predplatne
 
Zdravie   Liečba   05

Kedy musia mandle von?

07.06.2012

Najmä vtedy, keď vás poriadne trápia. Časté angíny je to najmenej, čo vám hrozí. Zápal môže vyústiť do reumatickej horúčky a problémov s obličkami. Platí to najmä pre dospelých!

Prečo máme pocit, že odstránenie mandlí sa hojí lepšie deťom a v dospelosti by sme ich mali nechať na pokoji?

Prečo máme pocit, že odstránenie mandlí sa hojí lepšie deťom a v dospelosti by sme ich mali nechať na pokoji?Autor: Profimedia.sk

Marta má tridsať rokov a obrovský problém s krčnými mandľami. Lekár jej odporučil, aby si ich dala odstrániť, ale ona sa bojí. Hoci zápach, ktorý z nich vychádza, jej už od puberty komplikuje život. „V detstve som mávala angíny, mandle po nich zostali zjazvené a samá diera. A práve v tom je problém. V dierach sa zhromažďujú zapáchajúce biele čapy. Bola som už aj u krčného, ten ma preliečil širokospektrálnymi antibiotikami, ale to nepomohlo. Nechcem si dať mandle vybrať, určite majú v tele svoje opodstatnenie a počula som, že sa zákrok robí prevažne deťom. Dospelí veľa krvácajú,“ špekuluje Marta a jedným dychom dodáva: „Ten zápach je však naozaj strašný. Každý deň si čapy vytláčam, no tvoria sa permanentne.“

MILIÓNY BAKTÉRIÍ

„Diery na mandliach, ktoré Martu trápia, nie sú dôsledkom opakovaných zápalov v detstve,“ opravuje MUDr. Tibor Barta, PhD. z I. ORL kliniky FNsP v Bratislave. Samotné tkanivo mandle má vzhľad špongie. Na povrchu je sliznica a tesne pod ňou lymfatické tkanivo, ktoré sa podieľa na obranných reakciách organizmu. Mandle sú popretkávané hlbokými priehlbinami a chodbičkami. To sú diery, ktoré Marta opisuje. Sú vystlané sliznicou.

Veľkosť mandlí je daná prevažne tým, ako intenzívne pracujú. Na povrchu žijú v symbióze milióny baktérií, ktoré tam aj umierajú. Spolu s odumretými slizničnými bunkami sa ich telá zhromažďujú v opisovaných „dierach“. Pri každom prehltnutí sa miešajú s potravou a trávia sa v tráviacom systéme. „Ak sú chodbičky a priehlbinky väčšie, môže v nich obsah zostávať a vplyvom baktérii podliehať kvaseniu. To spôsobuje aj zápach, ktorý Martu trápi. Vytláčanie mandlí však nie je potrebné, keďže sa to deje spontánne. Manipuláciou si ľahko poraníte sliznice,“ vysvetľuje lekár.

FILTER CHORÔB

Milióny ľudí žijú bez nich! Tak načo nám vôbec sú? „Krčné mandle sú súčasťou takzvaného Waldayerovho systému. Je uložený pri hltanovej bránke a skladá sa z podnebných mandlí, hltanovej, ľudovo nosovej mandle, jazykovej mandle na koreni jazyka a z drobných povrazcov v oblasti ústia sluchovej trubice a zadnej steny hltana. Systém dotvára imunitný systému,“ hovorí Tibor Barta.

Podnebné mandle sú potrebné najmä v rannom detstve. Fungujú už od prvého nádychu novorodenca, keď prechádza vzduch cez dýchacie cesty smerom do pľúc, ďalej pri prijímaní potravy, keď sa začínajú dostávať cez ústa do organizmu cudzorodé látky. Prostredníctvom Waldayerovho systému nastáva úzky kontakt všetkého, čo sa na sliznicu dostane s lymfatickým systémom. Organizmus sa tak „učí“ spoznávať okolitý svet. Aj preto je toto tkanivo v rannom veku zväčšené. Pracuje najintenzívnejšie.

DETI verzus DOSPELÍ

Prečo máme pocit, že odstránenie mandlí sa hojí lepšie deťom a v dospelosti by sme ich mali nechať na pokoji? Každý, kto o krčné mandle v detstve prišiel, si spomína na kopce zmrzliny, ktoré mu v nemocnici naordinovali. Plnoletý človek si už viac pamätá krvácanie a nepríjemné bolesti pri jedení, pití i rozprávaní.

