Nie je bankovanie ako bankovanie: To naše vás zbaví bolesti

21.02.2013

Najnovšie výskumy ukázali, že bankovanie dokáže zmierniť bolesť pri mnohých ochoreniach. Až 45 percent ľudí trpiacich na chronickú bolesť krku po vyskúšaní tejto metódy potvrdilo zlepšenie svojho stavu. Pomáha aj pri nachladnutí a vysokom krvnom tlaku.

Bankovanie má telo zbaviť čo najväčšieho množstva škodlivín a zmierniť bolesť.

Bankovanie má telo zbaviť čo najväčšieho množstva škodlivín a zmierniť bolesť.Autor: Ilustračná Stockfreeimages.com

Bankovanie je známe už od stredoveku. Tradičná čínska metóda využíva akupunktúrne dráhy spojené s konkrétnymi vnútornými orgánmi. Táto forma liečby je podobná klasickej akupunktúre. Namiesto ihiel však masér alebo lekár používa špeciálne banky. Najčastejšie ide o sklenené, plastové, alebo bambusové, železné či keramické nádoby. Sklené však majú tú výhodu, že masér cez ne vidí pôsobenie na pokožke.

Zhorený kyslík

Medzi odborníkmi sú rozšírené dve metódy bankovania. Je možné v banke zapáliť horľavú zmes, ktorá obsahuje alkohol. Tento postup sa nazýva suché bankovanie. Vyhorením kyslíka vznikne potrebné vákuum, vďaka ktorému je proces účinný. Masér po zapálení zmesi prevráti nádobu hore dnom a priloží ju na vybrané miesto.

Ďalšou možnosťou je takzvané vzduchové alebo mokré bankovanie. Vákuum tu nevznikne vďaka horeniu, ale po použití pumpy. Tá sa priloží k otvoru na nádobe priloženej na pokožke. Pumpa vysaje vzduch a banka sa prisaje na telo. Banky sú pri oboch metódach priložené na tele 5 až 10 minút.

 

Sklené banky majú tú výhodu, že masér cez ne vidí pôsobenie na pokožke.

Foto: Ilustračná Stockfreeimages.com/

 

Nádoby sa aplikujú buď na akupunktúrne body alebo na bolesťou zasiahnuté miesta. Prevláda názor, že vzniknuté vákuum otvorí póry pokožky, zlepší cirkuláciu krvi v tele a vyplaví toxíny z tela. Duchovný rozmer tvorí usmerňovanie energie čchi. Celkovo má bankovanie zbaviť telo čo najväčšieho množstva škodlivín.

Následkom tejto metódy masáže sú odtlačky po bankách na miestach, kde boli priložené. Okrúhle modriny s miernym opuchom nie sú bolestivé a zmiznú do desiatich dní. O suchom bankovaní sa hovorí, že môže byť nepríjemné aj kvôli nahriatym nádobám. Dobrý masér však dokáže prevádzať bankovanie aj bez popálenia.

S horúčkou nie

 

Existuje niekoľko prípadov, kedy bankovanie nemožno vykonať. Pacienti so zapálenou kožou, vysokou horúčkou alebo kŕčmi by sa mali tejto metóde vyhnúť. Rovnako aj pacienti, ktorí ľahko krvácajú, keďže sprievodným javom môže byť krvácanie. Tehotné ženy by nemali podstúpiť bankovanie na bruchu alebo spodnej časti chrbta.

Odborníci, ktorí praktizujú bankovanie, ho spolu s akupunktúrou využívajú na obnovenie funkcie nervovej sústavy, liečbu bolesti, prechladnutia a zápalov dutín, vysokého krvného tlaku, astmy, artritídy, bolestivej alebo nepravidelnej menštruácie a mnohých ďalších zdravotných problémov.

 

 

 

 

Autor: Zuzana Lobotková

Ďalšie články z tejto sekcie

V Prahe liečili protónmi aj dve malé Slovenky. Ako sa majú dnes?

V Prahe liečili protónmi aj dve malé Slovenky. Ako sa majú dnes?

dnes
Mediálne známy chlapček Ashya King z Veľkej Británie, ktorý má nádor na mozgu, od pondelka podstupuje modernú terapiu v Protónovom... Čítať viac
 
Ashya s nádorom mozgu: Šanca na vyliečenie protónmi je vysoká!

Ashya s nádorom mozgu: Šanca na vyliečenie protónmi je vysoká!

včera
Azda mediálne najznámejším pacientom Protónového centra v Prahe je britský chlapec Ashya King (5), a to aj vďaka dramatickému príbehu,... Čítať viac
 
Nafukuje vás? Nežujte žuvačky, rozopnite zips a užite si sex!

Nafukuje vás? Nežujte žuvačky, rozopnite zips a užite si sex!

včera
Ledva ste dojedli, už vás nadúva. Nesiahajte hneď po tabletkách. Prestaňte sladiť, žuť žuvačky, piť bublinky a ponatriasajte si črevá... Čítať viac
 
Na Slovensku zabíja sesternica eboly. Hantavírus šíria hlodavce

Na Slovensku zabíja sesternica eboly. Hantavírus šíria hlodavce

17.09.2014
Je to málo známe, ale aj u nás máme vírus, ktorý môže u človeka vyvolať nebezpečnú krvavú horúčku a dokonca spôsobuje aj smrť. Spomínaný... Čítať viac
 
Ashy začal liečbu: Takto vyzerá špeciálna maska počas umelého spánku!

Ashy začal liečbu: Takto vyzerá špeciálna maska počas umelého spánku!

16.09.2014
Špeciálna protónová liečba, ktorú podstupuje malý Ashy King, je náročná. Dokonca musí pri nej zvládať aj masku a tvarovanú podložku.... Čítať viac