predplatne
 
Zdravie   Deti

5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu

09.01.2019

Denne robíte veci, ktoré vášmu bábätku oznamujú, ako veľmi ho ľúbite. A ono to cíti, preto vás tak zbožňuje!

Láska mamy a dieťaťa je silné puto od narodenia.

Láska mamy a dieťaťa je silné puto od narodenia.Autor: Shutterstock

Prepadá vás zo stereotypného kolotoča každodenných materských povinností pocit zúfalstva a vyčerpania? Hoci vy padáte od únavy a neviete odčítať prejavy lásky z vášho uplakaného dieťaťa, vedzte, že ono vás nadovšetko miluje. Dôvodov má na to hneď niekoľko, najmä ten, že ľúbiť mamu je najprirodzenejší cit s akým sa dieťa narodí.

Čítajte aj: Večná rodičovská dilema: Kedy dať dieťa do vlastnej izby? Názor odborníkov prekvapí

Vôňa a hlas mamy

Každé dieťa v podstate hneď od narodenia pozná svoju mamu. „Videla som to už nespočetne veľa krát. Bábätko okamžite hneď po pôrode, keď ešte príliš dobre nevidí, v okamihu, keď na neho jeho matka začne hovoriť, otočí k nej hlavičku alebo otvorí oči. Jej hlas pozná dôverne ešte z doby, kedy rástlo v jej maternici,“ hovorí uznávaná newyorská gynekologička Laura Riley. A dodáva, že v prípade, keď dieťa vezmem do náručia lekár či sestra, správa sa inak, ako keď ho k sebe privinie jeho mama - s istotou rozpozná jej vôňu a hlas.

Láska bez výnimiek

Milujete ten bezbranný uzlík, hoci celé dni a noci trávite tým, že sa všetko točí len okolo neho? Kŕmite, prebaľujete, nosíte, tíšite, uspávate. A to stále dookola. Vaše dieťatko dobre vie, že je obklopené bezvýhradnou láskou. Nech urobí čokoľvek, bude mu odpustené. Svoju lásku mu totiž dávate najavo denne, a to v každom pohybe, slove i geste. Aj keď ide o maličkosti ako maznanie, bozkávanie, hranie s nožičkami či dokonca spievanie, každý deň robíte veci, ktoré vášmu bábätku oznamujú, ako veľmi ho milujete.

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

Sýtosť a pocit istoty

Je úplne jedno, či dojčíte alebo dieťaťu podávate mlieko z fľaše, samotný proces kŕmenia znamená oveľa viac než len zabezpečenie výživy a zahnanie hladu. Ide o silné puto medzi matkou a jej bábätkom. „S každým kŕmením svojmu dieťatku dávate najavo, že sa na vás môže spoľahnúť, že sa o neho postaráte a ste tu pre neho. Dodávate mu tak istotu, že všetky jeho potreby budú splnené," vysvetľuje Elaine Zwelling, riaditeľka medzinárodného programu Lamaze International Education Educator na South University Florida.

Silné puto

Očný kontakt začnú novorodenci nadväzovať pomerne skoro, tvár mamy je však najdôležitejšia. Celé hodiny sa na ňu pozerajú počas kŕmenia a prebaľovania. Mamina tvár je prvým objektom, na ktoré dieťa zameria svoju pozornosť. Zorné pole novorodencov je totiž veľmi obmedzené. Ostro vidí len na vzdialenosť zhruba 20 až 30 centimetrov, čo stačí práve na to, aby poznalo matku, keď ho drží v náručí alebo dojčí. A počas týchto chvíľ sa medzi nimi vytvára dokonalé a jedinečné puto.

Deti bažia po režime, nechať ich rozhodovať samy je hlúposť! Tvrdí expertka

Je s vami v bezpečí

Dieťa vám bezhranične verí, že ho ochránite pred všetkými nástrahami okolitého sveta. Vo vašom náručí stráca pocit strachu a vie, že mu nič nehrozí. Ste pre neho všetkým - zabezpečujete mu maximálne pohodlie, ale aj všetky potreby. A ono to cíti, preto vás tak zbožňuje!

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Výchova ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

včera
Bábätko skrútené v šatke na hrudi mamy môže pôsobiť zraniteľne a vykrivene. Ubližuje mu to? Odborníci sú zajedno. Čítať viac
 
Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

15.08.2019
V prvej polovici júla prijali na II. Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici len jednodňové... Čítať viac
 
Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

14.08.2019
Žiadne manželstvo nie je dokonalé a z času na čas sa v každej domácnosti vyskytnú rôzne problémy. Majú o nich deti vedieť alebo je lepšie... Čítať viac
 
Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

12.08.2019
Len nevinné pokašliavanie, či vážna choroba? Večnú dilemu rodičov vyrieši šikovná pomôcka v mobile. Čítať viac
 
Deti z nadváhy nevyrastú. 11 zdravotných problémov, ktoré im hrozia

Deti z nadváhy nevyrastú. 11 zdravotných problémov, ktoré im hrozia

10.08.2019
Z obéznych detí budú raz obézni a nešťastní dospelí so všetkými nepriaznivými vplyvmi na zdravie. Čítať viac
 
 

wanda.sk

5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu
nh