predplatne
 

Zmierte sa s tým, že aj vaše deti robia dospelácke veci: Masturbujú a majú orgazmus

02.01.2013

Pri masturbácii dosahujú orgazmusa po ňom často zaspia. Viete, žeod vašej reakcie závisí ich šťastnávzťahová a sexuálna budúcnosť?

Ak dieťa pristihnete pri skúmaní svojich pohlavných orgánov alebo
pri masturbácii, zachovajte pokoj. Snažte sa odpútať jeho pozornosť
a zaujať ho nejakou hrou. Slovné spojenie „nerob to“ nahraďte
napríklad vetou „poď, ideme sa spolu zahrať s kockami“.

Ak dieťa pristihnete pri skúmaní svojich pohlavných orgánov alebo pri masturbácii, zachovajte pokoj. Snažte sa odpútať jeho pozornosť a zaujať ho nejakou hrou. Slovné spojenie „nerob to“ nahraďte napríklad vetou „poď, ideme sa spolu zahrať s kockami“.Autor: Profimedia.sk

Vychovávateľky v materských školách sú pre mnohé deti ako druhé mamy. Niekedy vedia o svojich zverencoch viac ako ich vlastní rodičia a odhalia veci, o ktorých v rodine ani netušia.

„Mali sme štvorročného chlapčeka, ktorý sa venoval svojmu pohlavnému orgánu oveľa častejšie ako čomukoľvek inému. Odmietal sa zapájať do spoločných aktivít a stále vyhľadával súkromie, aby mohol masturbovať. Bol pri tom celý spotený, červený. Mala som pocit, že okolie ani nevníma. Keď sme sa ho my vychovávateľky snažili zastaviť a zaujať niečím iným, bol agresívny. Poprosili sme o pomoc rodičov, no tí boli zahltení prácou a ,dôležitejšími‘ povinnosťami. Skrátka, synovi nevenovali toľko pozornosti, koľko si zaslúži, a ten si vnútorné napätie vybíjal pri autoerotike,“ opisuje svoju skúsenosť Alica z materskej školy v Bratislave.

AJ DETI MAJÚ ORGAZMUS

Možno ste sa stretli s názorom, že masturbácia detí je len nevinná hra, deti si ju nespájajú so sexualitou a nesnažia sa o orgazmus, pretože ani nie sú schopné dosiahnuť vyvrcholenie. „Podľa toho, čo som videla na vlastné oči, márne hľadám v masturbácii detí a dospelých zásadný rozdiel,“ krúti hlavou psychologička doc. PaedDr. Jitka Prevendárová, PhD.

„Hladina sexuálneho napätia sa v oboch prípadoch vybije tým istým princípom. Jediná odlišnosť je v tom, že chlapci nemajú ejakuláciu, keďže ich semenníky ešte nič neprodukujú. Dieťa býva počas vyvrcholenia akoby mimo svojho vedomia, je v kŕči, má neprítomný pohľad.

Niektorí rodičia s ním zo začiatku dokonca navštevujú neurológov, lebo si myslia, že má epilepsiu.“ Docentka počas svojej psychologickej praxe riešila niekoľko prípadov masturbujúcich predškolákov. Nechápe, prečo tento problém niektorí odborníci tak zľahčujú.

„Masturbácia nemá u malých detí čo hľadať. Nie je súčasťou bežnej detskej sexuality. Je to patologický stav! Sexuálne potreby sa za normálnych okolností ozývajú až s nástupom puberty. V opačnom prípade to určite netreba nechať bez povšimnutia. Najmä ak je správanie nutkavé a objavuje sa aj niekoľkokrát za deň.“ Podľa odborníčky môže častá autoerotika zanechať na dieťati psychické následky, ktoré sa v dospelosti odrazia v citovom a partnerskom živote. „Čo sa týka fyzickej stránky, masturbácia nie je škodlivá.

