predplatne
 

Lámu sa pri behu i na kurtoch. Stresové zlomeniny potrápili svetových šampiónov

02.04.2018

Stresové zlomeniny vedia potrápiť i vrcholových športovcov. Počas kariéry sa s nimi neraz stretla Daniela Hantuchová a stopli aj prekážkarku Zuzanu Hejnovú.

Únavové zlomeniny potrápili aj vrcholových športovcov.

Únavové zlomeniny potrápili aj vrcholových športovcov.Autor: Getty Images

Únavová alebo stresová zlomenina sa môže ohlásiť nenápadne, stupňujúcou sa bolesťou pri záťaži. Športovci s nimi častokrát trénujú, lebo v prvej fáze ich nemusí odhaliť ani röntgen. Potom to však jedného dňa rupne. Najčastejšie sa vyskytujú na chodidlách, ale vybrať si môžu aj iné časti tela, v prípade tenistov sú to napríklad aj ruky.

Risk sa oplatil

Len 18-ročnú dvojnásobnú majsterku sveta a Európy v krasokorčuľovaní Jevgeniju Medveďovovú potrápila koncom minulého roka únavová zlomenina nohy. Lekári u mladučkej športovkyne odhalili prasklinu na priehlavkovej kosti pravej nohy. Po prvýkrát sa bolesť objavila na pretekoch Grand Prix v Moskve. Jevgenija však súťaž odjazdila a vyhrala. Bolo to síce riziko, ale v olympijskej sezóne, musela vylaďovať svoj voľný program i krátku jazdu. Nasledujúce preteky v Japonsku už absolvovala len vďaka liekom, ktoré tlmili bolesť. Nakoniec jej nohu zdobila sadra. Už v januári štartovala na Majstrovstvách Európy v Moskve. Šampionát bol aj otestovaním síl pred olympiádou. Hoci sa na ľad vrátila po únavovej zlomenine, obsadila neskutočné druhé miesto. Rovnako striebro si vybojovala aj na tohtoročnej zimnej olympiáde.Jevgeniji diagnostikovali únavovú zlomeninu koncom roka, v januári už pretekala. Zdroj foto: Getty Images

 

Povolilo aj rebro

Minulý rok v máji potrápila únavová zlomenina 34-ročnú slovenskú tenistku Danielu Hantuchovú. Magnetická rezonancia vtedy potvrdila stresovú fraktúru rebra. Možno aj tento fakt zavážil v júli pri Danielinom rozhodnutí ukončiť úspešnú športovú kariéru. Nebolo to však jej prvé zranenie tohto typu. Únavová zlomenina pravej päty ju potrápila už v roku 2008, keď musela 3 týždne chodiť o barlách a so špeciálnou ortézou. Rovnako pre únavovú zlomeninu nohy vynechala pred piatimi rokmi aj parížsky grandslamový turnaj Roland Garros. Rovnako minulý rok si povinnú tenisovú prestávku musela naordinovať aj austrálska hráčka Samantha Stosurová. Pre únavovú zlomeninu pravej ruky, ktorá je jej dominantná, musela vynechať Wimbledon.

Bolí vás hlava alebo vám slzia oči? Možno máte blok rebra!

Ťažká skúška

Pred dvomi rokmi strávila dva týždne s ortézou aj česká wimbledonská šampiónka Petra Kvitová. Skomplikovala sa jej totiž únavová zlomenina kostičiek priehlavku na pravej nohe. To však ešte netušila, že ju čaká oveľa ťažšia skúška. Pár týždňov po tomto zranení ju v jej prostějovskom byte prepadol neznámy útočník a porezal jej ľavú ruku, v ktorej drží raketu. Petra musela absolvovať náročnú operáciu poranených šliach a svalov. Raketu opäť držala v rukách približne po piatich mesiacoch. Koncom mája sa vrátila na tenisové kurty na French Open.

Úraduje aj v atletike

Takmer na rok vypadla zo súťažného kolotoča pre únavovú zlomeninu nohy a neskôr i pre zranenie päty prekážkarka Zuzana Hejnová. Dvojnásobnú majsterku sveta a bronzovú medailistku z olympijských hier vtedy prekvapilo zranenie priehlavku na tréningu. Nasledujúce röntgenové vyšetrenie odhalilo prasknutú kosť pri prstenníku na ľavej nohe. Aj po dlhej prestávke sa Zuzana Hejnová na svojej 400 metrovej trati dokázala vrátiť k svetovej špičke.

Nevybehajte si zápal: Na športovanie s nádchou môže doplatiť srdce

Únavová zlomenina už stihla potrápiť aj 22-ročnú Anežku Drahotovú, ktorá sa špecializuje na preteky na dlhé trate. Ako juniorka má svetový i európsky titul v chôdzi na 10 kilometrov a patrí k najväčším atletickým talentom. Už medzi dospelými obsadila na majstrovstvách Európy na 20 kilometrovej trati tretie miesto. Pred dvomi rokmi ju na majstrovstvách sveta v Pekingu trápilo zranenie, ktoré sa neskôr ukázalo ako únavová zlomenina. Ako potvrdili neskoršie vyšetrenia, súťaž absolvovala s únavovou zlomeninou stehennej kosti. Tento rok začala opäť naplno súťažiť.

Čítajte aj:

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Tento týždeň si môžete zacvičiť s celou Európou. Pridáte sa?

Tento týždeň si môžete zacvičiť s celou Európou. Pridáte sa?

dnes
Buďte aktívni! Týždeň športu je určený naozaj pre každého, bez ohľadu na vek či kondíciu. Čítať viac
 
Beh po schodoch vám vylepší kondíciu a zníži cholesterol. A to nie je všetko!

Beh po schodoch vám vylepší kondíciu a zníži cholesterol. A to nie je všetko!

včera
Máte ich po ruke takmer všade, môžete po nich chodiť i behať. Využite šancu na jednoduchý tréning Čítať viac
 
Metabolická búrka v pečeni! Pozor na HIT v tabletkách, tvária sa zdravo

Metabolická búrka v pečeni! Pozor na HIT v tabletkách, tvária sa zdravo

23.09.2018
Kto by nechcel dobre vyzerať? Hoci zákon o trestnosti predávania prípravkov na rast svalov platí už tretí rok, internetový biznis... Čítať viac
 
Prestali ste cvičiť? Ochabnuté svalstvo vyzerá ako maličkosť. Lenivosť útočí na hlavu

Prestali ste cvičiť? Ochabnuté svalstvo vyzerá ako maličkosť. Lenivosť útočí na hlavu

21.09.2018
Odborníci si posvietili na to, ako sa šport podpisuje pod činnosť mozgu. Výsledky sú jednoznačné, pohyb sa oplatí, a nielen kvôli lepšej... Čítať viac
 
VIDEO: Chcete mať zadok ako Jennifer Lopez, Shakira alebo Jessica Biel?

VIDEO: Chcete mať zadok ako Jennifer Lopez, Shakira alebo Jessica Biel?

20.09.2018
Lenivosť mu nesedí, pevný zadok si vyžaduje pravidelný tréning. Výhodou je, že spolu s ním precvičíte i ďalšie problematické partie.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Lámu sa pri behu i na kurtoch. Stresové zlomeniny potrápili svetových šampiónov
Katarína Posluchová