predplatne
 

Chudnutie je prepojené s imunitou. 3 dni naštartujú oboje. Ako?

30.03.2020

Tohtoročná jar je pre pandémiu neštandardná. Kým minulý rok ste začínali pomaly riešiť postavu do plaviek, teraz je prioritou imunita. Dajú sa však zabiť dve muchy jednou ranou.

V čom spočíva tajomstvo posilnenia obranyschopnosti tela a metabolizmu?

V čom spočíva tajomstvo posilnenia obranyschopnosti tela a metabolizmu? Autor: Shutterstock

Ak je vám na home office dlho a cítite to už na zadku i stehnách, nárazová reštrikčná diéta je to posledné, čo vaše telo potrebuje. Práve taká môže ohroziť imunitný systém. Ako chudnúť tak, aby sme namiesto oslabenia našu imunitu naštartovali?

5x Neoslabujte si zbytočne imunitu. Zaberajú úplne obyčajné veci

Trávenie - imunita

Zažívací trakt je podmienkou zdravo fungujúcej imunity. Imunitný systém, trávenie a stravovanie spolu veľmi úzko súvisia. Veľká časť imunitného systému sa totiž nachádza v tenkom čreve a jeho funkčnosť závisí od hormónov, ktoré kontrolujú a riadia činnosť orgánov v celom organizme. „Imunitu môžeme zjednodušene definovať ako schopnosť organizmu brániť sa proti čomukoľvek, čo by mohlo spôsobiť poškodenie zdravia, dokonca i smrť. Je to obranný systém, ktorého orgány, tkanivá a bunky sú rozložené po celom tele. Spolu sa nazývajú lymfatické orgány, ktoré môžeme rozdeliť na primárne, zodpovedné za produkciu lymfocytov, a sekundárne, kde nastáva samotná imunitná reakcia,“ vysvetľuje odborník na imunitu Ing. Adrian Doboly.

Chcete chudnúť s odborníkom? Ako rozoznať dobrého poradcu?

Ako (ne)schudnúť za týždeň?

Nárazové diéty sú veľké riziko nielen pre našu imunitu. Ak ste práve rozmýšľali nad diétou, ktorá vám pomôže schudnúť z brucha za týždeň, skúste sa zamyslieť - aký vplyv to bude mať na váš metabolizmus, ako zareaguje imunita a celkovo organizmus? Drastické diéty by v prvom rade nemali podstupovať osoby, ktoré trpia napr. ochoreniami tráviaceho traktu alebo cukrovkou.

Rýchle chudnutie potrápi imunitný systém a môže mať za následok zvýšený výskyt infekcií. Prvé príznaky oslabenej imunity sa môžu objaviť veľmi rýchlo. Ide o to, že v prípade drastickej diéty (príjem menej ako 10 % dennej energie, čo je cca 200 kalórií, resp. 840 kJ) začína klesať počet imunitných buniek.

Nezúfajte z cestovín, spravte z núdze cnosť. Ako s nimi za 2 mesiace zhodiť 5 kg?

3 dni na imunitu

Na druhej strane, rozsiahla štúdia z University of Southern California naznačuje, že 3-dňové pôsty môžu pomôcť zvýšiť „výkon“ imunitného systému. Ako je známe, počas troch dní sa zníži počet imunitných buniek. Avšak v prvom rade sa imunitný systém zbavuje starých a poškodených buniek. Po ukončení pôstu sa imunita rýchlo snaží doplniť stavy mladými, čerstvými bunkami.

Proti hladu aj kalóriám: 5 ľahkých snackov do práce, s ktorými nevyhladnete

Proti vlčiemu hladu

Počas dlhotrvajúcej redukčnej diéty nesmiete hladovať! Práve naopak, treba jesť častejšie ako obvykle, avšak v malých množstvách. Vyhnete sa tak návalu vlčieho hladu, kedy občas ani veľmi silná povaha neodolá zrazu všadeprítomným nástrahám.

Nezabudnite na fyzickú aktivitu! Okrem obmedzenia príjmu stravy alebo zaradenia zdravších jedál do jedálnička je nevyhnutné udržiavať sa v dobrej telesnej kondícii. Naše telo chce totiž svoju v tuku uloženú energiu uchovať za každú cenu, a to tak, že najprv si ju začne brať zo svalov, ktoré slabnú, ochabujú.

Čítajte aj: 

V tomto článku sa zaoberáme Imunita ...viac
Autor: TS, dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

5 pravidiel, ktoré vám pomôžu odolať jedlu a ľahšie schudnúť

5 pravidiel, ktoré vám pomôžu odolať jedlu a ľahšie schudnúť

dnes
Kazí vám snahu o schudnutie váš dobrý apetít? Jedlu sa ťažko odoláva, ale pri dodržaní pár zásad to isto zvládnete aj vy. Hlavne nehladujte!... Čítať viac
 
5 extra potravín na odbúranie tuku zo zaguľateného bruška

5 extra potravín na odbúranie tuku zo zaguľateného bruška

02.06.2020
Leto je za dverami, hygienici povolili otvoriť kúpaliská, tak už len dať sa do formy, aby sme mohli do plaviek. S tukom na bruchu pomôžu... Čítať viac
 
Na štíhly pás sladká STOPKA nestačí. Toto je 5 ničiteľov vašej snahy

Na štíhly pás sladká STOPKA nestačí. Toto je 5 ničiteľov vašej snahy

01.06.2020
Ak chcete mať sexi postavu, nestačí iba poctivo cvičiť a posilňovať. To, čo počas dňa zjete, vaše výsledky v podstatnej miere ovplyvní.... Čítať viac
 
Tieto chyby robí každá žena pri chudnutí! Ktorá je tá vaša?

Tieto chyby robí každá žena pri chudnutí! Ktorá je tá vaša?

29.05.2020
Snažíte sa poctivo držať diétu, máte ukážkový jedálniček, ale ručička váhy aj tak nejde dole? Tieto chyby vás pripravia o úspešné zhodenie... Čítať viac
 
Dobré vs. zlé tuky. K chudnutiu potrebujete oboje, expertka vás zorientuje

Dobré vs. zlé tuky. K chudnutiu potrebujete oboje, expertka vás zorientuje

28.05.2020
Máte v druhoch tukov večný guláš? Stačí si zapamätať pár čísel, aby ste to už nikdy nepoplietli. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Chudnutie je prepojené s imunitou. 3 dni naštartujú oboje. Ako?
TS
dab