VIDEO: Vlogerka sa pred zrakom fanúšikov ženie do náručia smrti! Nevedia, ako jej pomôcť

18.12.2017

Vlogerka Eugenia Cooney je na svojich videách už len kosť a koža. Dohováranie užívateľov videoportálu nezaberá. Odborníci radia, ako pomôcť ľuďom s anorexiou.

Ľudia jej chcú pomôcť, varujú ju, no ich snahu maria tí, ktorí ju v štíhlosti podporujú a chvália ju.

Ľudia jej chcú pomôcť, varujú ju, no ich snahu maria tí, ktorí ju v štíhlosti podporujú a chvália ju. Autor: Instagram/ @eugeniacooney

Mladá módna vlogerka Eugenia si svoj profil založila už pred niekoľkými rokmi. Svojimi radami o tom, ako vyzerať dobre, si získala množstvo fanúšikov. Na youtube má už viac ako 1,3 milióna sledovateľov. Popularitu si získala skvelým vkusom, ale hlavne veselou povahou.

Vraj prirodzene štíhla

Jej fanúšikovia začali mať obavy o Eugéniu už pred niekoľkými rokmi. Na ich komentáre Eugenia reagovala tým, že sa nemajú báť, štíhlosť má vraj v génoch. Neskôr sa ukázalo, že obavy fanúšikov boli na mieste. Eugenia je už len kosť a koža. Stále s úsmevom natáča módne videá, no diváci sa sústredia už len na jej desivo vychudnutú postavu.


Eugenia rada zásobuje fanúšikov najnovšími fotkami. Upozorňujú ju na anorexiu a posielajú k lekárovi, no nájde sa aj veľa dievčat, ktoré jej píšu, aká je nádherná a chceli by vyzerať ako ona!!!!! Pozrite sa na jej ďalšie posty a komentáre TU

Stále "on-air"

Tisícky divákov pred rokom podalo žiadosť, aby videoportál okamžite zastavil publikovanie jej videí. Obávajú sa, že Eugénia môže negatívne ovplyvniť mladé dievčatá. Tie by v snahe podobať sa na svoj idol mohli taktiež prepadnúť poruche príjmu potravy. Bez výsledku. Usmievavá Eugénia naďalej pravidelne prispieva svojimi videami a dáva tipy na to, ako sa obliecť, učesať či namaľovať. Jej videá sú však dôkazom veľkej drámy. však ukazujú aj veľkú drámu. Je z nich zjavné, že anorexia nad ňou vyhráva a bez okamžitého zásahu čoskoro aj vyhrá.

So šťastným koncom ► V náručí smrti s váhou 28 kg! Dávali jej 2 dni života, dnes žiari krásou  

Video:

Eugenia na jednom zo svojich videí, na ktorom jej asistovala jej mama.


Zdroj: youtube.com/ Eugenia Cooney

► Mami, som tučná? Pozor na diéty tínedžeriek, v tomto sú nebezpečné! 

Všímajte si aj neurčité signály

Ľudia ju v komentároch pod videami upozorňujú, že je príliš štíhla a mala by vyhľadať pomoc. Pri anorexii však práve tieto slová, aj keď dobre mienené, nemusia byť nápomocné. Zatiaľ čo zdravých žien sa môže dotknúť, ak im niekto povie, že sú „strašne chudé“, ženy s anorexiou to môžu vnímať ako pochvalu. Vnímanie vlastného tela majú skreslené. Tam kde niekto vidí prepadnuté brucho, oni vidia priestor na chudnutie. Pacienti s anorexiou sa tiež často snažia oklamať svojich blízkych. Vymýšľajú si, čo všetko zjedli alebo, že už navštívili doktora.

Psychiatrička: Preháňa so zdravou stravou? Dajte pozor, aby to neskončilo ortorexiou! 

Ak sa obávate, že niekto z vašich blízkych môže trpieť anorexiou, mali by ste si podľa portálu HelpGuide všímať nasledujúce príznaky:

 1. Anorektici vynechávajú jedlá a ospravedlňujú sa za to, že nejedia.
 2. Jedia len niekoľko „bezpečných" potravín, zvyčajne tých, ktoré majú nízky obsah tuku a kalórií.
 3. Majú zdĺhavé rituály pri stravovaní, napríklad rozoberajú jedlo na drobné kúsočky.
 4. Radi varia pre ostatných, ale navarené jedlo odmietajú jesť.
 5. Opakovane sa vážia alebo merajú a často sa kontrolujú v zrkadle.
 6. Sťažujú sa na to, že sú tuční.
 7. Odmietajú jesť na verejnosti.

Anorexiu zatajujú už 12-ročné deti. Na Kramároch zaviedli novú terapiu 

Ako začať rozhovor na citlivú tému

V prípade, že u niekoho máte podozrenie na anorexiu, nebuďte ticho. Možno máte obavy, že ste si poplietli diagnózu, alebo, že poviete niečo nevhodné. Ľudia s anorexiou však pomoc potrebujú čím skôr. Hrozí im smrť. Neliečená anorexia môže tiež spôsobiť poruchy fungovania,obličiek, pečene, srdca, vynechávanie menštruácie, neplodnosť a iné vážne zdravotné problémy.