„Ak sú mandle často zapálené vplyvom bakteriálnej infekcie, ich funkcia je značne obmedzená,“ hovorí doktor Barta. Bývajú zjazvené, chodbičky sa horšie vyprázdňujú, zadržiavajú baktérie a môžu podporovať ďalšie zápaly alebo ich komplikovať. Vtedy sa už hovorí o chronickom zápale krčných mandlí a jediné správne riešenie je ich chirurgické vybratie. Ak máte štyri a viac akútnych angín niekoľko rokov po sebe, nerozmýšľajte. „Druhý dôvod na zákrok je hlasné chrápanie alebo až spánkové apnoe, keď v dôsledku veľkosti krčných mandlí nastávajú v spánku dychové pauzy,“ vysvetľuje otorinolaryngológ.

Problémy s nosovou mandľou sa prejavujú väčšinou v detskom veku častými infekciami horných dýchacích orgánov a pocitom upchatého nosa. Dieťa v noci chrápe, budí sa na nedostatok vzduchu, dýcha ústami, soplí, kašle, môže byť aj nedoslýchavé alebo ho trápia časté zápaly stredného ucha. Ak vás to trápi v dospelosti, mandle musia von!

„Deťom do piatich rokov krčné mandle vyberať neodporúčam. Komplikácie v dospelosti nie sú väčšie. Asi ten pocit navodzuje skutočnosť, že zákrok sa najviac robí ľuďom od 17 do 35 rokov. Viac operácií – viac komplikácií. Hojenie po odstránení nosových mandlí je rýchlejšie, lebo plocha po rane je menšia. Potom menej krváca i menej bolí. Cez nosohltan iba dýchame, ale cez ústnu časť prijímame potravu, pijeme a rozprávame,“ vysvetľuje lekár.

Stále váhate?

Obávate sa, že ak si dáte vybrať krčné mandle, choroba vám zlezie do priedušiek? Naopak, ušetríte si oveľa vážnejšie ťažkosti. „Opakovaný streptokokový zápal mandlí môže spôsobiť aj reumatickú horúčku alebo choroby obličiek a kĺbov. Častý zápal krčných mandlí môže vyčerpávať organizmus a ten je náchylnejší aj na infekcie dolných dýchacích orgánov. Keď je dodržaná správna indikácia, tak aj silnému alergikovi a astmatikovi je možné vybrať krčné mandle bez následkov, často dôjde k stabilizácii alergie,“ tvrdí Tibor Barta na základe vlastných skúseností.

Autor: Lenka Štefanková
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekár radí: Čo sú hlavné príčiny bolestí chrbta a ako ich liečiť?

Lekár radí: Čo sú hlavné príčiny bolestí chrbta a ako ich liečiť?

včera
Bolesti chrbta môže spôsobiť šport aj nečinnosť. V mladšom veku skôr platničky, vo vyššom facetové kĺby. Niekedy postačí len pauza... Čítať viac
 
Bolí vás hlava, kĺby alebo chrbát? Vieme, čo potrebujete

Bolí vás hlava, kĺby alebo chrbát? Vieme, čo potrebujete

včera
Dali sme dokopy 55 najčastejších spúšťačov bolesti hlavy. Je medzi nimi i stres, ktorý veľmi rád sadá aj na chrbát. Ako sa zbaviť bolesti... Čítať viac
 
Ichtyóza: diagnóza, pri ktorej vaša koža vyzerá ako rybie šupiny

Ichtyóza: diagnóza, pri ktorej vaša koža vyzerá ako rybie šupiny

21.07.2019
Drsné šupiny jej pokrývajú celé telo, tvár nevynímajúc. S ichtyózou sa pred tridsiatimi rokmi narodila, no nenasadili jej správnu... Čítať viac
 
FOTO: Operácia krčových žíl laserom. Kláru zachránila pred nepríjemnými vredmi

FOTO: Operácia krčových žíl laserom. Kláru zachránila pred nepríjemnými vredmi

21.07.2019
Po klasickej operácii kŕčových žíl sa Klára liečila dva mesiace, po laserovej dva týždne. Čítať viac
 
Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode

Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode

20.07.2019
Najmä v horúcom počasí by ste mali dávať na rýchle a náhle schladenie. Ak vás často trápia kŕče, dajte si skontrolovať hladinu minerálov... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kedy musia mandle von?
Lenka Štefanková