Kardiochirurg: S cholesterolom sme sa mýlili!

07.03.2013

„My lekári si len s ťažkosťami pripustíme vlastný omyl.Tak tu to máme. Dobrovoľne priznávam, že som samýlil,“ vyhlásil známy kardiochirurg Dwight Lundell z americkej Arizony. Tvrdí, že skutočnou príčinou ochorení srdca či infarktu je zápal – bez neho sa cholesterol v našich cievach nezachytí. Dwight Lundell má 25-ročné skúsenosti a za sebou vyše päťtisíc operácií srdca. O to viac jeho vyhlásenie prekvapilo, a to aj mnohých odborníkov.

DWIGHT
LUNDELL:
„Bez zápalu
sa cholesterol
neukladá
v stenách ciev,“
tvrdí skúsený
lekár.

DWIGHT LUNDELL: „Bez zápalu sa cholesterol neukladá v stenách ciev,“ tvrdí skúsený lekár.Autor: Profimedia.sk

Zápal – tichý zabijak

„Musím uviesť na pravú mieru omyl, ktorý sa doteraz bral ako fakt z medicínskeho aj vedeckého hľadiska. Jedinou akceptovanou terapiou na zníženie cholesterolu bolo predpísanie liečby a nariadenie diéty, ktorá výrazne obmedzuje príjem tukov. Boli sme presvedčení, že tým sa zníži hladina cholesterolu a riziko ochorení srdca.

Odchýlky od tejto metódy sa považovali za kacírstvo a mohli viesť k zanedbaniu povinnej starostlivosti. To však nefunguje,“ tvrdí americký kardiochirurg.

Skutočnou príčinou srdcových ochorení je podľa neho zápal steny artérie. „Bez zápalu prebiehajúceho v našom tele neexistuje ukladanie cholesterolu v stenách ciev ani následný vznik ochorení srdca či infarkt. Cholesterol sa voľne pohybuje v tele tak, ako to bolo prirodzene nastavené. Je to práve zápal, ktorý spôsobí, že sa v cievach zachytí,“ vysvetlil.

Sledujte, čo jete

Zápal je podľa neho prirodzená obrana organizmu proti baktériám, toxínom či vírusom. Ale...

„Ak je náš organizmus dlhodobo vystavovaný zraňovaniu od toxínov alebo od potravín, ktoré nebol pôvodne geneticky nastavený tráviť, prichádza stav, nazývaný chronický zápal. Chronický zápal je rovnako škodlivý, ako je akútny zápal prospešný,“ upozornil Dwight Lundell.

K najväčším vinníkom chronického zápalu patrí zahltenie tela nadmerným príjmom vysoko spracovaných sacharidov – cukru, múky a produktov z nich vyrobených, a takisto nadmerná konzumácia omega- 6 rastlinných olejov, ako je sójový, kukuričný a slnečnicový olej, ktoré sú v mnohých spracovaných potravinách.

Z glukózy je tuk

Keď naše naplnené bunky odmietnu extra dávky glukózy, hladina cukru v krvi stúpne, produkuje viac inzulínu a glukóza sa mení na uložený tuk.

„Aj keď to nevidíte, buďte si istí, že je tam. Videl som to u viac ako päťtisíc pacientov počas 25 rokov praxe, u ktorých bol jeden spoločný menovateľ – zápal v ich artériách,“ zdôraznil skúsený kardiochirurg.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/bel

Ďalšie články z tejto sekcie

Problémy s trávením? V deň otvorených dverí vás vyšetria bez objednania!

Problémy s trávením? V deň otvorených dverí vás vyšetria bez objednania!

dnes
Silné bolesti, časté návštevy WC, nedostatok energie. Trápia aj vás? Neváhajte a využite šancu na vyšetrenie bez objednania a potreby... Čítať viac
 
Slovenskí vedci vymysleli zaujímavý prsteň. Zmeria vám hladinu stresu

Slovenskí vedci vymysleli zaujímavý prsteň. Zmeria vám hladinu stresu

včera
Akútny, ale aj chronický stres nás sprevádza na každom kroku. Niekto ho zvláda lepšie, iný horšie. Ako sa s ním vyrovnávate vy? Čítať viac
 
Chorý kĺb? TU nový dostanete do 2 mesiacov a cvičiť môžete s videotrénerom

Chorý kĺb? TU nový dostanete do 2 mesiacov a cvičiť môžete s videotrénerom

20.05.2016
Roosveltova nemocnica v starostlivosti o pacientov s chorými kĺbmi nešetrí novinkami. Čo presne vás tu čaká? Čítať viac
 
Pacienti hodnotili slovenské nemocnice. Kde sklamali a ktoré si vážia?

Pacienti hodnotili slovenské nemocnice. Kde sklamali a ktoré si vážia?

19.05.2016
Pobyt v nemocnici sám o sebe nie je ničím príjemným. Navyše, stav mnohých zdravotníckych zariadení je v našej krajine žalostný a ak... Čítať viac
 
Pokusní králici: Je testovanie nových liekov pre ľudí bezpečné?

Pokusní králici: Je testovanie nových liekov pre ľudí bezpečné?

19.05.2016
Napriek rizikám znamená skúšanie nových liekov šancu na účinnejšiu liečbu. Hrozí, že slovenskí pacienti túto príležitosť stratia.... Čítať viac
 
 

wanda.sk