predplatne
 

Ušetria čas a vylepšia kondičku. Kolobežky sú opäť v kurze

04.08.2018

Na dvoch kolesách si výborne posilníte nohy i chrbát. Nezabudnite však striedať nohy, inak si koledujete o problémy.

Hodina rýchlejšej jazdy na kolobežke sa vyrovná 40 minútovému behu.

Hodina rýchlejšej jazdy na kolobežke sa vyrovná 40 minútovému behu. Autor: Shutterstock

Prepadli ste módnej retrovlne? Aj tento detský šport má svoje pravidlá. Pri ich dodržaní vám jazda na kolobežke ušetrí čas, ale aj vylepší kondíciu.

Na chodníkoch

v mestách vidíte malé i masívnejšie kolesá. Skladacie kolobežky i také, ktoré sa veľkosťou približujú bicyklom. Jazdiť už môžete aj na trojkolesových tátošoch. Ponuka je pestrá. Rovnako ako pri bicykloch treba brať do úvahy vašu výšku a hmotnosť aj terén, po ktorom sa budete preháňať najčastejšie. Prípadne, či chcete jazdiť len rekreačne, alebo sa budete venovať kolobežkovaniu častejšie. 

Čítajte aj: Všetci na bajk! 5 tipov, ako efektívne spáliť a nezaťažiť kĺby

Celé telo

Podľa nemeckých odborníkov sa skutočný tréning začína až od rýchlosti pätnásť kilometrov za hodinu. Pri správnej technike sa posilňujú predné a zadné stehenné svaly, zadok, lýtka, brucho, ale i chrbát či paže. Ako každá vytrvalostná záťaž i kolobežkovanie vám posilní srdcovo-cievny systém a zlepší kapacitu pľúc. Bedrové kĺby sa pri jazde namáhajú rovnako ako pri chôdzi. Kolobežkovanie môže nahradiť iný vytrvalostný tréning aj pri rehabilitácii napríklad po zranení členka alebo kolena. Zranená noha bude stabilná a zdravá odrazová. To však neznamená, že môžete zanedbávať rehabilitáciu. Ide len o krátkodobú záležitosť, lebo inak nohu zbytočne oslabíte. 

Nosíme si starosti na chrbte a kĺboch. Z čoho bolia vás?

Až do podrepu

Podporná noha by mala byť mierne pokrčená, koleno však neohýbajte tak, aby sa dostalo pred špičku. Počas jazdy majte vždy celé chodidlo položené na kolobežke. Pri odraze musíte byť v miernom podrepe. Čím je jazda energickejšia, tým je podrep hlbší. Odrážajte sa prevažne prednou časťou chodidla. Práve pohyb nohy určuje tempo jazdy. Väčšina záťaže by mala byť na stehenných svaloch.

Rovnica je jasná. Pri nízkom tempe je nízke zaťaženie, pri energickom sa záťaž zvyšuje. Hodina rýchlejšej jazdy na kolobežke sa vyrovná 40 minútovému behu. Pri pravidelnom kolobežkovaní nezabudnite nohy striedať, inak budete jednostranne zaťažovať len polovicu tela. Zo začiatku sa vám možno bude zdať jedna noha nemotornejšia, všetko si žiada len cvik.

Zasa tá svalovica! Vieme, čo treba cvičiť, jesť a piť, aby odznela

Brzdite!

Do ulíc sa nevyberte bez toho, aby ste sa naučili brzdiť. Podľa typu kolobežky máte k dispozícii prednú, zadnú brzdu alebo obidve. Mnoho kolobežkárov obľubuje skôr zadnú brzdu, na ktorú mierne šliapete odrazovou nohou. Zadné brzdenie znižuje riziko preletenia dopredu pri prudkom zastavení. Ak si neviete s technikou rady, nájdete už aj trénerov, ktorí robia kurzy pre začiatočníkov i pokročilých jazdcov. Pomôcť vám môžu tiež inštruktážne videá na internete. Hoci kolobežkovanie mnohí považujú za detský šport, zlé technické návyky môžu časom vyústiť do zranení. 

12 FIT stratégií proti celulitíde. Trénerka radí, ako sa jej rýchlo zbaviť

Po chodníku

Podľa zákona sa kolobežkári zaraďujú medzi chodcov. Čo si však mnohí jazdci neuvedomujú je, že nesmú ohroziť ostatných. Pozorní buďte najmä na miestach, kde sa pohybuje viac detí, napríklad na chodníkoch v okolí parkov, ale i pred autobusovými zastávkami, kde ľudia nastupujú do vozidla a vystupujú z neho. Kolobežkári môžu jazdiť po cyklochodníkoch, v tom prípade však nesmú ohrozovať cyklistov. Hoci to nie je povinnosť, pri jazdení v prírode, prípadne pri rýchlych zjazdoch z kopca sa určite oplatí mať prilbu. Hoci aj cyklistickú. Pri jazde v meste sa zase vyplácajú reflexné prvky. Na škodu nie je ani svetlo. Oplatí sa byť videný.

Môže vás zaujímať: 

Autor: Katarína Posluchová, nh
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Športy pri bolestiach chrbtice. Na čo si dať pri konkrétnych pozor a čo jej prospeje?

Športy pri bolestiach chrbtice. Na čo si dať pri konkrétnych pozor a čo jej prospeje?

11.11.2018
Bolesťou vám organizmus naznačuje, že niečo nerobíte správne. Platí to aj o chrbte. Prečo potrebuje pevné svaly a správne tenisky?... Čítať viac
 
5 x budíček bez rannej kávy. Nahraďte ju a pocítite malý zázrak

5 x budíček bez rannej kávy. Nahraďte ju a pocítite malý zázrak

06.11.2018
Každé ráno je ťažký boj? A lepšiu náladu nevyhráte ani so šálkou silnej kávy? Skúste čosi iné. Čítať viac
 
Vybehajte si TOP formu! 7 zdravých účinkov vás bude motivovať

Vybehajte si TOP formu! 7 zdravých účinkov vás bude motivovať

05.11.2018
Jesenný beh poteší telo i dušu. Pravidelný tréning sa pozitívne odrazí na vašom zdraví a zlepší vám spánok. Čítať viac
 
FOTOtréning: Cítite chrbát? Posilňujte therabandom. Zabrať dostane zadok i stehná

FOTOtréning: Cítite chrbát? Posilňujte therabandom. Zabrať dostane zadok i stehná

04.11.2018
Máte už theraband? Vďaka odporu, ktorý pružný pás vyvíja, si výborne posilníte celé telo. Zacvičte si s trénerkou Luciou Medekovou.... Čítať viac
 
VIDEO: Neodpáľte si kolená. Ako správne cvičiť drep?

VIDEO: Neodpáľte si kolená. Ako správne cvičiť drep?

29.10.2018
Na klasický cvik nemusíte zanevrieť. Stačí, keď začnete cvičiť pred zrkadlom a vyvarujte sa častých chýb. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ušetria čas a vylepšia kondičku. Kolobežky sú opäť v kurze
Katarína Posluchová
nh