predplatne
 
Zdravie   Liečba   10

Behať s boľavým kolenom sa neoplatí, inak dobehnete až na artroskopiu

05.11.2012

Úlomky z poškodeného menisku môžu poškodiť ostatné časti kolena, degenerovať chrupavku, čo môže viesť až k artróze. Ak vás prepadne bolesť kolena, ktorá vás obmedzuje v pohybe, čo najskôr vyhľadajte lekára!

Meniskus sa väčšinou poškodí pri náhlom, neprirodzenom rotačnom pohybe, napríklad pri lyžovaní, ale i pri väčšom náraze.

Meniskus sa väčšinou poškodí pri náhlom, neprirodzenom rotačnom pohybe, napríklad pri lyžovaní, ale i pri väčšom náraze.Autor: Profimedia.sk

Podstúpil operáciu menisku, presne tieto slová čítate pravidelne v športových rubrikách. Často ich však v rozličných obmenách počujete aj z úst svojich známych, bolí ma meniskus, musím ísť na artroskopiu... Poškodenie menisku nie je skutočne výsadou profesionálnych ihrísk či zjazdoviek, prekvapiť vás môže kedykoľvek i v bežnom živote. Čo sa v kolene deje a prečo si treba dať meniskus čo najskôr do poriadku?

PO PÁDE OPERÁCIA

Keď prišla Barbora krívajúc do práce, všetci si mysleli, že športovala a nešťastne si podvrtla nohu. Úraz však nemal so športom nič spoločné. Barbora si len podvečer čupla s malou dcérkou v záhrade, zrazu stratila stabilitu a trojročná ratolesť jej pri páde buchla hlavičkou zboku do kolena. V šoku zostali obidve. Dcérka plakala, lebo sa buchla, Barbora zase zostala prekvapená, lebo sa nemohla postaviť. Jabĺčko kolena jej po chvíli, našťastie, zaskočilo na miesto, ale nepríjemné bolesti pretrvávali. Sympatickú tridsiatničku začal trápiť meniskus. Svoje prežila aj Martina. Dvakrát si buchla koleno a nič. Keď sa pošmykla a padla na koleno tretíkrát, objavili sa najmä pri vystupovaní z autobusu a nastupovaní doň nepríjemné bolesti. Diagnóza bola jasná, poškodený meniskus. Martinu čakala artroskopia. Hoci sa jej obávala, všetko prebehlo bez problémov, stačili dva vpichy, rehabilitácia a po pár mesiacoch bola v poriadku.

KEDY SA POŠKODÍ?

Za trampotami s kolenami sa skrývajú chrupavkovité útvary v tvare polmesiaca, takzvané menisky. Ich hlavnou úlohou je tlmenie nárazov. Zároveň sú zodpovedné za celkovú stabilitu kolena. Meniskus sa väčšinou poškodí pri náhlom, neprirodzenom rotačnom pohybe, napríklad pri lyžovaní, ale i pri väčšom náraze. Ako zistíte, že s ním niečo nie je v poriadku? „Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť, ktorá môže byť nepretržitá alebo sa objavuje len pri určitom type pohybu, napríklad pri chôdzi po schodoch,“ hovorí MUDr. Ernest Sivík.

„Ťažkosti môže signalizovať i neschopnosť vystrieť nohu.“ Ak spozorujete niektoré z príznakov, prípadne ste mali v posledných dňoch nejaký úraz, ihneď sa obráťte na odborníka. Čím skôr prídete, tým ľahšie sa bude problém diagnostikovať a následne liečiť. Pozor! Chodenie na poškodenom menisku môže narušiť aj ostatné časti kolena. „Úlomky z menisku degenerujú napríklad chrupavku, čo môže viesť až k artróze,“ varuje skúsený traumatológ. Pri určení presnej diagnózy mnoho napovie najmä dôkladný rozhovor s pacientom. „Ak mi podá presný opis priebehu úrazu, ktorý doplní vyšetrenie ohybnosti kolena, viem takmer na sto percent určiť, či ide o poškodenie menisku. Následná magnetická rezonancia predpoklad už len potvrdí,“ hovorí Ernest Sivík. Poškodenie menisku v žiadnom prípade neobjavíte na röntgenovej snímke.

NÁPRAVA ZA DVADSAŤ MINÚT

Pamätáte si, ako ešte pred pár rokmi museli mať športovci týždne po operácii menisku sadru na nohe? To je už minulosť, dnes vám odborníci porušené „mesiačiky“ opravia artroskopicky. Koleno sa pri operácii už neotvára. Po úraze vám na nohe zostanú len dve nenápadné bodky. „Podľa miery poškodenia sa pri atroskopii buď odstráni časť menisku, alebo sa v prípade priaznivých okolností zošije. Ide najmä o čerstvé poranenia v takzvanej červenej zóne menisku. Ide o časť, ktorá je prekrvená, a teda sa zahojí,“ vysvetľuje skúsený odborník. Zákrok trvá v priemere dvadsať až tridsať minút, pri zošívaní je to dlhšie ako pri odstraňovaní menisku. Vo väčšine prípadov sa vykonáva v celkovej anestézii. Cez dve rezné ranky, ktoré nemajú priemer väčší ako jeden centimeter, sa do kolena zavedie špeciálna optika a nástroje.

