predplatne
 
Zdravie   Deti

Parazity, von! Trápia vaše dieťa červíky?

07.01.2013

Červíky môžu za oslabenie imunity, alergie, depresie, hyperaktivitu…

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografiaAutor: Profimedia.sk

Nielenže je výskyt cudzopasníkov u ľudí na veľkom vzostupe, s veľkou pravdepodobnosťou sú skrytou príčinou množstva chronických aj ťažkých ochorení. A najrizikovejšou skupinou sú naši drobci. Začneme pravidelne okrem domácich miláčikov „odčervovať“ aj seba?

Mikro aj metrové

Telo môžeme mať doslova zamorené mikroskopickými organizmami, ale aj tvormi dlhšími ako meter. „Výskyt parazitov je oveľa častejší, ako si vieme predstaviť. Človek môže byť hostiteľom viac ako sto rôznych druhov parazitov počnúc vírusmi, baktériami, kvasinkami či plesňami až po pásomnicu. Parazity nie sú viazané iba na hrubé črevo, ako si mnohí myslia. Môžu sa nájsť aj v pľúcach, pečeni, vo svaloch a zhyboch, nosohltane, mozgu, krvi, koži a dokonca aj v očiach,“ hovorí profesorka RNDr. Katarína Horáková, DrSc. autorka knihy Detoxikácia organizmu – kľúč k zdraviu.

Len z červov môže naše telo okupovať hneď viacero druhov – hlístice, pásomnice alebo motolice. A ich kolónie sú naozaj obrovské! Medzinárodné štatistiky parazitológov uvádzajú, že ľudia starší ako 21 rokov majú v sebe 1 až 5 druhov rôznych parazitov. „Podľa údajov OSN asi 1,5 miliardy ľudí má v tenkom čreve škrkavku detskú, čo predstavuje tretiu najčastejšie sa vyskytujúcu príčinu infekcie u ľudí na svete. U viac ako 1,3 miliardy sa vyskytuje červ Ancylostoma a 265 miliónov ľudí trpí na bilharziózu – ochorenie močového mechúra spôsobené červom Schistosoma haematiobium,“ prekvapuje odborníčka.

U detí vedú hlísty

Podľa parazitológov z Cambridgeskej univerzity sa hlístami ročne infikuje 200 miliónov ľudí. „Hlísty sú najrozšírenejšie. Majú oblé, nečlánkované telo a parazitujú v ľuďoch v štádiu larvy i dospelosti. Najčastejšie napádajú deti, ako napríklad mrľa ľudská, mrľa detská či škrkavka detská. Prenášajú sa hlavne v kolektívnych zariadeniach,“ hovorí RNDr. Horáková. Ak si aj myslíte, že na hygienu svojho pokladu dbáte najlepšie, ako sa dá, cudzopasníkom sa vyhnúť nemusíte.

„Zdrojmi nákazy detí črevnými parazitmi sú najmä pieskoviská, kontakt s domácimi zvieratami, jedlo a voda. Ak nedodržiavajú hygienu, pri dotyku s oblasťou konečníka sa dostávajú vajíčka na prsty, za nechty a tak sa môžu zaniesť opäť do úst. Môžu sa šíriť cez posteľnú bielizeň, podlahu, odtiaľ na okolité predmety či potraviny. Vajíčka sa nachádzajú aj v rozvírenom vzduchu, odkiaľ sa môžu dostať vdýchnutím alebo prehltnutím do tela aj ďalších členov rodiny,“ vymenúva odborníčka.

S parazitmi v tele sa dokonca môže narodiť už bábätko! Ak ste totiž mali parazity v sebe už v tehotenstve, mohli cez vašu placentu pokojne osídliť aj plod. „Ak sa mrľa ľudská neodstráni z tela, môže preliezť až do maternice,“ potvrdzuje mikrobiologička. Cudzopasníkov sa pritom nezbavíte ľahko. Ak na ne neprídete, pokojne sa vo vašom tele môžu pásť niekoľko rokov či dokonca celý život.

