predplatne
 

Úžasný pokrok: Lekári sa rozprávali s pacientom v kóme

10.02.2010

Prelomový úspech! Britskí a belgickí lekári vymysleli spôsob, ako sa rozprávať s ľuďmi v kóme. Pomocou magnetickej rezonancie mozgu dokázali získať od pacienta odpovede typu „áno – nie“.

Od Belgičana (29), ktorý leží po autonehode päť rokov v kóme, získali správne reakcie na päť otázok zo šiestich! Podobne ako mladý muž po autonehode dokázali odpovedať ďalší štyria z dvadsiatich troch pacientov. Išlo o ľudí, o ktorých sa lekári domnievali, že z kómy už prešli do permanentného vegetatívneho stavu. Teda že boli v stave dlhotrvajúcej kómy.

Myslíte na tenis? Áno!

Čítanie myšlienok pacienta v kóme postavili lekári na reakciách jednotlivých častí jeho mozgu. Každá naša myšlienka totiž aktivuje inú časť mozgu. A keďže sa signály, ktoré má mozog spojené s „áno“ a „nie“, magnetickou rezonanciou ťažko dokazujú, skúsili experiment.

Odpovede „áno“ nahradili myšlienkou na hranie tenisu. Vypozorovali totiž, že keď človek myslí na to, ako hrá tenis, aktivuje sa mu horná časť mozgu. Keď však myslí na to, že sa prechádza po miestnosti, magnetická rezonancia odhalí signál v dolnej časti. Pacient teda počas dialógu pri zápornej odpovedi myslel na prechádzku po miestnosti.

Dialóg prebiehal asi takto: „Ste ženatý? Ak áno, myslite na to, že hráte tenis. Ak nie, skúste si predstaviť, že sa prechádzate po byte.“

Výsledok bol prekvapujúci. Dvadsaťdeväťročný Belgičan, o ktorom sa všetci domnievali, že na nič nereaguje, lekárov nielenže počul, ale im aj porozumel a správne odpovedal na šesť z piatich otázok!

Konečne im rozumieme

Pravdivosť pacientových odpovedí potvrdila jeho rodina. Navyše, metódu vyskúšal na vlastnej koži aj reportér BBC. Bez toho, aby s lekármi prehodil čo len slovo, sa vďaka skenovaniu jeho mozgu dozvedeli správne odpovede na otázky o jeho rodine.

Lekári plánujú tento objav využiť zatiaľ najmä na zlepšenie zdravotnej starostlivosti. Pacienti im budú môcť povedať, či nepotrebujú napríklad lieky proti bolesti.

„V budúcnosti by sme chceli dokázať prečítať aj náročnejšie myšlienky pacientov,“ uviedol jeden z výskumníkov Steven Laureys.

Objav nového spôsobu komunikácie ocenia aj príbuzní. Človek, ktorý v kóme preleží niekoľko rokov života, bude aspoň v takomto kontakte so svojou rodinou.

Už viackrát sa potvrdilo, že mnohí z nich počujú, vnímajú a možno aj rozprávajú, len sme im doteraz nerozumeli.

Aké sú poruchy vedomia

Somnolencia – pacient pospáva, ale keď ho oslovíte, na chvíľku sa preberie. Častý stav, keď to preženiete s alkoholom.
Sopor – reakcia len na bolestivé podnety (štipnutie) napríklad otvorením očí, ale potom pacient zase upadá do bezvedomia.
Kóma – pacient nereaguje na nič.
Umelá kóma – je navodená, aby boli pacienti v pokoji a chránení pred bolesťou (najmä po úrazoch).

Ako sa meria kóma

Pri hodnotení kómy sa používa Glasgowská schéma. Pacient sa ňou posudzuje podľa očných, slovných a pohybových reakcií bodmi takto:

15 bodov: má ich zdravý človek
8 bodov a menej: je potrebné zabezpečiť dýchacie cesty, lebo pacient si nevie ani sám odkašľať tak, aby sa nezadusil.
3 body: sú najhoršie, ide o najhlbšiu poruchu vedomia.

Známi ľudia v kóme

 
František Fabián
Chirurg, ktorý operoval bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, bol v kóme po operácii srdcovej chlopne sedem rokov. Zomrel minulý rok.
Ariel Šaron
Bývalý izraelský premiér je po mozgovej porážke v kóme už štyri roky.

Zobudili sa po dlhých rokoch

 

Poliak „prespal“ zmenu režimu

Takmer dve desaťročia bol v kóme poľský robotník Jan Grzebski. V roku 1988 sa pri posúvaní vagónov udrel do hlavy. Lekári mu nedávali ani rok života. Jeho manželka však nestrácala nádej. Celé roky, kým ležal s očami uprenými na strop, sa oňho starala. Jeho štyri deti mu medzitým priviedli na svet jedenásť vnúčat. Keď sa Grzebski v roku 2007 zobudil, nestíhal sa čudovať vymoženostiam, ktoré ho prekvapovali na každom kroku – mobilom, počítačom či množstvu tovaru v obchodoch.

Nik ho nepočul kričať

Belgičan Rom Houben bol v kóme dvadsaťtri rokov. Celý čas vnímal, čo sa okolo neho dialo. Počul otázky lekárov aj príbuzných, no nikto z nich nepočul jeho odpovede. „Kričal som, ale nevydal som žiaden zvuk. A keď mi prišli mama a sestra povedať, že otec zomrel, chcel som plakať, ale moje telo nereagovalo,“ vysvetľoval po tom, ako sa v roku 2006 prebudil.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/PETRA DOMORÁKOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

včera
Experti v psychoterapii vytvorili zoznam stresujúcich faktorov a podnetov dnešnej doby, ktoré k nim ľudí za posledný rok privádzajú.... Čítať viac
 
Zakázané dotyky: Na tieto časti tela rukami radšej nesiahajte!

Zakázané dotyky: Na tieto časti tela rukami radšej nesiahajte!

22.02.2020
Ruky sú najväčšími prenášačmi patogénov. Ak si nimi nechcete privodiť zápalové ochorenia, určitých častí tela by ste sa nimi dotýkať... Čítať viac
 
Stará jazva na bruchu môže spôsobiť reflux, bolesť chrbta či hlavy. Masírujte si ju!

Stará jazva na bruchu môže spôsobiť reflux, bolesť chrbta či hlavy. Masírujte si ju!

21.02.2020
O čerstvú pooperačnú jazvu sa od začiatku dobre starajte a palicu nelámte ani nad starou jazvou. Nemôžete tušiť, v ktorej časti tela... Čítať viac
 
Takto sa šíri chrípka! 7 vecí, na ktoré sa pri chorobe zamerať, aby ste sa nenakazili

Takto sa šíri chrípka! 7 vecí, na ktoré sa pri chorobe zamerať, aby ste sa nenakazili

20.02.2020
V domácnosti, ale aj v práci. Kde všade sú zdroje nákazy? Možno i tam, kde by ste ich vôbec nečakali. Čítať viac
 
TEST: A že hygienické! V týchto vreckovkách našli baktérie!!! Čim si to čistíte nos?

TEST: A že hygienické! V týchto vreckovkách našli baktérie!!! Čim si to čistíte nos?

19.02.2020
Chcete si vyčistiť dutiny, a namiesto toho vdýchnete nečistoty, ktoré vám ich podráždia. Použitím bežnej papierovej vreckovky!... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Úžasný pokrok: Lekári sa rozprávali s pacientom v kóme
Plus JEDEN DEŇ/PETRA DOMORÁKOVÁ