predplatne
 

TEST športových podprseniek sklamal. 4 zásady, s ktorými si vyberiete správnu

30.07.2018

Predstavte si, že hráte volejbal alebo beháte v klasickej podprsenke. Asi by vás dosť obmedzovala, necítili by ste sa komfortne a nepodali by ste žiadaný výkon.

Viete si vybrať správnu športovú podprsenku?

Viete si vybrať správnu športovú podprsenku? Autor: Odlo Woman

Diana si pamätá časy, keď dievčatá a ženy nosili pri športe bežné podprsenky. „Športové sú super vynález, neviem si ich vynachváliť," tvrdí. Má väčšie prsia a športová podprsenka jej ich spoľahlivo spevní. „Párkrát som si ju na cvičenie zabudla zobrať a cítila som sa veľmi nekomfortne." Jej dcéra ju už považuje za úplne prirodzenú súčasť športového outfitu a pohyb bez nej si vôbec nevie predstaviť. Jediné, čo dámy riešia, je cena, značka a dizajn tejto dôležitej súčasti šatníka. „Je už toľko druhov, že niekedy máme problém vybrať si tú pravú," konštatujú.

VIDEO: Idete na spinning, crossfit alebo HIIT? Prípadov s nebezpečným CRUSH syndrómom pribúda! 

Aj 2 modely rovnakej značky a rovnakej veľkosti môžu byť rozdielne. Ani kvalitné značkové podprsenky nemusia sedieť každej žene. Veľa závisí nielen od telesných parametrov, ale aj od športu, ktorému sa venujete.

Spevnia a obmedzia pohyb

Športové podprsenky majú v prvom rade stabilizovať prsia bez toho, aby museli mať oporu vo vystužení. Zároveň majú chrániť chrbticu pred zbytočnou záťažou. Nemecký spotrebiteľský test však zistil, že nie všetky túto funkciu plnia. Len 2 z 12 testovaných produktov dosiahlo pri bode „nosenie pri športe" dobrý výsledok.

Na základe videozáberov 6-tich rekreačných športovkýň s rôznym typom hrudníka a s rozličnou výškou analyzovali módni dizajnéri a odborníci na šport pohyby prsníkov. Sledovali ich pri rôznych športových aktivitách, napríklad pri behu, jazdectve, futbale, či volejbale.

Super TEST: Zistite, aký šport je ideálny práve pre vás

Z katalógov najhoršie

2 modely pohyby prsníkov úplne minimalizovali, zvyšných 10 ich držalo slabšie. Čím lacnejší výrobok, tým bol menej spoľahlivý. Najhoršie výsledky mali výrobky zo zásielkových katalógov. Víťazné podprsenky mali prekrížené ramienka, takže nepadali z pliec. Produkty sa skúšali aj pri praní. Niektorým sa uvoľnilo vlákno po 30 praniach, niektoré mierne vybledli.

Vybrať si správnu nie je jednoduché

Testy potvrdili, že ak sa prsníky pohybujú veľmi intenzívne a nemajú oporu, je to pre ich majiteľku nielen nepríjemné, ale môže to mať aj zdravotné následky. Zvyšuje sa škodlivé napätie v oblasti šije a ramien a trpí aj tkanivo prsníkov. Skonštatovali aj to, čo vie každá športovkyňa, či už vrcholová alebo rekreačná, z bežnej praxe: Aj kvalitná podpora pomôže len vtedy, keď sedí na mieru. Každá žena má inak anatomicky stavaný hrudník, ramená a chrbát.

►►► Aby funkčné oblečenie pri tréningu naozaj fungovalo

Umenie nájsť správnu podprsenku, či už nevystuženú alebo s miernym vystužením preto nie je jednoduché, hoci výber je naozaj veľký. Na toto sa sústreďte:

Nekupujte od oka:

  1. Každú podprsenku si v obchode dôkladne vyskúšajte a nechajte si poradiť od predavačky.
  2. Predná časť by mala úplne zakrývať prsia.
  3. Spodný pás sa nesmie zarezávať do hrudníka, ale ani byť veľmi uvoľnený, aby prsia pri pohybe nevykĺzli z podprsenky.
  4. Ramienka sa nemajú zarezávať do ramien, musia byť dostatočne široké a na kľúčnej kosti by ste pod ne mali mať miesto na dva prsty.

Rada: Podprsenku vyperte po každom použití, ale bez aviváže. Nesušte ju v sušičke ani na radiátore, aby nestratila pružnosť a zachovala si vlastnosti proti potu a mastnote.

Fitnescentrum rajom mikróbov? Dodržujte 5 zásad a môžete byť pokojní  

VIDEO: Prečo vás bolí chrbtica? 

100 - stranové špeciálne vydanie mesačníka Zdravie práve v predaji!  

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Špeciálne pre ženy: 9 cvikov na doma pre ploché brucho a pevný zadok

Špeciálne pre ženy: 9 cvikov na doma pre ploché brucho a pevný zadok

19.01.2019
Aj vás trápi mäkké brucho a neforemný, poklesnutý zadok? Gravitácia a lenivosť sú potvory. Ale do leta času dosť dať si ich doporiadku... Čítať viac
 
VIDEO: Potrebujete posilniť ruky? Vyskúšajte rozvlniť laná

VIDEO: Potrebujete posilniť ruky? Vyskúšajte rozvlniť laná

15.01.2019
Naoko jednoduchá pomôcka vám môže poskytnúť pestrý tréning. Pomôže vám vylepšiť najmä vrch tela. Čítať viac
 
Začali ste cvičiť? S týmito radami vytrváte a nevzdáte to!

Začali ste cvičiť? S týmito radami vytrváte a nevzdáte to!

14.01.2019
V januári zvyknú telocvične, fitká či posilňovne praskať vo švíkoch. Novoročné predsavzatia ženú ľudí cvičiť a zhadzovať kilá. Ako... Čítať viac
 
Čo sa oplatí chrumkať pred tréningom? Správne potraviny vám zlepšia výkon!

Čo sa oplatí chrumkať pred tréningom? Správne potraviny vám zlepšia výkon!

09.01.2019
Netrénujte s prázdnym žalúdkom, energia vám bude chýbať. Stačí si naservírovať správne jedlo a potešíte postavu i svaly. Čítať viac
 
Triky na správne držanie chrbta. Pri najdôležitejšom môžete ležať

Triky na správne držanie chrbta. Pri najdôležitejšom môžete ležať

07.01.2019
Zlé držanie tela je priamou cestou k bolestiam chrbta, kĺbov či nôh. Ak si osvojíte pár drobností, môžete patriť k šťastlivcom, ktorí... Čítať viac
 
 

wanda.sk

TEST športových podprseniek sklamal. 4 zásady, s ktorými si vyberiete správnu
Adriana Fábryová