predplatne
 

Strážite si hmotnosť? BMI vám môže klamať, tvrdia odborníci

09.02.2016

Hoci sa ním mnohí odborníci na výživu a diétológovia riadia už viac ako 150 rokov, BMI sa ukázal ako chybný indikátor zdravotného stavu. Ako je to možné?

Diagnostika obezity podľa BMI indexu je podľa posledných štúdií neadekvátna.

Diagnostika obezity podľa BMI indexu je podľa posledných štúdií neadekvátna.Autor: shutterstock.com

Body mass index, v preklade index telesnej hmotnosti si jednoducho vypočítate vydelením váhy vašou výškou v centimetroch na druhú. Pre Európanov platia nasledovné hodnoty BMI:

  • do 18,5: podvýživa spojená s oslabením organizmu,
  • 18,5 - 25: ideálna zdravá váha,
  • 25 - 30: mierna nadváha s rizikom vyššieho tlaku,
  • 30 - 40: obezita s vážnym zdravotným rizikom,
  • 40 a vyššie: ťažká obezita vyžadujúca radikálnu zmenu životného štýlu.

Touto škálou sa riadia aj zdravotnícki pracovníci. Využívajú ju na diagnostiku porúch príjmu potravy, nadváhy a obezity. Avšak kalifornskí vedci tvrdia, že ich posledný výskum je "klincom do rakvy pre BMI". Štúdiu publikovali v Medzinárodnom časopise obezity. Analyzovali v nej prepojenosť BMI s niekoľkými zdravotnými markérmi ako je krvný tlak, glukóza a hladina cholesterolu. Ukázali, že takmer polovica Američanov, ktorým na základe indexu diagnostikovali nadváhu či obezitu sú zdraví. Na druhej strane, vyše 30% ľudí s optimálnymi hodnotami BMI trpia zdravotnými problémami.

Klamlivé čísla

Profesorka psychológie Janet Tomiyama z Kalifornskej univerzity v Los Angeles vysvetlila: „Veľa ľudí si spája obezitu s ohrozením zdravia a života. Naše údaje však potvrdzujú, že existujú desiatky miliónov ľudí, ktorí majú podľa BMI nadváhu alebo obezitu, pritom sú úplne zdraví a zdravo sa stravujú. Výsledky výskumu dokázali, že viac ako 54 miliónom Američanov lekári na základe BMI idexu zhodnotili zdravotný stav nesprávne."

 
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pobúrení Američania

V Spojených štátoch, táto štúdia navyše vyvoláva otázky nákladov na zdravotnú starostlivosť. Komisia pre rovnocenné pracovné príležitosti (EEOC) v USA navrhuje účtovanie vyšších sadzieb zdravotného poistenia pre ľudí s BMI vyšším než 25. Vzhľadom k rozsiahlej štúdii profesorky Tomiyama by sa výmer poplatkov na základe BMI spájal s nespravodlivosťou. Podľa jej slov by sa zamestnávatelia, politici a poisťovne mali zamerať predovšetkým na opodstatnené indikátory a vinníkov civilizačných ochorení ako je cukrovka či obezita.

Čo je dôležitejšie?

Spoluautor štúdie Jeffrey Hunger dodal, že výskum vykreslil BMI ako veľmi chybné meradlo zdravotného stavu. Okrem toho ľuďom odporúča, aby nečakali, kým sa nezdravý životný štýl odzrkadlí na ich stave a hmotnosti. Jedzte zdravo, pravidelne cvičte a žiadny výpočet či polemizovanie o tom či vaša hmotnosť nie je privysoká nebudete potrebovať. Optimálnu váhu podľa BMI nemôžete hodnotiť ani v prípade ak pravidelne posilňujete. BMI nerozlišuje medzi tukom a svalmi. Predpokladá, že telo všetkých ľudí pozostáva z rovnakej hmotnosti podielu tuku, svalov a kostí. Ak teda začnete priberať z dôvodu svalovej hmoty je pochopiteľné, že výsledkom podľa škály bude "nadváha", pritom telesného tuku budete mať minimum.

Čítajte aj: Spoznajte týchto 6 typov obezity: Do ktorého patrí vaše telo? 

Obezita

Autor: iZdravie.sk/ Beata DITTE
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Trojdňový TOTÁLNY reštart metabolizmu. Taký jednoduchý?

Trojdňový TOTÁLNY reštart metabolizmu. Taký jednoduchý?

19.09.2018
Máme pre vás dobrú správu, pomalé spaľovanie viete ovplyvniť. A čo je najlepšie? Stačia vám na to tri dni! Čítať viac
 
Štíhle ako Japonky? Spoznajte tajomstvo chudnutia bez diét

Štíhle ako Japonky? Spoznajte tajomstvo chudnutia bez diét

18.09.2018
Netrpia pre krásu, nepriberajú a akoby ani nestarli. Zhadzujte kilá podľa japonského návodu. Čítať viac
 
10 stratégií, ktoré pomôžu schudnúť natrvalo. Potvrdené z Oxfordu!

10 stratégií, ktoré pomôžu schudnúť natrvalo. Potvrdené z Oxfordu!

14.09.2018
Stratégií na chudnutie je obrovské množstvo, od fungujúcich až po život ohrozujúce. Všetky cesty k zhodeniu kíl ale musia spĺňať pár... Čítať viac
 
Chudnete, no nechcete prísť o svaly? 13 tipov naštartuje správne enzýmy

Chudnete, no nechcete prísť o svaly? 13 tipov naštartuje správne enzýmy

12.09.2018
So stratou hmotnosti prichádza v ruka v ruke aj strata svalovej hmote. V potravinách však nájdete enzýmy, ktoré vám pomôžu Čítať viac
 
8 kritických momentov v živote rozhodne o nadváhe. Prepásli ste ich?

8 kritických momentov v živote rozhodne o nadváhe. Prepásli ste ich?

10.09.2018
Od narodenia do dospelosti sa stretnete so situáciami, ktoré môžu prispieť ku kilám navyše. Nie všetkým viete zabrániť! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Strážite si hmotnosť? BMI vám môže klamať, tvrdia odborníci
iZdravie.sk/ Beata DITTE