Podľa mnohých je dokonca prospešná, telo sa pri nej zbavuje stresu. Iné to je z hľadiska psychiky malého dieťaťa. Deti bývajú po dosiahnutí orgazmu unavené, apatické, majú stavy neprítomnosti, nevedia sa na nič sústrediť. Oberá ich to o energiu, ktorú potrebujú na svoj fyzický a psychický vývin. A to k detskému veku nepatrí.“

NECHAJTE ICH „HRAŤ SA“

Deti sú prirodzene zvedavé. Chcú si všetko vyskúšať, ovoňať, ohmatať, ochutnať. Kým svet neprebádajú, nebudú so sebou spokojné. A tak je to aj s ich vlastným telom. Už dvojmesačné bábätká registrujú, že majú ruky, nohy či nos. Keď ich necháte úplne vyzlečené, postupne objavia aj iné zákutia. Radi sa dotýkajú pohlavných orgánov, lebo sú citlivé a dotyky príjemné. Niekedy sa trú o zem či o zárubňu alebo si strkajú hračky medzi nôžky. Dráždenie genitálií pred spaním sa dá prirovnať k cmúľaniu palca. Deti upokojuje.

„Toto správanie patrí k prirodzenému detskému vývinu, no nenazývala by som ho masturbáciou,“ prízvukuje psychologička. Objavovanie seba je dôležité pre pochopenie sexuálnej identity dieťaťa. Jej vývin sa skončí okolo dvoch až troch rokov a vôbec nesúvisí so sexuálnou orientáciou.

V istom veku drobec dokáže rozlíšiť, či je dievča, alebo chlapec. Keď vychovávateľka v škôlke povie, aby sa na jednu stranu postavili dievčatá, na druhú chlapci, trojročné deti presne vedia, kam sa majú zaradiť. „Najmä deti, ktoré nemajú doma súrodenca opačného pohlavia, si v kolektíve prídu na svoje. Je to pre ne veľká škola života a je úplne normálne, ak si medzi sebou ukazujú pohlavné orgány, navzájom si ich chytajú a naťahujú. Trebárs aj dvaja chlapci. Často sa takto zabávajú celé skupinky. Sú len zdravo zvedavé,“ dáva veci na pravú mieru docentka Prevendárová.

Hry „na doktora“, ktoré sú všeobecným pomenovaním pre podobné zábavky detí predškolského veku, môžu byť pre niektorých rodičov neprijateľné. Pri pohľade na svojho obnaženého potomka reagujú zdesene, vyčítavo, karhavo, a to je podľa psychologičky to najhoršie, čo môžete urobiť.

Dieťa si to vysvetlí po svojom. Zafixuje si, že pohľad na nahé telo je niečo zlé, nečisté a zanechá to v ňom pocity viny a zmätku. A pritom len prechádza prirodzeným vývinom zdravého dieťaťa. Keď všetko podrobne preskúma, zvedavosť a záujem o vlastné telo ho prejdú. Pozor dávajte najmä na poznámky typu: „Ak to budeš robiť, nebudeš môcť mať deti.“ Môžete svojmu dieťaťu nadobro zničiť budúci život. Nielen sexuálny.

RADŠEJ CHVÁLIŤ AKO TRESTAŤ

Čo však robiť vtedy, keď sa hra zvrhne na ozajstnú masturbáciu, pri ktorej sa dieťa dostáva do vytrženia a uspokojenie vyhľadáva čoraz častejšie? „Práve riešim prípad sedemročného dievčatka, ktoré masturbuje od jedného roka a máva obdobia, keď je to aj niekoľkokrát denne. Nezáleží na tom, či je doma, v škole, alebo na verejnosti. Nutkanie je silnejšie než pocit hanby. V takýchto prípadoch nezaberajú žiadne dohovárania a už vôbec nie tresty. Skôr naopak. Čím viac budeme dieťa na problém upozorňovať, tým bude frustrovanejšie.“

Práve frustrácia, pocity menejcennosti, napätie v rodine či nedostatok lásky môžu byť spúšťačom zvláštneho správania. „Keď som sa rozprávala s rodičmi, pochopili, že dcérku málo chvália, nevyzdvihujú jej kladné stránky. Namiesto toho zažívalo samú kritiku.“ No nie vždy sú na vine len rodičia a ich nesprávna výchova. „Príčiny skorého nástupu sexuálneho správania celkom nepoznáme.

Zdá sa, že sú skryté ešte v prenatálnom štádiu pred narodením. Na spustenie môžu však už mať vplyv rodičia a situácia v rodine. Keď deti zamestnáte vhodnými aktivitami, venujete im dostatok času a lásky, nebudú sa musieť uspokojovať pri masturbovaní.“

Táto cesta je podľa Jitky Prevendárovej najlepším riešením aj vtedy, keď problém prepukne. „Väčšina psychológov sa zhoduje v tom, že nemá zmysel deťom masturbovanie zakazovať alebo ich za to trestať. Keď im budeme hovoriť, čo nemajú robiť, nič sa nezlepší a vo svojej záľube budú naďalej pokračovať. Iba sa na ne začnú nabaľovať pocity menejcennosti a strachu. Vo vyhrotených prípadoch to vedie až k poruchám správania či k agresivite.

