predplatne
 

V náručí smrti s váhou 28 kg! Dávali jej 2 dni života, dnes žiari krásou

15.01.2016

Za sedem rokov si mladučká Austrálčanka prešla peklom, no rozhodla sa žiť! Mala iba štrnásť rokov, keď začal jej zápas so smrťou.

O 5 minút 12: Gemma na nemocničnom lôžku v čase, keď jej lekári oznámili, že jej telo vydrží už len pár hodín.

O 5 minút 12: Gemma na nemocničnom lôžku v čase, keď jej lekári oznámili, že jej telo vydrží už len pár hodín.Autor: profimedia.sk

Gemma Walker sa rozhodla vyrozprávať o najťažších chvíľach plných zúfalstva a sebapoškodzovania. O tom, ako sa vymanila spod pazúrov mentálnej anorexie a následne musela bojovať i s bulímiou. S bolesťou a depresiami sa vyrovnávala sebapoškodzovaním. Dnes publikuje desivo vyzerajúce fotky z jej nedávnej minulosti, aby tak odradila všetky dievčatá, ktoré by trýznili svoje telo zámerným hladovaním. 

Pomýlené hodnoty

Ideály nastavené dnešným svetom doháňajú do krajností aj detskú psychiku. Štíhlosť, minimum tuku, strava bez dostatku živín, umelá krása, povrchné hodnoty...deti nevidia pozadie a následky. Žijú prítomnosťou a to najdôležitejšie pre nich je, aby zapadli a boli obdivované.

Ďalšie fotky Gemmy a jej premeny po zotavení nájdete vo FOTOGALÉRII!

Gemma dnes dievčatám pripomína, aké dôležité je vážiť si samú seba. Zdroj foto: profimedia.sk

Smrtiaca posadnutosť

Rodičia i pedagógovia si pochopiteľne všimli, že Gemma potrebuje pomoc psychiatra. Pod ich nátlakom začala navštevovať terapie v ambulancii, no pred každým sedením vymýšľala stratégie ako oklamať ručičku na váhe. Do podprsenky si napríklad vkladala závažia, aby lekára presvedčila, že priberá. Bolo až neuveriteľné, že s váhou dvadsaťosem kilogramov jej organizmus ešte fungoval. Keď skolabovala, lekári jej nedávali viac ako štyridsaťosem hodín života. Vtedy jej sa v nej čosi zlomilo. Všetky myšlienky sústredila iba na jedno: Nechce zomrieť!

Drastické sebapoškodzovanie zanechalo doživotné jazvy. Na tele i na duši. Zdroj foto: Instagram/@gemswalker

Traumatizujúce zotavenie

Začala boj o vlastný život. No bolo to oveľa ťažšie, než si ktokoľvek dokáže predstaviť. Netrvalo ani šesť mesiacov a svoju váhu strojnásobila. V priebehu 20 minút prijala až 2000 kalórií. Hoci okolie si myslelo, že je z najhoršieho vonku, psychicky na tom bola ešte horšie. Nezastaviteľné obžerstvo jej okrem iného spôsobovalo halucinácie. Z anorexie bola vonku, no prejedaním sa vrhla rovno do náručia bulímie. Tentokrát si ničila zdravie vracaním a výčitkami celých osemnásť mesiacov.

Tento stav priblížila detská psychiatrička MUDr. Natália Dimová: „Ak dievčatá podľahnú a trošku priberú, dokážu sa potom trestať – škrabú sa, režú telo žiletkou. Sprievodným javom anorexie bývajú depresie, ťažké poruchy osobnosti vedúce k samovražedným úmyslom. Tieto dievčatá vyžadujú veľa lásky, porozumenia, nie agitovanie a sekírovanie pri jedení. Potrebujú cítiť, že rodičia ich majú radi a sú pripravení kedykoľvek im pomôcť.“

Za každou fotkou vidí utrpenie

„Je pre mňa stále ťažké pozerať sa na tie fotky. Nie kvôli tomu, ako som vyzerala, ale pre to, že si stále vybavujem, ako hrozne som sa cítila. Bola som zoslabnutá, dni mi splývali a často som iba ležala a priala si zavrieť oči a v spánku umrieť," spomínala Gemma svoje hrozné myšlienky, ktoré jej úplne zatemnili myseľ.

"Niekedy som sedel na zemi pri jej posteli, len aby som bol pri nej. Nič viac som pre ňu nemohol urobiť." Zdroj foto: profimedia.sk 

Bezmocnosť rodiny

Mať priamo pred očami dcéru, ktorej vidieť všetky kosti, sledovať ako sa stráca, ako umiera v tak mladom veku a nedokázať jej pomôcť bolo pre jej rodičov tým najhorším, čo si kedy zažili: „Bol som už zmierený s tým, že mi Gemma umrie. Každé ráno som sa desil, že ju nájdem v posteli mŕtvu," prizanal jej otec Steve.

