predplatne
 

Dajte diéte pohov! Časované prestávky prinesú lepšie výsledky

09.10.2017

Schudnete a kilá sa už nevrátia naspäť. Stačí vedieť, akú techniku zvoliť.

Správne načasovanie diéty dokáže zázraky.

Správne načasovanie diéty dokáže zázraky.Autor: Shutterstock.com

Každý rok sa do diétovania pustia stovky miliónov ľudí po celom svete. Výsledky často ale nie sú potešujúce. Pre mnohých ľudí je príliš náročné odtŕhať si od úst sedem dní v týždni a veľakrát sa im to nepodarí. Jeden prehrešok potom vnímajú ako úplné zlyhanie a na všetko sa radšej vykašlú. Najnovšie však vedci prichádzajú s tým, že práve pauzy v diéte môžu byť veľmi prínosné.

Chudnutie bez prestávky a na etapy

Na Austrálskej univerzite University of Tasmania skúmali 51 obéznych mužov vo veku od 25 do 54 rokov. Výsledky výskumu uverejnili v časopise International Journal of Obesity. Skúmaných mužov rozdelili do dvoch skupín a podľa skupín im pridelili aj odlišné diéty. Muži z prvej skupiny mali dodržiavať nízkokalorickú diétu nepretržite počas šestnástich týždňov.

Aj muži v druhej skupine držali diétu s obmedzeným množstvom kalórií. V diéte si však robili vždy po dvoch týždňoch dvojtýždňové prestávky. Počas nich mohli prijímať viac kalórií, maximálne však toľko, aby ich váha ostala stabilná. Celý cyklus mužov z druhej skupiny tak trval 30 týždňov, pričom na samotné diétovanie pripadlo tiež 16 týždňov.

Po pol roku od diéty o 8 kíl menej

Na konci výskumného obdobia sa ukázalo, že tí muži, ktorí chudli s prestávkami, schudli viac ako tí, čo chudli nepretržite. Zaujímavé bolo aj ich porovnanie pol roka po tom, ako ich diéta skončila. V priemere si udržali muži z druhej skupiny o 8 kíl vyšší váhový úbytok. Vedci tak predbežne odporúčajú, že práve chudnutie na etapy by mohlo byť tým správnym kľúčom k tomu, ako nielen schudnúť, ale si novú váhu aj udržať.

HIT v chudnutí: Prepnite telo hladovkou, skúste 3 typy hodinovej diéty 

Telo proti hladu bojuje

Profesor Byrne spolu so svojimi kolegami z výskumného tímu sa domnievajú, že za menším váhovým úbytkom u mužov z prvej skupiny môžu byť zmeny v biologických mechanizmoch. Mnohé z nich naštartuje práve obmedzovanie kalórií. Tento fenomén sa nazýva adaptačná termogenéza. Telo sa pri ňom snaží dosiahnuť hmotnosť pred chudnutím. Metabolizmus sa zmení do takej miery, aby prílišnému úbytku zabránil.

Tento mechanizmus sme zrejme zdedili po našich predkoch, ktorí neraz museli čeliť nedostatkom jedla, až hladomorom. V obdobiach núdze si telo svoje kilá strážilo a to ľuďom významne pomáhalo ťažké obdobia bez jedla prežiť. V našich pomeroch kedy je jedla po celý rok dostatok môže byť tento mechanizmus na obtiaž a brániť v efektívnom chudnutí.

Ako biologické mechanizmy oklamať

Vnútorné nastavenie organizmu sa dá nakoniec celkom ľahko okabátiť. Treba však poznať to správne časovanie diét. Podobný výskum ukázal, že obézni, ktorí si robili počas diéty jednodňové prestávky vždy po siedmych dňoch, neschudli o nič menej, ako ľudia, čo chudli bez prestávky.

Bude vás zaujímať: 

Práve dvojtýždňový úsek tak môže predstavovať to správne obdobie, na aké treba chudnutie prerušiť. Organizmus za dva týždne dostane dostatok času na to, aby sa preprogramoval na udržiavanie novej a nie starej váhy. Počas páuz sa však treba stravovať s rozumom. Kalorický príjem počas nich netreba obmedzovať, ale ani navyšovať nad potrebnú mieru.

Autor: Zuzana Palátová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chudnite na jeseň fintou na začiatku dňa: Pripravte si správne FIT raňajky

Chudnite na jeseň fintou na začiatku dňa: Pripravte si správne FIT raňajky

včera
Angličania milujú ovsenú kašu, Nemci miešané vajcia. Zoberte si od nich príklad a chudnúť môžete hneď od rána. Navyše nebudete hladní.... Čítať viac
 
Rozruch pred svadbou: Princezná Eugenie chudne a odhaľuje súkromie. Žije s tyčami v chrbte!

Rozruch pred svadbou: Princezná Eugenie chudne a odhaľuje súkromie. Žije s tyčami v chrbte!

10.10.2018
Eugenie z Yorku (28), Harryho sesternica a dcéra princa Andrewa na sebe tvrdo maká. A nielen chudnutím do svadobných šiat. Britskému... Čítať viac
 
Stopnite prejedanie! 10 rád na zdravé potlačenie chuti do jedla

Stopnite prejedanie! 10 rád na zdravé potlačenie chuti do jedla

08.10.2018
V lekárňach nájdete viacero prípravkov, ktoré sľubujú potlačiť chuť do jedla. Ale načo míňať? Sú aj prirodzenejšie a zdravšie metódy,... Čítať viac
 
Pre úľavu chrbtici, schudnite! Pozrite, kde ju kilá vychyľujú

Pre úľavu chrbtici, schudnite! Pozrite, kde ju kilá vychyľujú

07.10.2018
Chrbtica by vás bez kíl navyše toľko nebolela. Už prvých päť dole vám výrazne uľaví. Čítať viac
 
Nebaví vás beh a neláka vás fitko? Ako chudnúť bez cvičenia?

Nebaví vás beh a neláka vás fitko? Ako chudnúť bez cvičenia?

03.10.2018
Zhadzovanie kilogramov môžu naštartovať aj drobnosti. Obedujete v práci s mobilom v ruke, aj to môže byť dôvod, prečo priberáte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Dajte diéte pohov! Časované prestávky prinesú lepšie výsledky
Zuzana Palátová