predplatne
 
Zdravie   Deti

50-krát ročne s dieťaťom u lekára? To matky sú duševne choré, tvrdí odborníčka

22.10.2017

Je ťažké odlíšiť mamy, ktoré sa boja o zdravie svojich detí, od tých, ktoré sú presvedčené, že ich deti sú choré a lekári hlúpi, keď to nevidia a nechcú ich liečiť.

Sústavné vláčenie dieťaťa po lekároch, hoci si to nevyžaduje, odborníci označujú za týranie!

Sústavné vláčenie dieťaťa po lekároch, hoci si to nevyžaduje, odborníci označujú za týranie!Autor: Profimedia.sk

Počuli ste už o Münchhausenovom syndróme? „Jeho forma v zastúpení je úmyselné vyvolávanie symptómov alebo nálezov u druhých. Najčastejšie matky tvrdia, že ich deti sú choré. Neupozorňujú však na reálne ťažkosti, zvýrazňujú ich, cielene ich horšia a predlžujú,“ opisuje psychologička Mgr. Miriam Pšenáková, o čo ide. 

Len soplík zo škôlky? Na deti číha zákerný vírus, môže zabiť

Zvrhlé hry

„Poznám mamy, ktoré úzkostlivo reagujú na zdravie svojich detí, ale bolesť by najradšej zobrali na seba a odľahne im, ak sa deťom uľaví. Tie druhé matky hľadajú ďalšie ťažkosti, spochybňujú zlepšené výsledky, po ich zásahu je dieťa opäť v zlom stave,“ zdôrazňuje psychologička rozdiel medzi ustráchanými a narušenými matkami, ktoré problémy detí spôsobujú. „Niekedy je ťažké odlíšiť, či ide o vedomú simuláciu, alebo mamy skutočne veria, že dieťa je choré a potrebuje ďalšie vyšetrenia. Nestačí im jeden negatívny výsledok, vyžadujú opakované odbery, využívajú službu prvej pomoci, menia detského lekára,“ opisuje pediatrička Monika Antošová, ako mamy uštvú malých pacientov.

FOTO: 5-ročná v menopauze. Rastú jej prsia, najhoršie len príde

Krv do moču

Jeden chlapček bol v ambulancii doktorky Antošovej štyridsaťtrikrát za rok! „Pritom bol zdravý, len s bežnými chorobami. Keď mama nastúpila do práce, zdravotný stav sa mu výrazne zlepšil,“ krúti hlavou lekárka, no najväčšie extrémistky sú schopné ešte horších vecí. Vzorku moču dieťaťa zámerne znečistia menštruačnou krvou, cukrom či acetónom, krv zas výkalmi. Liekmi vyvolajú nevoľnosť, vracanie, dýchacie problémy, hnačky, nadrogujú barbiturátmi, hypnotikami a inzulínom, trávia jedmi a kuchynskou soľou. A potom úbožiačika ochotne dotlačia na röntgen s kontrastnou látkou a nabádajú ho, aby zvrátenú hru hral tiež.

Siamské dvojičky zneužili na kruté experimenty. Ich lásku nič nezničilo

Narušená osobnosť

Prečo to robia? Ak je niečo silnejšie ako rodičovský pud svoje dieťa chrániť, musí to byť naozaj veľmi silné. „Mamy s týmto syndrómom majú narušenú osobnosť, sklony kontrolovať ostatných, lebo im chýba voči nim rešpekt. Zrejme takéto správanie matka v minulosti zažila sama na sebe v ponižovaní, nátlaku, zneužívaní. Sebaobraz v pocite starostlivej matky sa tak stane dôležitejším ako dieťa samotné,“ hľadá možné vysvetlenie psychologička Pšenáková, hoci príčiny takéhoto konania matiek stále nie sú úplne objasnené.

Zdravotní turisti

„Matky robia dojem vzornej opatery. Tretina z nich sú zdravotníčky, sestry alebo lekárky. Chorobu dobre maskujú, ťažko sa odhaľuje,“ pritakáva profesor MUDr. Ján Buchanec z detskej kliniky v Martine, podľa ktorého však určite nie každý sťahovavý pacient musí byť duševne chorý.

Ako sú na tom duše Slovákov? Počet hospitalizácii na psychiatrii stúpa

„Rodič predčasne narodeného dieťaťa môže navštevovať zdravotné zariadenia častejšie ako raz do týždňa. I matky, ktoré sa nevedeli dlho dočkať potomka a každý kašlík je pre ne stresujúcim ohrozením života dieťaťa. No zdravé dieťa v ambulancii pediatra päťdesiatkrát za rok, to je povážlivé! Ak mama nereaguje na pripomienky lekára, dieťa zaťažuje liekmi, navrhla by som hospitalizáciu a celkovú diagnostiku dieťaťa. Bez jej prítomnosti. Ak sa zdravotný stav dieťaťa dlhodobo nezlepšuje, treba uvažovať o dočasnom odlúčení od matky,“ mieni psychologička o jednom z možných krokov v prípade formy v zastúpení. Napokon ani pozorným zdravotníkom po čase neujde rozdiel vo výsledkoch odberov a opisovanej anamnézy, veľký počet vyšetrení, hospitalizácií, zákrokov, či liečba zaberá a mamu to teší.

Čítajte aj:

Psychické choroby

Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Každý centimeter je dôležitý. Sledujte rast dieťaťa, napovie vážne choroby!

Každý centimeter je dôležitý. Sledujte rast dieťaťa, napovie vážne choroby!

dnes
Výšku určia najmä gény, ale každá odchýlka môže znamenať problém. Merajte ich v každom veku. Čítať viac
 
Aké papuče sú vhodné pre deti? Môžu behať vaši škôlkári bosí?

Aké papuče sú vhodné pre deti? Môžu behať vaši škôlkári bosí?

12.10.2018
Naháňate ustavične deti po byte s papučami, aby sa konečne obuli? Najmä u menších má behanie bez topánok význam. Čítať viac
 
Príbeh: Láskou proti chorobe. Septembrové Vianoce pre 2-ročného chlapčeka

Príbeh: Láskou proti chorobe. Septembrové Vianoce pre 2-ročného chlapčeka

12.10.2018
Neuveriteľnú súdržnosť v americkom mestečku Colerain Township v Ohiu vyvolala správa o zorganizovaní predčasných Vianoc pre 2-ročného... Čítať viac
 
7 jednoznačných signálov vysokého tlaku dieťaťa. Dvíha ho soľ i umelé mlieko!

7 jednoznačných signálov vysokého tlaku dieťaťa. Dvíha ho soľ i umelé mlieko!

08.10.2018
Len tri deti z desiatich sa neprejedajú soľou. A kým vám môžno štipka neublíži, rovnaké množstvo tlačí vášmu potomkovi na obličky,... Čítať viac
 
Nie sú lenivé, len ich mozog funguje inak. Dysdeti potrebujú veľa trpezlivosti

Nie sú lenivé, len ich mozog funguje inak. Dysdeti potrebujú veľa trpezlivosti

07.10.2018
Vývinové poruchy učenia sú najvýraznejšie v detstve, keď drobec nastúpi do školy a má problémy s koncentráciou. Čítať viac
 
 

wanda.sk

50-krát ročne s dieťaťom u lekára? To matky sú duševne choré, tvrdí odborníčka
Dáša Balogová