predplatne
 

Zničte chrípku vakcínou: Ako funguje očkovanie?

13.10.2010

Bojíte sa, že chrípkový vírus dostane aj vás a chcete sa proti nemu účinne brániť? Mnohí lekári odporúčajú ako prevenciu očkovanie, keďže sa osvedčilo. Ak nad ním váhate, vysvetlíme vám, ako funguje chrípková vakcína.

Zničte chrípku vakcínou.

Zničte chrípku vakcínou.Autor: Sxc.hu

Ak vás lekár zaočkuje proti chrípke, vlastne vám do tela podá špecifické častí vírusu, ktorý bol usmrtený a je neškodný. Vďaka nemu sa naučí náš imunitný systém rozpoznať príslušný typ chrípkového vírusu. Imunitný systém je teraz pripravený zapnúť svoje obranné mechanizmy a pomôže nám bojovať proti chrípke, keď s ňou prídeme do kontaktu. Protilátky sa začnú vytvárať vo vašom tele v priemere do 14 dní po očkovaní.

Čo ak po očkovaní ochoriem?

Podľa odborníkov vakcína nemôže spôsobiť chrípku. Očkovacia látka totiž neobsahuje žiadny živý vírus. Je však pravda, že po očkovaní sa môžu objaviť mierne prechodné reakcie, napríklad začervenanie v mieste vpichu. Pozor, nedávajte sa zaočkovať, keď nie ste celkom fit, teda máte už nádchu, ste prechladnutí alebo vás dokonca trápi horúčka. Vtedy môžete po podaní vakcíny naozaj ochorieť.

Kto by sa mal dať určite zaočkovať

Niektorí ľudia sú komplikáciami, ktoré vznikajú pri chrípke, ohrození viac. Preto je dobré, ak sa dajú zaočkovať. Sú to: – ľudia nad 59 rokov, pretože už majú zníženú imunitu, – ľudia trpiaci na chronické ochorenie srdca, pľúc a dýchacieho systému, – obézni ľudia – teda tí, čo majú index telesnej hmotnosti – BMI – vyšší ako 30, – klienti zariadení sociálnych služieb, pretože žijú vo väčšej skupine ľudí, – deti od 6 mesiacov do 12 rokov, – tehotné ženy, – určité profesijné skupiny, pracovníčky na pošte, v banke za priehradkou, – zdraví mladí ľudia, ak žijú v spoločnej domácnosti so seniormi alebo s ľuďmi, ktorí patria do rizikovej skupiny.

Vírusy podľa abecedy

Vo svete kolujú tri základné chrípkové vírusy: A, B, C. Typ A spôsobuje ťažký priebeh ochorenia a vyskytuje sa u ľudí aj zvierat. Prirodzeným rezervoárom vírusov typu A sú vodné vtáky. Typom B sa môže nakaziť iba človek a ochorenie má menej komplikácií. Najmiernejší je typ C. Tento vírus bol izolovaný len u ľudí a prasiat. Existujú aj podtypy vírusov, ktoré sa označujú vždy písmenami H a N. Podtypov H je 16, podtypov N je 9. U ľudí sa najčastejšie vyskytujú kombinácie H1N1 alebo H3N2.

Očkovacia vakcína sa „šije“ vždy na mieru konkrétneho typu chrípky, ktorý nás v danej sezóne ohrozuje. Vakcína na sezónu 2010/2011 obsahuje: – vírus typu A/California/ 7/2009 (H1N1) – vírus typu A/Perth/16/2009 (H3N2) – vírus typu B/Brisbane/ 60/2008 Na Slovensko sa dovezie približne 700-tisíc protichrípkových vakcín.

Pri liečbe chrípky vám pomôže:
  • Med.
  • Ak si do bylinkového čaju pridáte lyžičku medu, podporíte tvorbu hlienu a uľahčíte vykašliavanie. Med pôsobí liečivo aj na zapálené dutiny.
  • Zinkové tabletky.
  • Cesnak – má protizápalový účinok.
  • Cibuľový čaj.
  • Zázvor – má protizápalové a analgetické účinky, zmierňuje príznaky nachladnutia a chrípky.
  • Bylinkové čaje – šípkový, mätový, z bazy čiernej, lipový, medovkový, zo sušených malinových listov, ale aj anízov ý . Podporujú vykašliavanie a uvoľňujú hlieny.

V tomto článku sa zaoberáme Chrípka ...viac
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ VIERA MAŠLEJOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

dnes
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

dnes
Žiarivo biely úsmev je vari po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

včera
Chris Powell (41), americký kondičný tréner a špecialista na premenu nešťastných obéznych ľudí na šťastných a štíhlych, opäť pomáha... Čítať viac
 
9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

11.10.2019
Ak máte niektorý z nich, ihneď sa choďte napiť. Príznaky netreba prehliadať, dehydratácia sa môže prejaviť kdekoľvek na tele. Čítať viac
 
Grganie: TOP 10 rád, ako sa vyhnúť tým trápnym okamihom

Grganie: TOP 10 rád, ako sa vyhnúť tým trápnym okamihom

10.10.2019
Je nepríjemné, ale za to zdraviu prospešné. Priam nedočkavo čakáme na odgrgnutie bábätka, no keď to urobí dospelý človek, je to nechutné.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zničte chrípku vakcínou: Ako funguje očkovanie?
Plus JEDEN DEŇ/ VIERA MAŠLEJOVÁ