Nie každé ovocie je na chudnutie

27.06.2009

Čas ovocia je tu. Tržnice aj supermarkety sú zaplavené nielen celoročným tropickým ovocím z dovozu, ale aj sezónnymi sladkými a zdravými plodmi. Kým však zahryznete do šťavnatého melóna alebo chutného ananásu, overte si, koľko kalórií má. Prinášame vám rebríček ovocia a ich hodnoty kalórií v 100 až 150 g porcii.

 HROZNO

– keďže obsahuje hroznový cukor, je vhodné skôr pre športovcov a ťažko pracujúcich ľudí. Aj keď vďaka svojej výživovej hodnote je energetickou bombou, patrí medzi najzdravšie ovocie.

289 kj/69 kcal

 AVOKÁDO

– pozor, najkalorickejšie ovocie v našom rebríčku. Obsahuje veľmi málo vody oproti iným druhom ovocia. Je to plod s vysokou nutričnou a kalorickou hodnotou. Je bohaté na tuky. Tip pre vás – skúste si ho dať namiesto syra, toto ovocie je oproti syru totiž o niečo menej kalorické.

784 kj/187 kcal

 JAHODY

– obsahujú vitamín C, draslík a železo a čo je dôležité, patria medzi menej kalorické plody a majú málo tuku. Tiež obsahujú veľa vody a takisto sú vhodné na chudnutie.

180 kj/43 kcal

BANÁN

– absolútne nevhodné ovocie na chudnutie. Obsahuje totiž veľa cukru. Je doslova energetickou bombou. Dva banány majú toľko energie, že ju spálite až po 90 minútach namáhavej činnosti.

398 kj/95 kcal

NEKTARÍNKY

– podobne ako melón aj toto ovocie príbuzné broskyni obsahuje veľa vody. V zrelom stave až 83 percent. Okrem toho, že sú málo kalorické, obsahujú draslík a vápnik.

152 kj/36 kcal

 ANANÁS

– aj toto ovocie sa zmestilo do prvej polovice rebríčka medzi plody, ktoré sú vhodné pri chudnutí. Urýchľuje totiž spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe tukového tkaniva.

196 kj/47 kcal

JABLKO

– obsahuje nielen dôležité vitamíny, ale aj vlákninu, ktorá je dôležitá pri správnom trávení. Tiež obsahuje veľa vody, je vhodné aj proti nespavosti.

255 kj/61 kcal

PAPÁJA

– síce podporuje spaľovanie tukov, s jej konzumáciou to nepreháňajte. Je to druhé najkalorickejšie ovocie. Má však veľa vitamínov, brzdí zápaly a čistí črevá.

590 kj/140 kcal

GRAPEFRUIT

– ideálne ovocie na chudnutie. Látka naringin, ktorú grep obsahuje, pôsobí dobre na trávenie, reguluje činnosť čriev a prečisťuje organizmus. Tiež podporuje metabolizmus cukrov.

172 kj/41 kcal

KIVI

– vitamínová bomba. Vitamín C, ktorého má kivi požehnane, podporuje spaľovanie tukov. Takže aj toto ovocie si môžete zaradiť do diéty.

207 kj/49 kcal

ČERVENÝ MELÓN

– jedzte ho do sýtosti. Obsahuje totiž 90 percent vody, takže okrem vitamínov, ktoré melón obsahuje, do seba dostávate v lete tak veľmi potrebné tekutiny.

110 kj/26 kcal

 SLIVKY

– ideálne spojenie vápnika a fosforu veľmi dobre pôsobí na kosti. Okrem toho má veľa vlákniny a tiež železa a vitamínov. V ovocí je asi 10 percent cukru.

225 kj/54kcal

 

 

Autor: kl, Foto: MATEJ KALINA

Ďalšie články z tejto sekcie

Bolí vás hlava? Skôr než si dáte tabletku, skúste ju zahnať jedlom

Bolí vás hlava? Skôr než si dáte tabletku, skúste ju zahnať jedlom

včera
Tí, ktorých trápi migréna či bolesť hlavy zvyčajne vedia, čo ju spôsobuje. Spúšťačmi bolestí hlavy či migrény môžu byť ale aj červené... Čítať viac
 
Zákerné šaláty: Jedlo z čerstvej zeleniny vám môže pekne zaťažiť žalúdok

Zákerné šaláty: Jedlo z čerstvej zeleniny vám môže pekne zaťažiť žalúdok

včera
Existujú jedlá, ktoré zaťažujú váš tráviaci systém. Medzi ne patria aj niektoré šaláty, a to napriek tomu, že často obsahujú zdravé... Čítať viac
 
Domáci miláčikovia: Zdravotné riziká na ktoré by ste nemali zabudnúť

Domáci miláčikovia: Zdravotné riziká na ktoré by ste nemali zabudnúť

22.05.2015
Štvornohí miláčikovia sa už dávno stali neodmysliteľnými členmi mnohých domácnosti. Viete, ako sa o nich máte starať, čím ich nakŕmiť... Čítať viac
 
Zase ste sa prejedli? Zabudnite na výčitky a najedzte sa rozumne

Zase ste sa prejedli? Zabudnite na výčitky a najedzte sa rozumne

21.05.2015
Odolávať dobrému jedlu býva ťažké, asi každému sa preto občas stane, že si ho dopraje viac, ako jeho organizmus zvládne prijať. Čítať viac
 
Rozhnevaní doktori: Nie sme stroje, tiež sme zaspali

Rozhnevaní doktori: Nie sme stroje, tiež sme zaspali

21.05.2015
Príbehy niekoľko tisícok doktorov z Mexika a Latinskej Ameriky, zdieľajúcich spiace fotografie zo svojich dlhých služieb v nemocniciach,... Čítať viac
 
 

wanda.sk