia, ako aj spôsob a dátumu vybavenia prípadnej reklamácie.

Zásielka sa musí zabaliť a prepravovať tak, aby sa zabránilo rozbitiu, rozliatiu, poškodeniu alebo strate jej obsahu. Počas prepravy sa bude dodržiavať teplota podľa údajov od výrobcu. Obsah zásielky má byť tiež chránený pred pôsobením priameho slnečného svetla, vlhkosti, mikroorganizmov a parazitov. Jej pohyb sa má zároveň dať sledovať aj cez internet.

Vrátenie liekov a zdravotníckych pomôcok sa umožní napríklad v prípade poškodenia vonkajšieho alebo vnútorného obalu. Reklamovať sa tiež budú môcť lieky bez chýbajúcej písomnej informácie pre používateľov. Rovnaká možnosť platí aj na lieky, pri ktorých nebudú informácie o ich použití v slovenčine. Liek alebo zdravotnícku pomôcku bude možné vrátiť za účelom reklamácie priamo v danej lekárni alebo poštou.

Autor: TASR
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

11 bežných zlozvykov, ktorými si ničíte obličky. Už prvý vás zaskočí

11 bežných zlozvykov, ktorými si ničíte obličky. Už prvý vás zaskočí

včera
Sú našou čističkou zdravia, no aj tak im venujeme len veľmi malú pozornosť. Čo robiť, aby sme ich udržali v dobrej kondícii? Čítať viac
 
Koronavírus: Kontroly na hraniciach s Rakúskom! Ktoré rúško vás skutočne ochráni?

Koronavírus: Kontroly na hraniciach s Rakúskom! Ktoré rúško vás skutočne ochráni?

27.02.2020
Prvé tri prípady nákazy potvrdili už aj vo Viedni. Viete, ako sa brániť pred šírením nákazy? Čítať viac
 
Na svedomí má kazy, zápaly ďasien i zápach z úst: TAKTO dáte zubnému povlaku stopku!

Na svedomí má kazy, zápaly ďasien i zápach z úst: TAKTO dáte zubnému povlaku stopku!

25.02.2020
Ak ho zanedbávate, koledujete si o problémy. Zubný povlak začne mineralizovať, vytvára škvrny a postupne sa mení na zubný kameň. No... Čítať viac
 
Pozrite si skvelé VIDEO, čo robí cholesterol s našimi cievami. Takto ste to ešte nikdy nevideli

Pozrite si skvelé VIDEO, čo robí cholesterol s našimi cievami. Takto ste to ešte nikdy nevideli

25.02.2020
Je pre telo mimoriadne dôležitý, tak prečo sa volá tichý zabijak? Viete, čo vám o cholesterole prezradia oči? Čítať viac
 
Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

24.02.2020
Experti v psychoterapii vytvorili zoznam stresujúcich faktorov a podnetov dnešnej doby, ktoré k nim ľudí za posledný rok privádzajú.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Lieky cez internet nakupujte opatrne
TASR