Nie každé ovocie je na chudnutie

27.06.2009

Čas ovocia je tu. Tržnice aj supermarkety sú zaplavené nielen celoročným tropickým ovocím z dovozu, ale aj sezónnymi sladkými a zdravými plodmi. Kým však zahryznete do šťavnatého melóna alebo chutného ananásu, overte si, koľko kalórií má. Prinášame vám rebríček ovocia a ich hodnoty kalórií v 100 až 150 g porcii.

 HROZNO

– keďže obsahuje hroznový cukor, je vhodné skôr pre športovcov a ťažko pracujúcich ľudí. Aj keď vďaka svojej výživovej hodnote je energetickou bombou, patrí medzi najzdravšie ovocie.

289 kj/69 kcal

 AVOKÁDO

– pozor, najkalorickejšie ovocie v našom rebríčku. Obsahuje veľmi málo vody oproti iným druhom ovocia. Je to plod s vysokou nutričnou a kalorickou hodnotou. Je bohaté na tuky. Tip pre vás – skúste si ho dať namiesto syra, toto ovocie je oproti syru totiž o niečo menej kalorické.

784 kj/187 kcal

 JAHODY

– obsahujú vitamín C, draslík a železo a čo je dôležité, patria medzi menej kalorické plody a majú málo tuku. Tiež obsahujú veľa vody a takisto sú vhodné na chudnutie.

180 kj/43 kcal

BANÁN

– absolútne nevhodné ovocie na chudnutie. Obsahuje totiž veľa cukru. Je doslova energetickou bombou. Dva banány majú toľko energie, že ju spálite až po 90 minútach namáhavej činnosti.

398 kj/95 kcal

NEKTARÍNKY

– podobne ako melón aj toto ovocie príbuzné broskyni obsahuje veľa vody. V zrelom stave až 83 percent. Okrem toho, že sú málo kalorické, obsahujú draslík a vápnik.

152 kj/36 kcal

 ANANÁS

– aj toto ovocie sa zmestilo do prvej polovice rebríčka medzi plody, ktoré sú vhodné pri chudnutí. Urýchľuje totiž spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe tukového tkaniva.

196 kj/47 kcal

JABLKO

– obsahuje nielen dôležité vitamíny, ale aj vlákninu, ktorá je dôležitá pri správnom trávení. Tiež obsahuje veľa vody, je vhodné aj proti nespavosti.

255 kj/61 kcal

PAPÁJA

– síce podporuje spaľovanie tukov, s jej konzumáciou to nepreháňajte. Je to druhé najkalorickejšie ovocie. Má však veľa vitamínov, brzdí zápaly a čistí črevá.

590 kj/140 kcal

GRAPEFRUIT

– ideálne ovocie na chudnutie. Látka naringin, ktorú grep obsahuje, pôsobí dobre na trávenie, reguluje činnosť čriev a prečisťuje organizmus. Tiež podporuje metabolizmus cukrov.

172 kj/41 kcal

KIVI

– vitamínová bomba. Vitamín C, ktorého má kivi požehnane, podporuje spaľovanie tukov. Takže aj toto ovocie si môžete zaradiť do diéty.

207 kj/49 kcal

ČERVENÝ MELÓN

– jedzte ho do sýtosti. Obsahuje totiž 90 percent vody, takže okrem vitamínov, ktoré melón obsahuje, do seba dostávate v lete tak veľmi potrebné tekutiny.

110 kj/26 kcal

 SLIVKY

– ideálne spojenie vápnika a fosforu veľmi dobre pôsobí na kosti. Okrem toho má veľa vlákniny a tiež železa a vitamínov. V ovocí je asi 10 percent cukru.

225 kj/54kcal

Autor: kl, Foto: MATEJ KALINA

Ďalšie články z tejto sekcie

Sexi telá na svahu: VIP krásavice si formujú postavu lyžovaním

Sexi telá na svahu: VIP krásavice si formujú postavu lyžovaním

dnes
Chcete sa v zime udržať vo forme? Choďte na lyže! Za hodinu spálite vyše dvetisíc kalórií. Čítať viac
 
Alkoholické kombinácie neriskujte! S týmito liekmi je nebezpečný

Alkoholické kombinácie neriskujte! S týmito liekmi je nebezpečný

včera
V lepšom prípade len zaspíte. Ktoré, aj voľnopredajné pilulky sa s pohárikom neznesú? Čítať viac
 
Chcete rozvášniť partnera? Tieto jedlá mu rozhodne NEservírujte!

Chcete rozvášniť partnera? Tieto jedlá mu rozhodne NEservírujte!

12.02.2016
Blíži sa Valentín, chystáte večeru, prípadne zájdete do reštaurácie a čakáte, že večer zakončíte vášnivým milovaním. Namiesto toho... Čítať viac
 
Vyprážajte s vodou a zachovajte živiny! 7 zmien k zdravšiemu stravovaniu

Vyprážajte s vodou a zachovajte živiny! 7 zmien k zdravšiemu stravovaniu

11.02.2016
Doprajete si denne zeleninu a ovocie, obmedzujete tučné a sladké, pijete dostatok tekutín? To je síce fajn, no stále si môžete svoje... Čítať viac
 
Čierny hadomor vás zbaví bolestí i kíl. Desivý názov ukrýva liečivú silu

Čierny hadomor vás zbaví bolestí i kíl. Desivý názov ukrýva liečivú silu

10.02.2016
Čierny koreň alebo hadomor španielsky vyzerá ako tmavá mrkva, z ktorej po poškodení vyteká biela tekutina. Nič sympatické, no vo vnútri... Čítať viac
 
 

wanda.sk