Nie je bankovanie ako bankovanie: To naše vás zbaví bolesti

21.02.2013

Najnovšie výskumy ukázali, že bankovanie dokáže zmierniť bolesť pri mnohých ochoreniach. Až 45 percent ľudí trpiacich na chronickú bolesť krku po vyskúšaní tejto metódy potvrdilo zlepšenie svojho stavu. Pomáha aj pri nachladnutí a vysokom krvnom tlaku.

Bankovanie má telo zbaviť čo najväčšieho množstva škodlivín a zmierniť bolesť.

Bankovanie má telo zbaviť čo najväčšieho množstva škodlivín a zmierniť bolesť.Autor: Ilustračná Stockfreeimages.com

Bankovanie je známe už od stredoveku. Tradičná čínska metóda využíva akupunktúrne dráhy spojené s konkrétnymi vnútornými orgánmi. Táto forma liečby je podobná klasickej akupunktúre. Namiesto ihiel však masér alebo lekár používa špeciálne banky. Najčastejšie ide o sklenené, plastové, alebo bambusové, železné či keramické nádoby. Sklené však majú tú výhodu, že masér cez ne vidí pôsobenie na pokožke.

Zhorený kyslík

Medzi odborníkmi sú rozšírené dve metódy bankovania. Je možné v banke zapáliť horľavú zmes, ktorá obsahuje alkohol. Tento postup sa nazýva suché bankovanie. Vyhorením kyslíka vznikne potrebné vákuum, vďaka ktorému je proces účinný. Masér po zapálení zmesi prevráti nádobu hore dnom a priloží ju na vybrané miesto.

Ďalšou možnosťou je takzvané vzduchové alebo mokré bankovanie. Vákuum tu nevznikne vďaka horeniu, ale po použití pumpy. Tá sa priloží k otvoru na nádobe priloženej na pokožke. Pumpa vysaje vzduch a banka sa prisaje na telo. Banky sú pri oboch metódach priložené na tele 5 až 10 minút.

 

Sklené banky majú tú výhodu, že masér cez ne vidí pôsobenie na pokožke.

Foto: Ilustračná Stockfreeimages.com/

 

Nádoby sa aplikujú buď na akupunktúrne body alebo na bolesťou zasiahnuté miesta. Prevláda názor, že vzniknuté vákuum otvorí póry pokožky, zlepší cirkuláciu krvi v tele a vyplaví toxíny z tela. Duchovný rozmer tvorí usmerňovanie energie čchi. Celkovo má bankovanie zbaviť telo čo najväčšieho množstva škodlivín.

Následkom tejto metódy masáže sú odtlačky po bankách na miestach, kde boli priložené. Okrúhle modriny s miernym opuchom nie sú bolestivé a zmiznú do desiatich dní. O suchom bankovaní sa hovorí, že môže byť nepríjemné aj kvôli nahriatym nádobám. Dobrý masér však dokáže prevádzať bankovanie aj bez popálenia.

S horúčkou nie

 

Existuje niekoľko prípadov, kedy bankovanie nemožno vykonať. Pacienti so zapálenou kožou, vysokou horúčkou alebo kŕčmi by sa mali tejto metóde vyhnúť. Rovnako aj pacienti, ktorí ľahko krvácajú, keďže sprievodným javom môže byť krvácanie. Tehotné ženy by nemali podstúpiť bankovanie na bruchu alebo spodnej časti chrbta.

Odborníci, ktorí praktizujú bankovanie, ho spolu s akupunktúrou využívajú na obnovenie funkcie nervovej sústavy, liečbu bolesti, prechladnutia a zápalov dutín, vysokého krvného tlaku, astmy, artritídy, bolestivej alebo nepravidelnej menštruácie a mnohých ďalších zdravotných problémov.

 

 

 

 

Autor: Zuzana Lobotková

Ďalšie články z tejto sekcie

Sally si vytetovala na lýtko mená vnúčat. Radosť jej skazila hnisavá rana

Sally si vytetovala na lýtko mená vnúčat. Radosť jej skazila hnisavá rana

dnes
Keď sa Sally rozhodla, že si nechá na pamiatku vytetovať na lýtko mená svojich vnúčat, nepredstavovala si, že skončí v nemocnici s hlbokou... Čítať viac
 
Martina žije s mužským srdcom: Zachránili mi život i rodinu

Martina žije s mužským srdcom: Zachránili mi život i rodinu

včera
Keby príbuzní tragicky zahynutého mladého muža odmietli odber jeho orgánov, z dcéry Martiny Szabóovej (33) by dnes bola zrejme sirota.... Čítať viac
 
Obávaná amniocentéza: Nebolí a pomôže odhaliť i skryté genetické poruchy

Obávaná amniocentéza: Nebolí a pomôže odhaliť i skryté genetické poruchy

25.04.2015
Odber plodovej vody je vyšetrenie, ktorého sa budúce mamičky obávajú. Je však bezpečné pre vás aj pre dieťatko a nie je bolestivé. Čítať viac
 
Tarlovova cysta spôsobuje veľké bolesti krížov, ale operácia nepomôže

Tarlovova cysta spôsobuje veľké bolesti krížov, ale operácia nepomôže

24.04.2015
Niektoré bolesti chrbta, hoci sú na zbláznenie, vylieči skôr rozhovor a pochopenie ako operácia. Pri Tarlovovej cyste je zbytočná.... Čítať viac
 
Všetko o zdravej výžive: Detská lekárka bola ONLINE

Všetko o zdravej výžive: Detská lekárka bola ONLINE

24.04.2015
Ako by mala vyzerať vyvážená strava vášho dieťaťa? Načo by ste si mala dávať pozor, keď ste alergická na niektoré potraviny? Podľa čoho... Čítať viac
 
 

wanda.sk