predplatne
 

Chudnete rýchlodiétou? JOJO - efekt nie je až taká tragédia ako sme si mysleli

23.03.2017

Štrnásť kilogramov za štrnásť dní. Lákavá predstava, nie? Tešiť sa však budete len do chvíle, kým nezameníte miniporcie za bežnú stravu, na akú ste zvyknuté. Alebo vďaka aj za to?

Univerzálna rada ako sa kolísaniu hmotnosti vyhnúť, žiaľ, neexistuje.

Univerzálna rada ako sa kolísaniu hmotnosti vyhnúť, žiaľ, neexistuje.Autor: Profimedia.sk

Chudnete - priberáte. Stále dookola. Žijete len zo vzduchu, alebo rátate každú kalóriu. Možno driete každý deň v posilňovni s nekompromisným trénerom, alebo sa potíte na zumbe, po ktorej vás bolia kĺby. Ale konečne ste štíhla! Úspech si vychutnávate. Ste presvedčená, že už si nemusíte nič odriekať a povolíte. O mesiac či o pol roka príde šok. Ako to, že ste pribrali? Dokonca viac, ako predtým?

Nie ste v tom samé

Polovica ľudí, ktorí zhodia pomocou drastických rýchlodiét či „zaručene účinných“ práškov, polievok a iných produktov, skôr či neskôr znovu priberie. Vinu na tom má neslávne známy jojo-efekt. Jednostranný a výrazne obmedzený jedálny lístok vás síce zbaví tukových vankúšov, ale keď sa vrátite k predošlým stravovacím návykom, stratené kilá sa raz-dva vrátia. Pri ďalšej diéte sa kolotoč začne odznova. Chcete sa kolísaniu hmotnosti pri chudnutí vyhnúť? Najprv musíte vedieť, prečo jojo-efekt vzniká.

Brucho versus chladnička

Vedci tvrdia, že chudnutím vlastne nútime telo pracovať proti jeho genetickému naprogramovaniu. Byť štíhly totiž nepatrí medzi priority evolúcie. Tým je šetrenie a skladovanie zásob na horšie časy. Telo netuší, že chýbajúci prísun energie, na ktorý bolo donedávna zvyknuté, ste mu odopreli zámerne. Každé obmedzenie si interpretuje ako stav núdze. Orgány, ktoré sa podieľajú na látkovej výmene, prepnú na úsporný režim. To spôsobí, že po diétovaní sa každá kalória na vás nalepí s ešte väčšou chuťou. Máte pocit, že je to akosi zle zariadené? Zbytočne nadávate, tento mechanizmus je dôsledkom evolučného vývoja ľudstva. Naši predkovia sa milióny rokov potýkali s nedostatkom potravy. Keď nebolo čo jesť, organizmus začal čerpať zdroje z tukových zásob, nahonobených v časoch relatívnej hojnosti. Rozdiel oproti dnešku je v tom, že v minulosti sme mali k dispozícii len brucho, dnes máme chladničku.

Vyskúšajte: 7 pravidiel na 7 dní: Jednoduchý postup na celý týždeň a 3 kilá budú preč

Univerzálny recept nie je

Ak patríte k večným dietárkam, pravdepodobne ste zistili, že jojo-efekt je zväčša pravidlom, nie výnimkou. Univerzálna rada ako sa kolísaniu hmotnosti vyhnúť, žiaľ, neexistuje. Jojo efekt vás obíde, len ak spojíte chudnutie so zásadnými a dlhodobými zmenami životného štýlu, ku ktorým expresdiéty rozhodne nepatria. Ak sa chcete zbaviť bujných kriviek natrvalo, rešpektujte, že váš energetický výdaj musí byť vyšší ako príjem. V praxi to znamená vyvážene sa stravovať a pravidelne sa hýbať. „Jedinou garanciou, že opäť nepriberiete, je dodržiavať pravidlá zdravej životosprávy po celý život. Každý to robí po svojom: niekto potrebuje pomoc psychológa, iný rady lekára – špecialistu, ďalší si vystačí so sebadisciplínou,“ prízvukuje MUDr. Peter Minárik z Bratislavy.