Kamerou sa prenáša obraz na monitor, kde operatér vidí celý kĺbny povrch, a tak môže začať s nápravou poškodeného menisku. Pobytu v nemocnici sa nemusíte obávať, lebo ide o záležitosť jednodňovej chirurgie. Výhodou atroskopie je, že koleno sa rýchlejšie hojí, trápi vás menšia bolesť a rýchlejšie sa vrátite k bežným činnostiam. „Ak meniskus odstránime, športovať môžete takmer ihneď. Vo väčšine prípadov sa však snažíme zachovať čo najväčšiu zdravú časť. Keď sa totiž odstráni, môže sa po niekoľkých rokoch objaviť u pacienta artróza.“

RIZIKOVÝ FUTBAL A LYŽE

Po úspešnej operácii vás čaká spevnenie ortézou a rehabilitácia. Záťaž sa pridáva postupne. Pokojne môžete opäť behať v priemere za dva, tri mesiace. Určite vás poteší, že koleno nie je po zásahu náchylnejšie na zranenie. A pri ktorých športoch si treba dávať na zranenie menisku najväčší pozor? K najrizikovejším patrí futbal, alpské lyžovanie i kontaktné športy. Hokej, pri ktorom nie sú zrážky hráčov žiadnou výnimkou, k príliš rizikovým nepatrí. Hráči sú viac chránení ako napríklad pri futbale a na prípadný náraz sú aj lepšie pripravení. „Meniskus nie je doménou profesionálnych športovcov. Častejšie sú problematickí skôr tí rekreační. Hrajú nepravidelne a nárazovo, organizmus nie je na záťaž pripravený.“ Rozhodli ste sa vyvarovať zraneniu menisku? „Stopercentná prevencia proti zraneniu neexistuje,“ krúti hlavou Ernest Sivík.

ŠPORTUJTE S ROZUMOM

Určite je však riziko zranenia menšie, ak sa rekreační športovci pred vybehnutím rozcvičia. Svojej záľube by sa mali venovať pravidelne a zbytočne neprepínať sily. Určite vám pomôže, ak budete mať pevnejšie svalstvo kolena. Práve to zachránilo pred operáciou menisku i dvadsaťpäťročného rekreačného futbalistu Michala. Keď po jednom zo zápasov pocítil pri kopaní nepríjemnú bolesť v kolene, vybral sa na magnetickú rezonanciu. Odborník potvrdil poranenie menisku. Michal si spevnil koleno a doprial si od futbalu prestávku. Po pár týždňoch sa bolesť stratila. Mal šťastie, že meniskus sa poškodil v „správnej“ časti, ktorá vďaka ortéze a pohybovému oddychu sama zrástla. Procesu hojenia pomohlo aj pevné svalstvo, ktoré lepšie držalo koleno. Lekár už len potvrdil, že operácia nie je nutná.

V tomto článku sa zaoberáme Meniskus ...viac Nohy ...viac
Autor: Katarína Posluchová

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

včera
Spôsobuje ťažkosti, ktoré vás dovedú k lekárovi. No našťastie! Neliečený totiž spôsobuje rakoviny Viac gastroenterológ MUDr. Miloš... Čítať viac
 
9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

16.02.2019
Cievna mozgová príhoda má dve podoby. Zjednodušene, mozog buď zinfarktuje, alebo začne krvácať. Najdôležitejší je čas. Čítať viac
 
Cukrovku i choré srdce predpovie pohľad na toto miesto. Čo prezradí?

Cukrovku i choré srdce predpovie pohľad na toto miesto. Čo prezradí?

15.02.2019
Odhaliť cukrovku môže byť čoskoro ľahšie a rýchlejšie ako krvným testom. V supermarkete. Čítať viac
 
Lekár: Uzlíky v konečníku. Môžu signalizovať vážne ochorenie?

Lekár: Uzlíky v konečníku. Môžu signalizovať vážne ochorenie?

15.02.2019
Hemoroidy máme podľa lekárov všetci, aj keď o tom mnohí nevedia. Ak začnú obťažovať, je dôležité ich riešiť? A čo ak ich ignorujeme?... Čítať viac
 
Budí vás v noci bolesť a tŕpnutie? V ruke hlási naliehavý problém

Budí vás v noci bolesť a tŕpnutie? V ruke hlási naliehavý problém

14.02.2019
Neudržíte v ruke pohár, nezapnete si gombík a pre mravčenie v ruke sa nevyspíte? Môže to byť vážnejšie ako si myslíte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Behať s boľavým kolenom sa neoplatí, inak dobehnete až na artroskopiu
Katarína Posluchová