Nasledujúce tipy vám pomôžu začať s anorektikmi konverzáciu:

 • Zvoľte správny čas, kedy máte súkromie, nikam sa neponáhľate a kedy vás nič nerozptyľuje.
 • Vysvetlite, prečo máte obavy. Hlavne nepoučujte a nekritizujte. Cieľom nie je nájsť riešenie, ale vyjadriť svoje obavy. Vysvetlite dotyčnému, že ho máte radi a máte strach o jeho zdravie a radi by ste mu pomohli.
 • Pripravte sa na odmietnutie a popieranie. Sú častými reakciami. Ostaňte pokojní a sústreďte sa na to, čo chcete povedať. Prípadné útoky neberte osobne.
 • Buďte trpezliví a nápomocní. Môže istý čas trvať, pokým sa človek s anorexiou rozhodne niekomu otvoriť. Pripomínajte mu, že vám na ňom záleží, že mu veríte a že ste tu pre neho kedykoľvek to bude potrebovať, a keď sa na to bude cítiť pripravený.
 • Nevidia vašimi očami. Ľudia s anorexiou na sebe nevnímajú žiadne zmeny ani vtedy, keď už veľa schudli, či zmenili správanie alebo spoločenské zvyky. Nechápu, prečo sa nimi ľudia toľko zaoberajú a robia si starosti. Nenechajte sa však odradiť. Aj malý posun v ich vnímaní skutočnej situácie môže u nich naštartovať záchranu.

3 veci, ktoré nerobte:

Nasledujúcemu správaniu by ste sa mali pri jednaní s ľuďmi s anorexiou vyhnúť:

 1. Nedávajte ultimáta. Ak sa nejedná o dieťa, človeka s anorexiou nemôžete do liečenia nútiť. Rozhodnúť sa musia sami. Priveľký nátlak môže spôsobiť len to, že sa ešte viac uzavrú.
 2. Nekomentujte ich vzhľad. Už aj tak sa svojim výzorom zaoberajú nadmieru. Poznámka, že sú prichudí im aj tak len hrá do karát. Počas konverzácie sa sústreďte skôr na ich pocity. Pýtajte sa, prečo majú z priberania strach alebo čo sa snažia štíhlou líniou dokázať.
 3. Neobviňujte a nezahanbujte. Vyhnite sa komentárom v štýle „ubližuješ si bez príčiny“. Volte skôr vety ako: „je pre mňa ťažké pozerať sa na to, ako sa strácaš.“

Anorexia potrebuje odborníka

Podporte ich v tom, aby vyhľadali odbornú pomoc. Lekár začne aj s liečbou ďalších sprievodných chorobných stavov ako sú depresia, zneužívanie návykových látok alebo úzkostná porucha. Ak s návštevou lekára váha, poproste ho, či by tak nemohol urobiť pre váš vnútorný pokoj. Ponúknite sa, že mu dohodnete návštevu lekára, poprípade, že ho budete na prvom stretnutí doprevádzať.

Príbehy: 

V tomto článku sa zaoberáme Anorexia ...viac
Autor: Zuzana Palátová, bd
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

FOTO: Čaje, ktoré vám pomôžu chudnúť. Dajte si správnu šálku

FOTO: Čaje, ktoré vám pomôžu chudnúť. Dajte si správnu šálku

včera
Rozhodli ste sa zhodiť pár kilogramov, ale spaľovanie sa nie a nie rozbehnúť? Možno ste si len nepripravili tú pravú šálku čaju. Čítať viac
 
Váš príbeh: Roman sa takmer prejedol k smrti. 170 - kilovému tučkovi dal zbohom

Váš príbeh: Roman sa takmer prejedol k smrti. 170 - kilovému tučkovi dal zbohom

22.01.2018
Donedávna morbídne obézny Roman je dnes samý sval. Hrobárovi ušiel z lopaty v hodine dvanástej a teší sa skvelému zdraviu. Čítať viac
 
Nechudnete z brucha? Vieme, čo je za tým, aj ako tuk dostať preč!

Nechudnete z brucha? Vieme, čo je za tým, aj ako tuk dostať preč!

18.01.2018
Máte pneumatiku okolo pása? Podľa odborníkov ide o „stresové“ brucho a vinníkom je hormón kortizol, ktorý môže prispieť k tvorbe tuku... Čítať viac
 
4 varianty preušovanej diéty. Môžete si vybrať, ktorá vám sadne

4 varianty preušovanej diéty. Môžete si vybrať, ktorá vám sadne

17.01.2018
Nejde to dole? Skúste zmeniť časy, v ktorých jete a deň vydržte s prázdnym žalúdkom. Množstvo, obsah jedálnička ani tréningový plán... Čítať viac
 
5 príčin prejedania sa. Dokážete im dať STOPKU

5 príčin prejedania sa. Dokážete im dať STOPKU

16.01.2018
Čo znamená prejedanie? Každé sústo, ktoré skonzumujete bez toho, aby ste boli hladní. Čítať viac
 
 

wanda.sk