Ani odporúčania, aby to dieťa robilo iba v súkromí, nie na verejnosti, nie sú najšťastnejšie,“ radí docentka a dodáva, že sa oplatí vyhľadať detského psychológa, ktorý ma s podobnými prípadmi skúsenosti. Špeciálnymi psychoterapeutickými metódami sa dajú odblokovať možné zdroje problémov. Dobré výsledky má aj s Bachovými esenciami.

„Utlmujúce psychofarmaká neriešia príčinu detskej masturbácie,“ upozorňuje tiež, že za masturbáciou sa môže skrývať aj zdravotný problém. Za častým trením genitálií môže byť infekcia, ktorú treba liečiť. U chlapcov aj problém s predkožkou. Pričasté dotyky pohlavných orgánov môžu súvisieť s alergiou na prací prostriedok. Alebo s niečím úplne iným...

Kedy začínajú slovenské deti so sexom?

Aj keď sa sex valí zo všetkých strán, o láske či o ochrane proti neplánovanému tehotenstvu toho mládež veľa nevie. Dôkazom je prieskum, podľa ktorého na Slovensku ročne otehotnie 24 z 1 000 dievčat vo veku od 15 do 19 rokov. Len na porovnanie, Švajčiari a Holanďania evidujú po 5 pôrodov, Španieli a Taliani po 6 pôrodov a Nemci 11 pôrodov na rovnakej vzorke žien.

Čo sa týka našich najbližších susedov, v Česku z 1 000 žien v danej vekovej kategórii otehotnelo 17, v Rakúsku 12, v Poľsku 16 a na Ukrajine 38. Šokujúce je, že sa ustavične znižuje veková hranica začiatku pohlavného života. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 10 percent našich dievčat a 15 percent chlapcov začína so sexom už v pätnástich rokoch, teda ešte v základnej škole. Do dovŕšenia sedemnásteho roku života má každé tretie dievča a každý tretí chlapec za sebou prvú sexuálnu skúsenosť.

V tomto článku sa zaoberáme Správanie ...viac Závislosť ...viac
Autor: Simona Uhlárová Jarošová
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

12.10.2019
Menštruačné bolesti vyradia každý mesiac z normálneho fungovania tisícky prevažne mladých žien. Pozor, ak sa začnú objavovať po... Čítať viac
 
Sex nie je najdôležitejším korením vzťahu. Rozpadne sa, ak nevnímate túto maličkosť

Sex nie je najdôležitejším korením vzťahu. Rozpadne sa, ak nevnímate túto maličkosť

11.10.2019
Americkí vedci prišli s prekvapivým zistením. Indikátor pevného vzťahu leží v niečom, čo sa s obvyklou predstavou o spokojnom manželstve... Čítať viac
 
7 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu v boji proti vráskam

7 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu v boji proti vráskam

10.10.2019
Pleť začne prirodzene starnúť už pred tridsiatkou. Proces však môžete spomaliť nielen správne zvolenými krémami, ale aj potravinami.... Čítať viac
 
Trápia vás studené nohy? Ktoré vážne ochorenia signalizujú?! Takto ich zahrejete

Trápia vás studené nohy? Ktoré vážne ochorenia signalizujú?! Takto ich zahrejete

09.10.2019
Aj keď tu ešte nemáme teploty pod bodom mrazu, musíte si dať teplé ponožky, lebo inak by ste mali nohy ako ľad? Čítať viac
 
TOP 5 bonusov ricínového oleja vás presvedčí! Prečo predbehne kokosový aj arganový olej?

TOP 5 bonusov ricínového oleja vás presvedčí! Prečo predbehne kokosový aj arganový olej?

08.10.2019
Nedostáva sa mu toľko pozornosti, ako by si zaslúžil, no jeho liečivé účinky sú známe už tisícky rokov. Jeho unikátna liečivá sila na... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zmierte sa s tým, že aj vaše deti robia dospelácke veci: Masturbujú a majú orgazmus
Simona Uhlárová Jarošová