predplatne
 
Zdravie   Liečba   10

Máte hypotenziu? Nízky tlak sa lieči v kuchyni

02.12.2012

Prvý krok by mal smerovať do kuchyne. Pre vás platí zásada: Jedzte pravidelne, častejšie a menšie porcie. Keby ste sa výdatne najedli, vaše telo by spotrebovalo veľa energie na trávenie a mozog by hladoval.

Nevynechávajte raňajky! Okrem nízkeho tlaku by ste od hladu mali aj nízku hladinu cukru v krvi.

Nevynechávajte raňajky! Okrem nízkeho tlaku by ste od hladu mali aj nízku hladinu cukru v krvi.Autor: Profimedia.sk

Občas sa vám zatmie pred očami, reagujete na každú zmenu počasia a mávate studené ruky? Nižší krvný tlak vám môže nielen komplikovať život, ale ho aj predĺžiť. Mierna hypotenzia, čiže nízky krvný tlak, vás nemusí znepokojovať.

Vlastne zaň buďte osudu vďační. Vedci z univerzity v Oxforde zistili, že ľudia s krvným tlakom 115/75 majú najnižšie riziko infarktu a mŕtvice. Keď sa však namerané hodnoty dlhodobo držia pod 90/60, nežije sa s tým ľahko...

RANNÉ MDLOBY

V dôsledku nízkeho krvného tlaku dochádza k horšiemu prekrveniu telesných tkanív a orgánov. Najčastejšie príznaky sú malátnosť, závraty, niekedy až mdloby, najmä ráno po prebudení, keď vstanete z postele. Ak sa vám občas zatmie pred očami, reagujete na každú zmenu počasia, neviete sa sústrediť, máte studené nohy alebo sa viac potíte, je to nepríjemné, ale nie nebezpečné. Bez povšimnutia by však nemali ostať náhle výpadky vedomia pri zmene polohy, kolapsy, srdcová slabosť či arytmia.

Ak ste doteraz mali normálny tlak, náhla zmena môže signalizovať vážne ochorenie, napríklad cukrovku alebo Parkinsonovu chorobu. Čo najskôr zájdite k lekárovi.

AKÉ LIEKY BERIETE?

Silní kandidáti na nízky tlak sú najmä ženy – mladé, vysoké a štíhle. Hypotenziou trpia aj tehotné ženy, najmä v druhej polovici tehotenstva. U seniorov môže pokles tlaku spôsobiť užívanie niektorých liekov, dlhodobé pripútanie na lôžko či nedostatočný pitný režim.

Príčinou problémov však môže byť aj zlá životospráva, nervové vyčerpanie, neurologické a infekčné ochorenia, problémy so žilami, poruchy štítnej žľazy, lieky na depresiu alebo spanie. Ak patríte k tým, u ktorých neexistuje dokázateľná príčina, zlepšenie vám môže priniesť aj úprava životného štýlu. Vyskúšajte to.

JEDZTE ZELENINU

* Prvý krok by mal smerovať do kuchyne. Pre vás platí zásada: Jedzte pravidelne, častejšie a menšie porcie. Keby ste sa výdatne najedli, vaše telo by spotrebovalo veľa energie na trávenie a mozog by hladoval. Naproti tomu ľahká strava s vysokým podielom zeleniny zlepšuje srdcovú činnosť aj krvný obeh.

* Nevynechávajte raňajky. Okrem nízkeho tlaku by ste od hladu mali aj nízku hladinu cukru v krvi. No pozor! Raňajky bohaté na sacharidy a draslík, napríklad zdravé ovocné müsli, nie sú pre vás ideálne, najmä keď máte pred sebou stresový deň. Doprajte si porciu bielkovín a vitamínov skupiny B – cereálne pečivo, syr, vajce, mliečne výrobky. *

*Základom vašej diéty by mala byť strava s nižším podielom potravín bohatých na sacharidy, ako sú zemiaky, ryža, cestoviny a chlieb. Do jedálneho lístka zaraďte viac zeleniny a ovocia, pravidelne konzumujte hydinové mäso a morské ryby. Dobrou prevenciou hypotenzie sú aj morské plody a riasy. Na lepšie okysličenie krvi jedzte potraviny s vysokým obsahom železa, napríklad hovädzie mäso a pečeň, vajcia, listovú zeleninu, cviklu, strukoviny a orechy.

* Nezabúdajte na soľ. Asi tretina ľudí reaguje na soľ veľmi citlivo zvýšením krvného tlaku. Kým hypertonici by mali počítať zrnká, vy sa v solení nemusíte obmedzovať, poraďte sa však s lekárom, aká denná dávka soli je pre vás primeraná. Ochuťte si pokrmy kvalitnou morskou soľou, no slané čipsy jedzte s mierou.

* Pite dostatok tekutín, najmä minerálok a ovocných štiav. Pohár minerálnej vody si dajte hneď po prebudení. Výnimočne si môžete dať pohárik alkoholu, no nie viac, pretože dehydratuje organizmus, čím môže ešte viac znížiť krvný tlak.

V tomto článku sa zaoberáme Krvný tlak ...viac Nízky tlak ...viac
Autor: Zdravie
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami

Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami

včera
Nakaziť sa môžeme všetci. Nový koronavírus je v šírení mimoriadne vynaliezavý. O pandémii sme sa porozprávali s virologičkou RNDr.... Čítať viac
 
Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

včera
Časté čistenie rúk agresívnymi dezinfekčnými prostriedkami a nosenie rukavíc môžu našu pokožku poriadne potrápiť. Ruky sú červené,... Čítať viac
 
Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady

Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady

03.04.2020
Ak nemáte rúško so striebornými nanovláknami ani respirátor, môžete sa cítiť viac ohrození. Rúško, ktoré zničí vírusy, si ale môžete... Čítať viac
 
Získate dlhodobú imunitu na COVID-19 prekonaním nákazy koronavírusom?

Získate dlhodobú imunitu na COVID-19 prekonaním nákazy koronavírusom?

02.04.2020
Je nepravdepodobné, že prekonaním ochorenia COVID-19 získa človek dlhodobú imunitu na nový koronavírus. Trvalé následky však ochorenie... Čítať viac
 
Prekvapivé fakty o koronavíruse z krajiny masívneho testovania. Porazia ho Islanďania ako prví?

Prekvapivé fakty o koronavíruse z krajiny masívneho testovania. Porazia ho Islanďania ako prví?

02.04.2020
Všetky radikálne opatrenia na zníženie pohybu ľudí pomáhajú. Bez testovania sa však ďalej nepohneme. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Máte hypotenziu? Nízky tlak sa lieči v kuchyni
Zdravie