predplatne
 

Chcete sa menej potiť? Pomôže vám joga. Ktoré pozície sú TOP?

31.05.2019

Môžete si zacvičiť doma, v kancelárií alebo rozdýchať potenie pri čakaní na autobus alebo v parku. Cviky sú jednoduché, aby ste sa nepotili ešte viac.

Potenie vie poriadne znepríjemniť život.

Potenie vie poriadne znepríjemniť život.Autor: Shutterstock

Všetky cviky sú založené na tom, aby ste vyvážili nervový systém. Ak nemáte chuť na cvičenie, pomôže vám správne dýchanie, napríklad aj na zastávke. Nadýchnite sa ústami, chvíľu zadržte dych a pomaly vydýchnite cez nos. Táto technika je naozaj nenápadná, stačí sa k osadenstvu zastávky obrátiť chrbtom. Dýchanie cez jazyk vás môže upokojiť aj pred dôležitým pracovným stretnutím, na ktoré nemusíte prísť spotení a vystresovaní. Doma, ale aj v pokojnejšej kancelárii vám pomôžu vyrovnať sa s potením nasledujúce pozície.

Predkloňte sa

Foto: Shutterstock

Zo stoja sa pomaly predkloňte. Nechajte voľne visieť ruky, i hlavu. Na zadnej strane stehien musíte pocítiť napätie. Kolená môžete jemne pokrčiť. V predklone sa päťkrát zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Aby ste ľahšie dosiahli zem, pokojne môžete aj roznožiť na šírku bokov.

Oprite sa

Foto: Shutterstock

Pred potením a teplom vás zachráni aj nasledujúca pozícia. Ľahnite si na chrbát tak, aby ste mali za hlavou stenu. Vystreté ruky položte vedľa tela, dlane vytočte nahor. Pokrčte nohy a dotknite sa chodidlami steny. V pozícii zostaňte jednu, dve minúty. Pomaly vráťte nohy späť, položte ich na zem. Uvoľnite celé telo a párkrát sa zhlboka nadýchnite. Ohybnejší cvičenci sa môžu dať nohy úplne za hlavu a prstami sa oprieť o podlahu. Tejto pozície sa však vzdajte, keď vás trápi vysoký krvnú tlak alebo máte problém s chrbticou.


Autor: Mikuláš Adam, Dráp Peter

Vytočte trup

Foto: Shutterstock

Proti poteniu sú výborné aj nenáročné výkruty. V sede preložte ľavú nohu cez pokrčenú pravú. Potom vytočte trup doľava. Ľavou rukou sa oprite za telom, pravú oprite lakťom z vonkajšej strany o ľavá koleno. Potíte sa v práci? Stačí miernejšia podoba twistu. V sede na stoličke, položte chodidlá na zem na šírku bokov, ruky spustite popri tele a vytáčajte trup striedavo do pravej a ľavej strany. 

Schlaďte sa syčaním

Posaďte sa, vystrite chrbát, plecia ťahajte nahor, hlavu držte v predĺžení trupu. Ruky položte  na kolená, dlane vytočte nahor. Pootvorte pery, zuby jemne zatnite. Potom špičku jazyka jemne tlačte na horné podnebie pri zuboch. Dýchajte ústami cez jazyk, mali by ste počuť syčanie. Zatvorte ústa a opäť vydýchnite nosom. Dýchanie zopakujte 5- až 10-krát. 

Prečo pot smrdí a ako sa zbaviť nadmerného potenia? Čítajte v júnovom čísle časopisu Zdravie. Práve v predaji!

 

 

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Schudnete na bicykli?! 8 tipov, s ktorými sa vám to určite podarí

Schudnete na bicykli?! 8 tipov, s ktorými sa vám to určite podarí

včera
Jazdíte, pretože to máte radi? Alebo chcete zhodiť pár kíl? Bicyklovanie je skvelá voľba!  Čítať viac
 
Máte na bruchu tuk, aj keď športujete? Odpovedzte si na 4 otázky

Máte na bruchu tuk, aj keď športujete? Odpovedzte si na 4 otázky

17.07.2019
Pravidelne cvičíte vo fitcentre alebo beháte v parku, snažíte sa málo jesť. Aj tak sa neviete zbaviť tukových vankúšov v brušných partiách.... Čítať viac
 
VIDEOtréning: Ohlásili sa kríže? Zachrániť vás môže strečing

VIDEOtréning: Ohlásili sa kríže? Zachrániť vás môže strečing

16.07.2019
Dlhšia cesta na dovolenku, balenie kufrov, ale i polievanie v záhrade či sedenie v klimatizovaných miestnostiach dajú chrbtu zabrať.... Čítať viac
 
Tvárová joga: Túžite po krásnej pleti bez vrások? Stačia vám tieto 4 cvičenia

Tvárová joga: Túžite po krásnej pleti bez vrások? Stačia vám tieto 4 cvičenia

12.07.2019
Je jednou z najprirodzenejších, lacných a zdravých alternatív, ako s vráskami zatočiť a spevniť ochabnuté svalstvo na tvári. Neveríte?... Čítať viac
 
VIDEOtréning: Ako pri plávaní na chrbte používať ruky

VIDEOtréning: Ako pri plávaní na chrbte používať ruky

11.07.2019
Pre kondíciu a zdravé telo je dôležité občas niečo urobiť. A najlepšie je, keď vás to aj baví a pohyb je príjemný. O chrbticu, celú kostru... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Chcete sa menej potiť? Pomôže vám joga. Ktoré pozície sú TOP?
Katarína Posluchová