predplatne
 
Zdravie

Výzva na mesačný detox od cukru: V tele spôsobí revolúciu! Idete do toho?

01.10.2019

Zámerom mesačného detoxu je, aby ste dostali pod kontrolu, čo jete, ale zároveň mali z jedla radosť. Budete sa cítiť lepšie a budete aj lepšie vyzerať.

Mesačný detox neznamená, že cukor vylúčite úplne. Iba sa ho naučíte kontrolovať a zistíte, kde všade ste ho jedli zbytočne. Telo sa vám odvďačí energiou.

Mesačný detox neznamená, že cukor vylúčite úplne. Iba sa ho naučíte kontrolovať a zistíte, kde všade ste ho jedli zbytočne. Telo sa vám odvďačí energiou.Autor: Shutterstock.com

Chceli by ste zhodiť pár kíl, ale nebaví vás hladovať alebo riadiť sa niektorou z diét? A keď sa už na chudnutie dáte, cítite sa unavená, bez energie a výsledný efekt vás napokon sklame? Je čas zamyslieť sa nad prijatý cukrom. Americkí experti objasňujú, prečo je cukrový detox najúčinnejší, ako v tele funguje a prečo vám nevráti kilá navyše. 

Otestujte sa ► 10 signálov, že ste závislí od cukru. Sladký život berie energiu 

Plán 4 - mesačného detoxu nižšie 

Čo vlastne jeme

Nehovoríme však len o sladkostiach. Cukor je všade, dokonca i v jedlách, ktorých by ste ho neočakávali. Čo teda treba robiť? V prvom rade sa musíme zamyslieť, čo jeme a či sa aj v zdanlivo nesladkých potravinách neskrýva cukor - v prirodzenej alebo skrytej podobe. A až potom, keď si uvedomíme, ako sa vlastne stravujeme, na rade je cukrový detox. Okrem toho, že sa za pár dní môžete zbaviť závislosti na cukre, si zrazu začneme uvedomovať, kde všade ste ho jedli zbytočne.

Detox nie je drastická diéta! Takto rozhýbete lenivý metabolizmus

Prečo sa zbaviť závislosti

Znížením prijímania cukrov znížite vašu hmotnosť, zlepšíte zdravie a skrášlite si pleť. „Počas niekoľkých rokov skúmania sme zistili, že veľa cukru nevplýva len na našu váhu, ale aj zdravie. Prispieva k vzniku chorôb srdca, negatívne vplýva na pleť a zrýchľuje starnutie,” hovorí pre americký web stanice CNN Brooke Alpert, dietológ a autor mnohých kníh o cukre.

Veľa ľudí má závislosť na cukre a ani si to neuvedomuje. Máme cukor, cítime sa pri ňom príjemne a postupne potrebujeme viac,” objasňuje Alpert. Závislosť na cukre sa totiž prejavuje podobne, ako závislosť na drogách. Najskôr pociťujete chuť dať si sladké, potom príde krátke uspokojenie, a keď ho telo dostane, po čase si pýta opäť. Rovnako je to aj pri jeho vysadení. Pár dní môžete pociťovať „abstinenčné príznaky”, čiže vám bude veľmi chýbať.

Skrytý v jedle

Je tu však niekoľko zlých správ. Nemôžeme prestať konzumovať cukor úplne. Najväčším problémom je skryté množstvo cukru v strave, ktoré si neuvedomujeme. Napríklad v šalátových dressingoch, paradajkových omáčkach alebo chlebe. Pritom cukor v prirodzenej podobe sa nachádza aj v oveľa nevinnejších jedlách - v ovocí, zelenine a mliečnych výrobkoch. Ľudia si neuvedomujú, že na pohľad zdravé jedlá môžu tiež obsahovať veľa cukru. Preto vlastne jeme cukor počas celého dňa, od rána do večera,” vysvetľuje Alpert.   

Pozrite si 4 týždňový plán ako zvládnuť sladký detox ►►►

Predchádzajúca strana 1 / 10 Nasledujúca strana
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

včera
Múry, okná a balkóny rodinných domov či panelákov zaplavili uplynulý víkend znova nepríjemné ázijské lienky. Čítať viac
 
10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

včera
Máte pocit, že sa vás kardiovaskulárne choroby netýkajú? Možno máte pravdu a možno denne robíte činnosti, ktoré k ich vzniku prispievajú.... Čítať viac
 
Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

14.10.2019
Naprávanie boľavej chrbtice zverte len do rúk skutočného odborníka, rehabilitačného lekára, fyziatra, ortopéda, fyzioterapeuta.... Čítať viac
 
Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

14.10.2019
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

14.10.2019
Žiarivo biely úsmev je po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Výzva na mesačný detox od cukru: V tele spôsobí revolúciu! Idete do toho?
nh