predplatne
 

Ušetria čas a vylepšia kondičku. Kolobežky sú opäť v kurze

04.08.2018

Na dvoch kolesách si výborne posilníte nohy i chrbát. Nezabudnite však striedať nohy, inak si koledujete o problémy.

Hodina rýchlejšej jazdy na kolobežke sa vyrovná 40 minútovému behu.

Hodina rýchlejšej jazdy na kolobežke sa vyrovná 40 minútovému behu. Autor: Shutterstock

Prepadli ste módnej retrovlne? Aj tento detský šport má svoje pravidlá. Pri ich dodržaní vám jazda na kolobežke ušetrí čas, ale aj vylepší kondíciu.

Na chodníkoch

v mestách vidíte malé i masívnejšie kolesá. Skladacie kolobežky i také, ktoré sa veľkosťou približujú bicyklom. Jazdiť už môžete aj na trojkolesových tátošoch. Ponuka je pestrá. Rovnako ako pri bicykloch treba brať do úvahy vašu výšku a hmotnosť aj terén, po ktorom sa budete preháňať najčastejšie. Prípadne, či chcete jazdiť len rekreačne, alebo sa budete venovať kolobežkovaniu častejšie. 

Čítajte aj: Všetci na bajk! 5 tipov, ako efektívne spáliť a nezaťažiť kĺby

Celé telo

Podľa nemeckých odborníkov sa skutočný tréning začína až od rýchlosti pätnásť kilometrov za hodinu. Pri správnej technike sa posilňujú predné a zadné stehenné svaly, zadok, lýtka, brucho, ale i chrbát či paže. Ako každá vytrvalostná záťaž i kolobežkovanie vám posilní srdcovo-cievny systém a zlepší kapacitu pľúc. Bedrové kĺby sa pri jazde namáhajú rovnako ako pri chôdzi. Kolobežkovanie môže nahradiť iný vytrvalostný tréning aj pri rehabilitácii napríklad po zranení členka alebo kolena. Zranená noha bude stabilná a zdravá odrazová. To však neznamená, že môžete zanedbávať rehabilitáciu. Ide len o krátkodobú záležitosť, lebo inak nohu zbytočne oslabíte. 

Nosíme si starosti na chrbte a kĺboch. Z čoho bolia vás?

Až do podrepu

Podporná noha by mala byť mierne pokrčená, koleno však neohýbajte tak, aby sa dostalo pred špičku. Počas jazdy majte vždy celé chodidlo položené na kolobežke. Pri odraze musíte byť v miernom podrepe. Čím je jazda energickejšia, tým je podrep hlbší. Odrážajte sa prevažne prednou časťou chodidla. Práve pohyb nohy určuje tempo jazdy. Väčšina záťaže by mala byť na stehenných svaloch.

Rovnica je jasná. Pri nízkom tempe je nízke zaťaženie, pri energickom sa záťaž zvyšuje. Hodina rýchlejšej jazdy na kolobežke sa vyrovná 40 minútovému behu. Pri pravidelnom kolobežkovaní nezabudnite nohy striedať, inak budete jednostranne zaťažovať len polovicu tela. Zo začiatku sa vám možno bude zdať jedna noha nemotornejšia, všetko si žiada len cvik.

Zasa tá svalovica! Vieme, čo treba cvičiť, jesť a piť, aby odznela

Brzdite!

Do ulíc sa nevyberte bez toho, aby ste sa naučili brzdiť. Podľa typu kolobežky máte k dispozícii prednú, zadnú brzdu alebo obidve. Mnoho kolobežkárov obľubuje skôr zadnú brzdu, na ktorú mierne šliapete odrazovou nohou. Zadné brzdenie znižuje riziko preletenia dopredu pri prudkom zastavení. Ak si neviete s technikou rady, nájdete už aj trénerov, ktorí robia kurzy pre začiatočníkov i pokročilých jazdcov. Pomôcť vám môžu tiež inštruktážne videá na internete. Hoci kolobežkovanie mnohí považujú za detský šport, zlé technické návyky môžu časom vyústiť do zranení. 

12 FIT stratégií proti celulitíde. Trénerka radí, ako sa jej rýchlo zbaviť

Po chodníku

Podľa zákona sa kolobežkári zaraďujú medzi chodcov. Čo si však mnohí jazdci neuvedomujú je, že nesmú ohroziť ostatných. Pozorní buďte najmä na miestach, kde sa pohybuje viac detí, napríklad na chodníkoch v okolí parkov, ale i pred autobusovými zastávkami, kde ľudia nastupujú do vozidla a vystupujú z neho. Kolobežkári môžu jazdiť po cyklochodníkoch, v tom prípade však nesmú ohrozovať cyklistov. Hoci to nie je povinnosť, pri jazdení v prírode, prípadne pri rýchlych zjazdoch z kopca sa určite oplatí mať prilbu. Hoci aj cyklistickú. Pri jazde v meste sa zase vyplácajú reflexné prvky. Na škodu nie je ani svetlo. Oplatí sa byť videný.

Môže vás zaujímať: 

Autor: Katarína Posluchová, nh
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Metabolická búrka v pečeni! Pozor na HIT v tabletkách, tvária sa zdravo

Metabolická búrka v pečeni! Pozor na HIT v tabletkách, tvária sa zdravo

dnes
Kto by nechcel dobre vyzerať? Hoci zákon o trestnosti predávania prípravkov na rast svalov platí už tretí rok, internetový biznis... Čítať viac
 
Prestali ste cvičiť? Ochabnuté svalstvo vyzerá ako maličkosť. Lenivosť útočí na hlavu

Prestali ste cvičiť? Ochabnuté svalstvo vyzerá ako maličkosť. Lenivosť útočí na hlavu

21.09.2018
Odborníci si posvietili na to, ako sa šport podpisuje pod činnosť mozgu. Výsledky sú jednoznačné, pohyb sa oplatí, a nielen kvôli lepšej... Čítať viac
 
VIDEO: Chcete mať zadok ako Jennifer Lopez, Shakira alebo Jessica Biel?

VIDEO: Chcete mať zadok ako Jennifer Lopez, Shakira alebo Jessica Biel?

20.09.2018
Lenivosť mu nesedí, pevný zadok si vyžaduje pravidelný tréning. Výhodou je, že spolu s ním precvičíte i ďalšie problematické partie.... Čítať viac
 
FOTOtréning s Martinom Šmahelom: Pevné bruško proti bolesti chrbta

FOTOtréning s Martinom Šmahelom: Pevné bruško proti bolesti chrbta

16.09.2018
Pevné brucho vám dodá šmrnc a zbaví vás aj bolestí chrbta. Každý cvik si vyžaduje minimálne desať opakovaní. Čítať viac
 
Zničené kolená v 30-ke? Chyby, ktorými k nim spejete veľmi rýchlo

Zničené kolená v 30-ke? Chyby, ktorými k nim spejete veľmi rýchlo

15.09.2018
Kolená majú rady šport. Ale vyberajte dôkladne. Nesprávny pohyb ich pošle do predčasného dôchodku. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ušetria čas a vylepšia kondičku. Kolobežky sú opäť v kurze
Katarína Posluchová
nh