Opora a láska dokážu zázraky

Predsa len sa im to podarilo. Mladučké dievča v rodine a priateľovi našla oporu a vďaka pevnej vôli vytrvala na strastiplnej ceste k zdravej psychike. „Som teraz najšťastnejšia, aká som kedy v živote bola. Len teraz som si uvedomila, akých neuveriteľne milujúcich rodičov mám," hovorí dnes dvadsaťdvaročná Gemma.

Z Gemmy je zdravá, šťastná, úspešná a krásna žena. Zdroj foto: Instagram/ @gemswalker

Iba pred šiestimi mesiacmi sa premenila na usmievavé dievča, ktoré svojou krásou priam žiari a rozbehla vlastný biznis v kozmetickom priemysle. Pri pohľade na ňu by nikomu nenapadlo, čím všetkým si prešla.

Nebezpečné poruchy príjmu potravy

Ich hlavným problémom je skreslené vnímanie vlastného tela. Ide o panickú obavu zo zvýšenia hmotnosti. Patria sem psychické ochorenia anorexia a bulímia, pri ktorých človek nie je schopný samostatnej zmeny myslenia. Hoci mu spôsobujú mnohé vážne ochorenia a celkovú slabosť vedúcu k neschopnosti čokoľvek robiť a sústrediť sa, bez pomoci iných nedokáže výjsť z akéhosi začarovaného kruhu.

  • Mentálna anorexia: z 95% postihuje najmä dievčatá v pubertálnom období a v adolescencii. BMI Index klesá pod úroveň 17,5, pričom si ochorenie spôsobuje pacient sám, a to odmietaním jedla, zámerným užívaním preháňadiel a  nadmerným cvičením. Popiera podvýživu a jeho mozog mu produkuje predstavu o vlastnej nadváhe. „Nie je to žiadny moderný výstrelok ani životný štýl, je to vážne a celoživotné ochorenie mozgu. Navyše, veľmi zákerné – dve až jedenásť percent postihnutých zomiera,“ vysvetľuje doktorka Dimová.   
  • Mentálna bulímia: Postihuje obe pohlavia a rozvinúť sa môže v akomkoľvek veku. Aj táto psychická porucha je spojená s  nespokojnosťou s vlastným telom a paradoxne s pravidelným záchvatovým prejedaním vedúcim k zámernému zvracaniu. Nevyvážená strava vedie k priberaniu či jednostrannému stravovaniu, ktoré je sprevádzané neovládateľným nutkaním prejesť sa. Vyvoláva depresívne stavy a zdravotné problémy. Najčastejšm spúšťačom ochorenia je stres, depresívne nálady a citové deprivácie.

Ak človek s týmto poruchami nie je podrobený liečbe, môžu viesť k metabolickému rozvratu až k smrti. 

Čítajte aj: Dvakrát zákerná diabulímia: Vyberá si už obete aj u nás?

Autor: iZdravie.sk/ Beata DITTE
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chudnúci jedálniček stvorený na jeseň. So 4 receptami to pôjde ľahšie ako v LETE

Chudnúci jedálniček stvorený na jeseň. So 4 receptami to pôjde ľahšie ako v LETE

18.10.2019
Po lete je potrebné telo posilniť, doplniť vitamíny a pripraviť ho na jeseň. Začíname sa menej hýbať a kilá môžu začať naskakovať rýchlejšie.... Čítať viac
 
Chudnite podľa znamení. Ako sa vám budú najľahšie zhadzovať kilá?

Chudnite podľa znamení. Ako sa vám budú najľahšie zhadzovať kilá?

15.10.2019
Niekto potrebuje presný plán, iný trochu voľnosti či jasné dôkazy o tom, že jeho stravovanie je zle nastavené. Čo platí na Kozorožcov... Čítať viac
 
Farebné jesenné nápoje na chudnutie. Chutia výborne, zasýtia a tlačia váhu dole

Farebné jesenné nápoje na chudnutie. Chutia výborne, zasýtia a tlačia váhu dole

14.10.2019
Vedeli ste, že tekutinami dokážete rovnako podstatne ovplyvniť zhadzovanie kíl ako zmenou jedálnička? Tak neváhajte a začnite už... Čítať viac
 
Alkohol verzus chudnutie: Môžem piť, keď chudnem? Čo sa môže a čo nie?

Alkohol verzus chudnutie: Môžem piť, keď chudnem? Čo sa môže a čo nie?

11.10.2019
Diéta a alkohol?! Veľmi častá dilema, tých ktorí sa už niekedy snažili zhodiť prebytočné kilá. Čítať viac
 
Ako zabrániť JOJO efektu?! 5 tipov, aby sa kilá už nevrátili

Ako zabrániť JOJO efektu?! 5 tipov, aby sa kilá už nevrátili

07.10.2019
Viete, čo by ste mali robiť, aby sa kilá, ktoré ste počas leta schudli neboli do Vianoc naspäť? Máme pre vás pár tipov. Čítať viac
 
 

wanda.sk

V náručí smrti s váhou 28 kg! Dávali jej 2 dni života, dnes žiari krásou
iZdravie.sk/ Beata DITTE