Prefíkane toxické

Ich hlavné nebezpečenstvo spočíva v tom, že vylučujú pre náš organizmus toxické látky. Nielenže tým celkovo oslabujú našu imunitu, ale napádajú aj rôzne orgány a po tele roznášajú vírusy a baktérie. Veľmi ľahko nasimulujú obyčajné nachladnutie alebo sennú nádchu, ktorej sa nie a nie zbaviť. V istých prípadoch sú dokonca smrteľne nebezpečné.

„Sú prefíkané. Ukrývajú sa pred nami a zahladzujú stopy po svojom pôsobení na náš organizmus. Majú totiž jedinečnú schopnosť prispôsobiť svoj životný cyklus vnútri nič netušiaceho hostiteľa tak, že napodobňujú príznaky iných chorôb. Preto ak sa pri klasickej liečbe neprejaví zlepšenie, je dôležité zistiť a vylúčiť prítomnosť parazitov v tele,“ hovorí odborníčka.

To sa dá zistiť z odberu vzoriek stolice vzatých v troch rôznych časoch. Ani toto vyšetrenie však nie je stopercentne spoľahlivé. Červy v stolici sa totiž dajú stanoviť z prítomnosti vajíčok. No ak sa už parazity dávno vyliahli a cirkulujú vám po tele, vyšetrenie stolice ich nepotvrdí.

Svrbí ho nos a škrípe zubmi?

Niektoré príznaky, že vášho drobca v skutočnosti netrápi peľ, chrípka stres, ale parazity, sú naozaj neuveriteľné. „Typickým príznakom, že sa v tele udomácnili červy, sú vetry, pocit nadúvania, kŕče v bruchu. Ďalej infekcie parazitmi môžu spôsobovať svrbenie okolo konečníka, hlavne cez noc, častú hnačku alebo zápchu, zapáchajúcu stolicu, horkosť v ústach, zrýchlený tep, bolesť pri pupku, zahmlievanie pred očami, svrbenie nosa alebo ucha, slinenie počas spánku, stratu váhy alebo nenásytnú chuť do jedla. Parazity sa môžu skrývať aj za anémiu, alergie na rôzne typy jedla, bolesti kĺbov a svalov, poruchy spánku, chronickú únavu, poruchy imunitného systému, príznaky podobné chrípke, nočné pomočovanie či škrípanie zubami.Dievčatám môžu preliezť aj do pošvy, čoho následkom je výtok, zápal maternice, zápal vajcovodov,“ vymenúva parazitologička.

Zbystriť pozornosť by ste mali aj vtedy, ak maróda trápia nevysvetliteľné zášklby tela, závraty, krútenie hlavy, pískanie v uchu, trvalo zvýšená teplota či dokonca depresie, úzkosti a hyperaktivita. Toxické výkaly parazitov totiž dráždia centrálnu nervovú sústavu a spôsobujú nervozitu a podráždenosť. Atopický ekzém či materské znamienka zas naznačujú, že cudzopasníci sa premnožili a cez kožu odchádzajú von.

Zbavte sa ich bylinami

Na červíkové parazity existujú špeciálne lieky – antihelmintiká. Ak však chcete ušetriť, spoľahlivo sa ich strasiete celkom jednoducho aj bez nich. Podľa odborníčky vám na parazity postačia bylinky a zdravá strava! Celkom jednoduché, ak si uvedomíme, že tieto minizvieratká sú za väčšinou civilizačných ochorení.

„Prvým najdôležitejším krokom je očista čreva protičervovými bylinami. Medzi najúčinnejšie rastliny patria škrupina čierneho orecha, štiav kyslý, palina pravá, rastlina a pau d’arco, cesnak, tekvicové semená, samčie papradie korene, drvina z klinčekov, výťažky z grapefruitových semien, koreň kurkumy a podobne. Tieto odskúšané a preverené rastliny sa v ľudovom liečiteľstve používajú už tisícročia,“ hovorí profesorka Horáková.

