Príbeh: Ani hrozné postihnutie nezničilo jeho lásku k športovaniu!

19.09.2017

Vo februári 2004 sa devätnásťročný Charlie Lewis vybral s priateľmi snoubordovať. Jazdili mimo zjazdovky, keď sa zrazu spustila lavína, ktorá Charlieho katapultovala asi 50 metrov dolu svahom.

Charlie zabehne s amputovanou nohou  okolo 50 kilometrov týždenne.

Charlie zabehne s amputovanou nohou okolo 50 kilometrov týždenne. Autor: Profimedia.sk

Viac vo FOTOGALÉRII! 

„Cítil som, akoby som narazil do tehlového múru," spomína si na strašné chvíle momentálne 32-ročný Charlie. Silný pád mu pri náraze polámal nohu na siedmich miestach. Bol to začiatok jeho desaťročných neutíchajúcich bolestí.

Prestal športovať

Ihneď po nehode Charlieho previezli do miestnej nemocnice, kde ho operovali, zlomeninu mu stabilizovali kovovými komponentami. Avšak v priebehu niekoľkých týždňov od návratu domov, sa mu fixácia rozpadla a musel podstúpiť rekonštrukčný chirurgický zákrok. Práve vtedy si Charlie uvedomil, čo to znamená znášať utrpenie po vážnom zranení. „Pred haváriou som veľa športoval, venoval som sa hlavne bicyklovaniu a hraniu ragby. Po nehode som si uvedomil, že už nikdy nebudem môcť vrcholovo športovať,“ smutne konštatuje.

Neutíchajúca chronická bolesť: Keď zúfalí pacienti túžia po amputácii

Voľba padla na titán

Druhá operácia sa tiež nepodarila. V čase, keď mal 21 rokov, absolvoval deväť operácií nohy a v nemocnici strávil vždy dva mesiace. Nehybnosť, ktorú zažil, ho priviedla k premýšľaniu o inej možnosti. „Vždy keď som sa postavil, nohy mi opuchli a dostal som infekciu. Dva roky som bol úplne odpísaný. Preto som začal uvažovať o amputácii nohy. Avšak mnohí chirurgovia ma od tohto rozhodnutia odradili a navrhli, aby som ešte raz podstúpil nový zákrok." Vtedy mu odstránili 8 cm poškodenej kosti a nahradili ju titánovou tyčou.

FOTO: Na bicykli robí neuveriteľné triky, hoci mu chýba noha!

„Po dvoch mesiacoch od operácie som mohol chodiť, po troch som už začal aj pracovať. Myslel som, že som celé svoje trápenie prekonal. Nemohol som behať, ale konečne som sa mohol pohybovať bez toho, aby som mal bolesti. Začal som jazdiť na bicykli, čo ma oslobodilo od všetkých stresov a pocitov frustrácie." Charlie na bicykli zdolával trasy Francúzska, prešiel Taliansko aj Londýn. Bicyklovanie bolo preňho očistou, vďaka ktorej aspoň na chvíľu prestal myslieť na všetky športy, ktorým sa už kvôli zraneniu a operáciám nemohol venovať. Nakoniec aj šport, v ktorom našiel útechu, sa čoskoro stal príčinou ďalších operácií.

Meningitída tínedžerku obrala o nohy: Dnes si trúfa na bicykel i medicínu!

Amputácia – definitívne rozhodnutie

V roku 2012 Charlie na bicykli zdolával francúzske pohoria. Vtedy pocítil, že sa mu v nohe pohla titánová tyč. Vedel, že niečo nie je v poriadku, ale nechcel si pripustiť, že bude musieť opäť vytiahnuť zaprášené barle. Začal trpieť ukrutnými bolesťami, pre ktoré nemohol chodiť. Bol to moment, kedy začal znovu pomýšľať na amputáciu. „Za jediné možné východisko som považoval amputáciu,“ hovorí Charlie, ktorý sa opäť túžil venovať svojmu milovanému behu. Našiel si iného chirurga, s ktorým skonzultoval svoj stav. Otvorene mu povedal, že chce podstúpiť amputáciu.

Basketbalistka boduje aj bez nohy! Nataša je skutočná hrdinka

Operovali ho na jeho 29. narodeniny, desať rokov po nehode. Amputovali mu pravú nohu od kolena nadol. „Keď som sa prebudil, cítil som, ako mi odľahlo,“ hovorí o prvých dojmoch po operácii.

Začiatkom júna opäť absolvoval ďalšiu operáciu, ale o štyri týždne neskôr dostal svoju prvú protézu. O dva dni neskôr uskutočnil svoj prvý triatlon. „Na bicykli som nejazdil 2 roky a 10 rokov som nebehal. Bol to neskutočný pocit! Zrazu som sa vrátil späť do svojich 19. rokov a mohol som pokračovať tam, kde som prestal.“

Konečne začal behať


Foto: Facebook/ Charlie Lewis​

Momentálne Charlie behá maratóny a absolvuje triatlony po celom svete. V dôsledku amputácie nohy je oveľa náchylnejší na vznik zranenia. Ani to ho však neodradilo od pravidelného športovania. Každý týždeň beháva okolo 50 kilometrov. „Behanie považujem za prirodzenú súčasť svojho života, znamená pre mňa úplnú slobodu, ktorú pri ňom zažívam a teraz ju konečne opäť cítim,“ hovorí nadšene. 

Autor: Natália Kuľková
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEOtréning: Super cvik posilní svaly chrbtice a brucha. Zvládnete?

VIDEOtréning: Super cvik posilní svaly chrbtice a brucha. Zvládnete?

včera
Ak chcete mať pevnú chrbticu a predchádzať tak bolestiam, v tréningovom pláne vám nesmú chýbať cviky na core, teda stred tela. A pevné... Čítať viac
 
Chcete sa cítiť super každý deň? 9 tipov od FIT žien

Chcete sa cítiť super každý deň? 9 tipov od FIT žien

16.01.2018
Stále sa neviete odhodlať začať niečo robiť so svojimi kilami navyše? Tieto rady sa vám určite zídu. Čítať viac
 
FOTO: Zima je ideálna na spaľovanie kalórií. Takýto pohyb je TOP!

FOTO: Zima je ideálna na spaľovanie kalórií. Takýto pohyb je TOP!

15.01.2018
V bielej perine môžete spaľovať kalórie s radosťou. Nie ste lyžiar? Nevadí, energiu predsa vydávate aj pri sánkovačke. Čítať viac
 
FOTO: Joga pre zdravé srdce uľaví na hrudníku

FOTO: Joga pre zdravé srdce uľaví na hrudníku

14.01.2018
Niekedy stačí vystrieť chrbát, zhlboka sa nadýchnuť a hneď sa cítite voľnejšie. Ak si cielene zacvičíte jogu pre srdce, pocit sa ešte... Čítať viac
 
Rýchle výsledky zaručené: Nepreháňajte, stačí vám účinná 3-kombinácia

Rýchle výsledky zaručené: Nepreháňajte, stačí vám účinná 3-kombinácia

12.01.2018
Zdravý výživa je základom pre zdravé telo. No bez pohybu to pre zdravý život nestačí. Nemusíte trhať žiadne športové rekordy, len trochu... Čítať viac
 
 

wanda.sk