predplatne
 
Zdravie   Liečba   06

Osýpky môžu spôsobiť epidémiu, očkovanie nepodceňujte

26.06.2012

Vypuknutie osýpkovej epidémie na Slovensku môže byť len otázkou času. V roku 2011 v Európskej únii zaznamenali vyše 30-tisíc prípadov osýpok, v súčasnosti hlásia epidémiu na Ukrajine vrátane oblasti na hraniciach so Slovenskom.

Odborníci vyzývajú rodičov, ktorí odmietli dať svoje deti zaočkovať v rámci povinného očkovania, aby tak čím skôr urobili.

Odborníci vyzývajú rodičov, ktorí odmietli dať svoje deti zaočkovať v rámci povinného očkovania, aby tak čím skôr urobili.Autor: Profimedia.sk

Viaceré renomované zdravotnícke inštitúcie, napríklad The Centers for Diseases Control and Prevention alebo The Health Protection Agency vydali pred majstrovstvami Európy vo futbale a pred olympijskými hrami v Londýne varovanie a odporúčanie preventívne sa očkovať, a ochrániť sa tak pred osýpkami. Odborníci preto vyzývajú rodičov, ktorí odmietli dať svoje deti zaočkovať v rámci povinného očkovania, aby tak čím skôr urobili. Osýpky sú totiž ľudské vírusové ochorenie, ktoré má 100-percentnú nákazlivosť a jeho ťažký priebeh sa môže skončiť smrťou.

FRANCÚZ A SLOVÁK

V uplynulom roku na Slovensku zaznamenali dva prípady dovezených osýpok - v jednom prípade išlo o Francúza, druhý bol Slovák a osýpky si priviezol z Veľkej Británie. Epidemiologičky Henrieta Hudečková a Zuzana Krištúfková, ale aj infektologička Katarína Holečková a ďalší odborníci varujú matky pred nezaočkovaním detí, pretože tým ohrozujú nielen svojich potomkov, ale celú krajinu. Samotné ochorenie je totiž pre dieťa oveľa nebezpečnejšie ako prípadné vedľajšie účinky očkovania.

Za dostatočnú ochranu celej populácie sa totiž považuje preočkovanosť vyššia ako 95 percent, ktorá na Slovensku zatiaľ ešte je. Podľa odborníkov sa však so stúpajúcim počtom rodičov ohrozujúcich zdravie svojich detí odmietaním očkovania živná pôda pre epidémiu osýpok tvorí aj na Slovensku.

SME ZAOČKOVANÍ

Slovenské deti očkujú vakcínou obsahujúcou látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke v rámci povinného očkovacieho kalendára po 14. mesiaci života. Dovtedy sú nechránené, no ak zotrvá zaočkovanosť populácie nad 95 percent, nákaza nemá šancu sa šíriť.

Pomôže to tak aj deťom, ktoré nie sú očkované pre nízky vek, nemôžu byť očkované z vážnych zdravotných dôvodov (napríklad onkologickí pacienti) alebo si nevytvorili po očkovaní ochrannú hladinu protilátok. Ak klesne proporcia zaočkovaných pod 95 percent alebo sa na jednom mieste nahromadia neočkované deti, vzniká veľké riziko epidémie osýpok. Aj preto pediatrička a infektologička Ingrid Urbančíková neodporúča rodičom, aby s dieťaťom mladším ako dva roky cestovali do zahraničia, kde môže byť ľahko vystavené akejkoľvek nebezpečnej nákaze.

ANTIBIOTIKÁ SÚ NEÚČINNÉ

Ochorenie u detí sa začína akútnym zápalom horných dýchacích ciest - nádcha, zápal nosohltanu, kašeľ, zvýšením teploty, zápalom spojoviek, dieťa má uplakaný výraz tváre. Na ústnej sliznici v oblasti stoličiek sa zjavujú žlto belavé škvrny so začervenaným okolím.

Osýpkové vyrážky sú červené, splývavé. Začínajú sa zjavovať v štvrtý až piaty deň ochorenia na záhlaví a šíria sa na tvár, krk, brucho a končatiny, pričom pretrvávajú asi štyri až sedem dní. Pri nekomplikovaných prípadoch ochorenie trvá 10 až 14 dní. Na osýpky neúčinkujú antibiotiká, pretože ich spôsobujú vírusy. Liečba je preto len podporná, organizmus sa s infekciou musí vyrovnať sám. Ochorenie má najzávažnejší priebeh i časté komplikácie u detí do troch rokov a u dospelých.

V tomto článku sa zaoberáme Osýpky ...viac
Autor: SITA
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

včera
Nebyť mobilnej aplikácie, mohol už anglický úradník Jason Sheridan (31) bojovať s rakovinou „rozlezenou“ po celom tele. Mobil ho,... Čítať viac
 
Len smútok či depresia? Spravte si test používaný aj lekármi a zistite, na čom ste

Len smútok či depresia? Spravte si test používaný aj lekármi a zistite, na čom ste

20.01.2020
Cítite smútok, nemáte na nič energiu, nechce sa vám s nikým rozprávať, všetko vám akosi prerastá cez hlavu? Ide len o bežnú vyčerpanosť,... Čítať viac
 
Studený zápal pľúc môžu vyvolať aj chlamýdie. Kašlete a nemáte teplotu?

Studený zápal pľúc môžu vyvolať aj chlamýdie. Kašlete a nemáte teplotu?

20.01.2020
Začne to obyčajnou nádchou a kašľom, pokračuje zápalom pľúc bez horúčky a zlyhaním dôležitých orgánov. Nepodceňujte pľúcne chlamýdie,... Čítať viac
 
Choré ďasná nebolia. Všímajte si ich, varuje lekárka, závisí od nich zdravie celého chrupu!

Choré ďasná nebolia. Všímajte si ich, varuje lekárka, závisí od nich zdravie celého chrupu!

19.01.2020
Na ochoreniach ďasien je zákerné to, že o nich nemusíte aj niekoľko rokov vedieť. „Ak skrytý problém neriešite, prepracujete sa až... Čítať viac
 
Mať v aute pár sladkostí nie je nezdravé. Môže to i zachrániť život!

Mať v aute pár sladkostí nie je nezdravé. Môže to i zachrániť život!

17.01.2020
Vodiči diabetici musia podľa zákonov vedieť dokázať, že rozoznajú varovné príznaky, keď im chýba cukor. Od nešťastia ich aj ostatných... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Osýpky môžu spôsobiť epidémiu, očkovanie nepodceňujte
SITA