Poraďte sa v lekárni. Okrem toho odborníčka radí zvýšiť príjem vlákniny, čo zabráni ukladaniu nestrávených zvyškov potravy a vytvoreniu podmienok vhodných pre parazitov, ďalej zabezpečiť dostatok vitamínov, minerálov a živín a spoznať zdroj nákazy. „Odčervovaciu“ kúru by ste mali pravidelne opakovať a, samozrejme, dbať na prevenciu.

„Prevenciou vo všeobecnosti je najmä dodržiavanie základnej hygieny, dôkladné umývanie rúk aj nechtov, sprchovanie konečníka ráno a večer, denná výmena spodnej bielizne. Niektoré druhy parazitov sa nachádzajú na nedostatočne umytom ovocí a zelenine a nedostatočne tepelne spracovanom mäse, preto by sa takéto nemali konzumovať. Dôležitá je aj starostlivosť o pravidelné odčervovanie domáceho zvieraťa,“ radí odborníčka.

Prevencia na parazity:

  • jedzte surovú rastlinnú stravu alebo delenú stravu
  • obmedzte živočíšne potraviny
  • odstráňte sladkosti
  • pite čerstvé rastlinné šťavy a bylinkové čaje
  • používajte koreniny

Prístroj na parazity

Niektorí špecialisti pomáhajú diagnostikovať a odstraňovať parazity neinvazívnou metódou, špeciálnym rezonančným prístrojom – plazmovým generátorom. Jeho účinok spočíva vo vysielaní vibrácií vysielaných na postihnutú časť tela, ktoré sú pre parazity zničujúce.

Zhubné huby?

Jedným z parazitov sú aj plesňovité huby candida, teda kvasinky. Taliansky lekár Tullio Simoncini tvrdí, že práve plesne, ktoré sa pri zníženej imunite rozhostia po celom organizme, môžu za rakovinu. Podľa neho zhubné nádory sú vlastne imunitnou reakciou tela na plesne, čím sa imunitný systém snaží vybudovať voči nim bariéru.

Žeby to vysvetľovalo aj vyliečenie rakoviny len špeciálnou zásaditou stravou, ktorá rozvoju kvasiniek bráni? Zásadité prostredie v tele, ktoré je pre plesne a ostatné parazity nehostinné, dosiahneme konzumovaním veľkého množstva ovocia a zeleniny. Kupujte však len chemicky neošetrené plodiny. Podľa Simonciniho len tie majú v sebe špeciálnu látku salvestrol, čo je prirodzená ochrana rastliny voči plesniam. V ovocí a zelenine z obchodných reťazcov, ktoré sa povinne ošetrujú chemikáliami, salvestrol nenájdete.

Autor: Dáša BALOGOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

14.10.2019
Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe... Čítať viac
 
Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

12.10.2019
Po novom vám do škôlky nevezmú dieťa, ak ste ho nedali zaočkovať. Je názor pediatrov na tento zákon jednotný? Čítať viac
 
4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

08.10.2019
Váš malý novorodenec nemá veľmi veľa možností, ako by vám vyjadril svoju lásku či náklonnosť. Sú ale spôsoby, ktorými vám to dáva najavo.... Čítať viac
 
Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

05.10.2019
Mikročastice prachu sú nebezpečné nielen pre deti a dospelých, ale aj pre plod v tele matky. Prenikajú až do placenty a ohrozujú... Čítať viac
 
Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

02.10.2019
Nevšedný prípad ochorenia z Česka opäť upozornil na zákernosť chorôb, na ktoré sme už pomaly zabudli. Chrániť sa je pritom najmenej.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Parazity, von! Trápia vaše dieťa červíky?
Dáša BALOGOVÁ