19.06.2018
Meniny má Alfréd

Neuralgia: Zápal trojklanného nervu potrebuje neurológa, nie zubára

21.08.2012 06:00|Zdroj: Jozefína KAŠŠOVÁ
Po záchvate neznesiteľnej bolesti pobežíte k zubárovi. Dúfajte, že vám nevytrhá zuby skôr, ako vysloví podozrenie na zápal trojklanného nervu. Predísť mu nemôžete, ale dá sa liečiť
Bolesť pri zápale trojklanného nervu sa môže meniť a prejsť do chronickej fázy.
Foto: Profimedia.sk

Keď dá o sebe vedieť, je to ako štipľavé šľahnutie bičom, bolesť doslova vyráža dych. Nevídaný záchvat prekvapil aj Evu. „Od zúfalstva som nechtami škriabala po stene, myslela som si, že sa zbláznim. Akoby mi udrel blesk do sánky a prešlo to až k uchu a oku. Fňukala som od bolesti a neovládateľne mi tiekli slzy. Kolegyňa správne odhadla, že je to zápal trojklanného nervu, už to zažila.“ Eva sa pomerne rýchlo dostala k neurológovi, ktorý naozaj diagnostikoval neuralgiu a dostala lieky. Odvtedy bolestivý záchvat nemala, no desí sa, že sa zopakuje. Na to ju upozornil aj lekár. Horúčavy sú pre ňu utrpením, cestuje vlakom, a keď je všade prievan, bolesť je príliš blízko. „Neviem, či mi uškodil prievan, ale podvedome si chránim hlavu, najmä uši.“

BEZ ZUBOV A S BOLESŤOU

Príčin neuralgie, ľudovo povedané zápalu trojklanného nervu, je viac. „Nejde o klasický zápal, ako napríklad pri mandliach. Zriedkavo môže byť príčinou neuralgie herpetická či iná infekcia postihujúca mozgové obaly. Niekedy trojklanný nerv utláčajú cievne štruktúry. Problémy prichádzajú po zubárskych zákrokoch alebo pri postihnutí mozgového kmeňa v rámci roztrúsenej sklerózy. Najčastejšie však príčinu zistiť nevieme,“ priznáva neurológ MUDr. František Cibulčík, PhD.

Hlava býva zdrojom viacerých nepríjemných bolestí. „Pri neuralgii sa často myslí skôr na lokálnu príčinu bolesti a pacient ide najprv k zubárovi alebo k otorinolaryngológovi. K neurológovi sa neraz dostane až vtedy, keď mu vytrhnú pár zubov alebo po operácii prinosových dutín,“ hovorí doktor František Cibulčík.

„V liečbe sa používajú špecifické lieky, ktoré bežne predpisujeme pri iných neurologických ochoreniach, napríklad pri epilepsii. Bolesť pri zápale trojklanného nervu sa môže meniť a prejsť do chronickej fázy, máme pacientov, ktorí sa liečia niekoľko rokov i desaťročí.“

PODOZRIVÁ KLIMATIZÁCIA

Nešťastníkov, ktorým medikamenty nepomôžu, je veľmi málo. No ak ťažkosti trvajú naďalej, lekár odporučí operáciu. „Najčastejšie sa určité časti nervu buď preseknú, alebo tepelne zničia,“ vraví neurológ. Prevencia neuralgie v podstate neexistuje, dôležité je správne určiť príčiny bolesti v tvárovej oblasti, čo môže byť komplikované.

„Existuje aj veľmi vzácne sa vyskytujúca bolesť hlavy, podobá sa na neuralgiu a čiastočne na migrénu. Nesie anglický názov „cluster headache“, prejavuje sa v určitých obdobiach, trvá niekoľko týždňov, bolesti sú veľmi intenzívne, a potom sa na niekoľko mesiacov odmlčí. Mali sme pacienta, ktorý obdobia bolesti prežíval vždy na začiatku leta, keď začal používať v aute klimatizáciu. Bol presvedčený, že za bolesť môže práve ona, preto ju v drahom aute nepoužíval, často šoféroval v čiapke, aby neprechladol. Nasadili sme mu liečbu a ťažkosti sa vytratili,“ uzatvára MUDr. František Cibulčík.

Trojklanný nerv sa takto nazýva preto, lebo má tri hlavné vetvy. Rozdeľujú sa tesne po výstupe z lebky. Hlavnou funkciou prvej vetvy je zabezpečiť citlivosť temena hlavy, čela, koreňa nosa a hornej časti očí. Druhá vetva zabezpečuje citlivosť v oblasti hornej čeľuste, tretia v dolnej čeľusti.

Neuralgia: Zápal trojklanného nervu potrebuje neurológa, nie zubára
Jozefína KAŠŠOVÁ