predplatne
 

Prekliatie Tourett: Človeka núti používať nadávky či robiť grimasy

25.03.2013

Človek, zdanlivo pokojný, sedí kdekoľvek v kaviarni alebo v električke. Zrazu mu šklbne rukou, robí grimasy či vykríkne vulgárne nadávky. Ihneď si vyslúži odsudzujúce pohľady okolia. Možno však trpí ochorením zvaným Tourettov syndróm.

Človek s Tourettom priťahuje pozornosť okolia, pochopenia sa však dočká len málokedy.

Človek s Tourettom priťahuje pozornosť okolia, pochopenia sa však dočká len málokedy.Autor: Ilustračná Stockfreeimages.com

Tourettov syndróm je dedičná neuropsychologická porucha. Spôsobuje ju vrodené poškodenie bazálnych ganglií. Tieto časti mozgu obsahujú nervové bunky dôležité na prenos informácií neurotransmiterom. Práve jeho nadmerná činnosť spôsobuje Tourettov syndróm.

Nápadné tiky

Tourettov syndróm patrí medzi tikové poruchy u detí. Ide o mimovoľný, obvykle rýchlo sa opakujúci pohyb alebo hlasový prejav. Medzi dve hlavné skupiny tikov patrí tiky motorické a zvukové. Môžeme ich ešte rozdeliť na jednoduché a komplexné. Jednoduchý motorický tik je napríklad žmurkanie, trhavé pohyby šije, šklbanie rukou, grimasy a podobne.

Medzi jednoduché zvukové tiky zaraďujeme pokašliavanie, popoťahovanie, pískanie či zvuky napodobujúce zvieratá. Spôsobujú ich nekontrolovateľné sťahy svalov dýchacieho ústrojenstva. Komplexné motorické tiky tvoria plácanie, skákanie a podobne, vokálne zase opakovanie slov, niekedy aj nadávok a neprimeraných slov, čo sa označuje ako koprolália.

Väčšina tikov je len miernej intenzity, no tie závažnejšie môžu spôsobiť aj zranenia. Príznaky však lákajú pozornosť okolia, ktoré ich chápe ako nevhodné chovanie. Stres, napätie a úzkosť môžu tiky zhoršiť. Pre chorého je teda najvhodnejšie pokojné prostredie a pochopenie.

Problémy v škole

K symptómom patrí často aj agresivita, sebapoškodzovanie, zvýšený nepokoj, nesústredenosť, neposednosť, hyperaktivita, puntičkárstvo, depresie, úzkosť či problémy v škole. Okrem koprolálie je časté aj opakovanie toho, čo ostatní hovoria alebo robia, palilália (opakovanie vlastných slov) či poruchy ako obsedantno-kompulzívna porucha či ADHD.

Je veľmi dôležité, aby deti v škole, učitelia a iní, ktorí sú zapojení do starostlivosti a kontaktu s dieťaťom, vedeli o najlepších spôsoboch jednania s ním. Práve učiteľ môže mať veľmi pozitívny vplyv na správanie dieťaťa s Tourettom. Musia však chápať problémy, ktoré sa môžu kedykoľvek objaviť.

Snaha ovládnuť svalstvo sa často mení na ťažký boj.

Foto: Ilustračná Stockfreeimages.com

 

Mnoho detí s týmto syndrómom sa časom zlepší v ovládaní tikov. V dospelosti sa príznaky môžu zmierniť alebo úplne zmiznúť. V iných prípadoch sa však môže stať, že sa vyvinú aj nové tiky. Niektorí ľudia tvrdia, že deťom v ovládaní vlastného tela a svalov môže pomôcť tanec. Aj tam je však nutný citlivý prístup cvičiteľa.

Pomoc u psychiatra

Tourettov syndróm neodhalí žiaden test. Diagnostika sa vykonáva po rozhovore s rodičmi a dieťaťom a vylúčení iných ochorení u neurológa. Problémy s ochorením spojené môže riešit napríklad kognitívno-behaviorálna terapia. Má za cieľ pomôcť dieťaťu rozpoznať a ovládať tiky. Často sú potom schopné potlačiť tiky počas dňa v škole, ale budú ich musieť uvoľniť doma.

Použitie chirurgie pri Tourettovom syndrómome sa odporúča iba ľuďom s ťažkými príznakmi, ktoré nedokáže vyriešiť iná liečba. Hlboká mozgová stimulácia pomocou elektród implantovaných do mozgu sa však ešte len overuje. Len ďalší výskum ukáže, či je táto metóda bezpečná pre pacienta.

Možné je tiež siahnuť po antipsychotikách, ktoré majú príznaky utíšiť. Niektorí ľudia na liečbu pozerajú s nevôľou. Vedľajšie účinky niekedy samotné príznaky zhoršia. Sú však aj ľudia, ktorí Tourett nepovažujú za chorobu, ale za súčasť ich osobnosti. Uvádzajú aj pozitívne stránky syndrómu. Niektorí ľudia s Tourettovým syndrómom vedú odvážny život a ich svet je plný fantázie.

Je nesmierne dôležité, aby okolie pristupovalo k jedincovi postihnutému Tourettom s pochopením. Na tiky netreba upozorňovať, postihnutý človek si ich uvedomuje. Ak aj pôsobí pokojne, vo svojom vnútri často zvádza boj o ovládnutie svojich svalov. Snaží sa šklbanie svalmi zastaviť. Tento boj je náročný, vyčerpávajúci a často aj márny. Pomôcť môže len pochopenie ľudí naokolo.

V tomto článku sa zaoberáme Psychické choroby ...viac Tourett ...viac
Autor: pluska.sk
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

dnes
Podpornú liečbu tejpovaním využívajú hlavne športovci, no pomáha aj pri niektorých problémoch s chodidlom. Čítať viac
 
Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

dnes
Pocit sucha v ústach pozná každý z nás. V niektorých situáciách je to normálne. Niekedy môže byť sucho v ústach prejavom iného problému.... Čítať viac
 
Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

včera
Salmonelóza je jedným z ochorení s najvyšším výskytom, ktoré nás vie potrápiť najmä počas leta. Na Slovensku bolo minulý rok hlásených... Čítať viac
 
Ako často vás trápia vetry? Rakovina hrubého čreva a konečníka ničí Slovákov

Ako často vás trápia vetry? Rakovina hrubého čreva a konečníka ničí Slovákov

18.08.2019
Nedostali ste začiatkom roka do schránky test? Tak si ho kúpte. Oplatí sa to aj v prípade, že nemáte krvavú stolicu. Čítať viac
 
Parkinsona pomôžu spustiť aj pesticídy. Ochráni vás pred ním káva i stredomorská diéta

Parkinsona pomôžu spustiť aj pesticídy. Ochráni vás pred ním káva i stredomorská diéta

17.08.2019
Slovákov s týmto neurologickým ochorením bude pribúdať. Skvalitniť život im dokáže unikátna metóda hĺbkovej stimulácie mozgu,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prekliatie Tourett: Človeka núti používať nadávky či robiť grimasy
pluska.sk