Viac: Sexi postavu môžete mať rýchlejšie! Jediný cvik útočí na tuk a svaly celého tela

Dobrá správa

Americkí vedci jojo-efekt do istej miery rehabilitovali. Jojo diéty sú podľa nich zdravšie ako celoživotná obezita. Toto šokujúce tvrdenie dokladajú experimentami na laboratórnych zvieratách. Skupina pokusných myší dostávala striedavo po celý život nízkotučnú a vysokotučnú stravu. Tieto fázy trvali vždy štyri týždne, počas nich zdravotné parametre zvierat neustále kolísali. Vo chvíľach hojnosti boli nielen tučnejšie, ale zvýšila sa u nich aj hladina cukru v krvi a koncentrácia cytokínov, faktorov, ktoré regulujú jednotlivé zložky imunity. Takisto u nich vzrástlo riziko cukrovky, zvápenatených ciev a rakoviny. Počas chudnúcich fáz sa tieto hodnoty zase zlepšili. Napriek tomu jojo myši žili takmer toľko ako ich kolegyne, ktoré mali na jedálnom lístku len nízkotučnú potravu. Priemerný vek prežívania prvej skupiny bol 2,04 roka, druhej skupiny 2,09 roka. Tretiu skupinu tvorili myši, kŕmené len vysokotučnou stravou. Tie boli neustále obézne a dožili sa iba 1,5 roka, teda vyše tretinu menej.

Pozrite si FOTO: Nové superpotraviny roztopia kilá. Týchto 12 vám túto jar nesmie chýbať

Pomôže obéznym?

Do akej miery sa tento záver dá preniesť na človeka, je zatiaľ otázne. MUDr. Etela Janeková z z Bratislavy uvažuje: „Jojo-efekt síce nie je žiaduci, ale vždy je oveľa priaznivejšie, keď obézny človek dokáže aspoň na nejaký čas znížiť hmotnosť a zlepšiť si látkovú premenu. Pri nekontrolovanej obezite hmotnosť vo väčšine prípadov aj tak postupne narastá a priemerná bilancia látkovej premeny je nepriaznivejšia ako pri jojo efekte. Obézni, ktorí sú schopní schudnúť, potrebujú už len správne nasmerovanie, ako sa naučiť jesť tak, aby nepriberali. Majú pevnú vôľu, len nevedia, ako si hmotnosť udržať. Je dobre, ak existujú vedecké skúmania v tejto oblasti, ktoré ich budú motivovať.

Prečítajte si: Naleteli ste módnym FIT trendom? Netýrajte telo, prospeje mu pár pestrých zmien

Autor: iZdravie.sk/ red., Lenka ŠTEFÁNKOVÁ
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Niečo ubrať, dvakrát pridať. Kľúčová zmena naštartuje metabolizmus

Niečo ubrať, dvakrát pridať. Kľúčová zmena naštartuje metabolizmus

včera
Čaro nie je v množstve, ale v správnom pomere. Ako by mal vyzerať váš tanier? Čítať viac
 
8 ranných návykov, ktoré vám pomôžu znížiť hmotnosť

8 ranných návykov, ktoré vám pomôžu znížiť hmotnosť

18.02.2019
Umlčte hladový hormón, zalejte prázdny žalúdok a odtiahnite záclony. Stačí pár drobností a kilá pôjdu dolu ľahšie. Čítať viac
 
7 tajomstiev žien, ktoré nikdy nechudnú a sú štíhle. Také jednoduché!

7 tajomstiev žien, ktoré nikdy nechudnú a sú štíhle. Také jednoduché!

14.02.2019
Môžete aj zakázané, no riaďte sa pravidlami. Neexistujú zlé potraviny, no light by ste sa mali radšej vyhýbať. Čítať viac
 
Opäť chuť na sladké? Kroky, vďaka ktorým sa jej postupne zbavíte

Opäť chuť na sladké? Kroky, vďaka ktorým sa jej postupne zbavíte

12.02.2019
Pre mnohých z nás je najväčšou prekážkou pri snahe o schudnutie chuť na sladké. Skúste sa sladkostí zbaviť postupne a menej bolestivo.... Čítať viac
 
Mäso pomôže s chuťou na sladké. Ďalšie 2 dôvody prečo ho v diéte nevynechať

Mäso pomôže s chuťou na sladké. Ďalšie 2 dôvody prečo ho v diéte nevynechať

11.02.2019
Viete, čo sa stane, keď sa príliš obmedzíte, len aby ste nepribrali? Presný opak. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Chudnete rýchlodiétou? JOJO - efekt nie je až taká tragédia ako sme si mysleli
iZdravie.sk/ red.
Lenka ŠTEFÁNKOVÁ