Zdravie   Deti

50-krát ročne s dieťaťom u lekára? To matky sú duševne choré, tvrdí odborníčka

22.10.2017

Je ťažké odlíšiť mamy, ktoré sa boja o zdravie svojich detí, od tých, ktoré sú presvedčené, že ich deti sú choré a lekári hlúpi, keď to nevidia a nechcú ich liečiť.

Sústavné vláčenie dieťaťa po lekároch, hoci si to nevyžaduje, odborníci označujú za týranie!

Sústavné vláčenie dieťaťa po lekároch, hoci si to nevyžaduje, odborníci označujú za týranie!Autor: Profimedia.sk

Počuli ste už o Münchhausenovom syndróme? „Jeho forma v zastúpení je úmyselné vyvolávanie symptómov alebo nálezov u druhých. Najčastejšie matky tvrdia, že ich deti sú choré. Neupozorňujú však na reálne ťažkosti, zvýrazňujú ich, cielene ich horšia a predlžujú,“ opisuje psychologička Mgr. Miriam Pšenáková, o čo ide. 

Len soplík zo škôlky? Na deti číha zákerný vírus, môže zabiť

Zvrhlé hry

„Poznám mamy, ktoré úzkostlivo reagujú na zdravie svojich detí, ale bolesť by najradšej zobrali na seba a odľahne im, ak sa deťom uľaví. Tie druhé matky hľadajú ďalšie ťažkosti, spochybňujú zlepšené výsledky, po ich zásahu je dieťa opäť v zlom stave,“ zdôrazňuje psychologička rozdiel medzi ustráchanými a narušenými matkami, ktoré problémy detí spôsobujú. „Niekedy je ťažké odlíšiť, či ide o vedomú simuláciu, alebo mamy skutočne veria, že dieťa je choré a potrebuje ďalšie vyšetrenia. Nestačí im jeden negatívny výsledok, vyžadujú opakované odbery, využívajú službu prvej pomoci, menia detského lekára,“ opisuje pediatrička Monika Antošová, ako mamy uštvú malých pacientov.

FOTO: 5-ročná v menopauze. Rastú jej prsia, najhoršie len príde

Krv do moču

Jeden chlapček bol v ambulancii doktorky Antošovej štyridsaťtrikrát za rok! „Pritom bol zdravý, len s bežnými chorobami. Keď mama nastúpila do práce, zdravotný stav sa mu výrazne zlepšil,“ krúti hlavou lekárka, no najväčšie extrémistky sú schopné ešte horších vecí. Vzorku moču dieťaťa zámerne znečistia menštruačnou krvou, cukrom či acetónom, krv zas výkalmi. Liekmi vyvolajú nevoľnosť, vracanie, dýchacie problémy, hnačky, nadrogujú barbiturátmi, hypnotikami a inzulínom, trávia jedmi a kuchynskou soľou. A potom úbožiačika ochotne dotlačia na röntgen s kontrastnou látkou a nabádajú ho, aby zvrátenú hru hral tiež.

Siamské dvojičky zneužili na kruté experimenty. Ich lásku nič nezničilo

Narušená osobnosť

Prečo to robia? Ak je niečo silnejšie ako rodičovský pud svoje dieťa chrániť, musí to byť naozaj veľmi silné. „Mamy s týmto syndrómom majú narušenú osobnosť, sklony kontrolovať ostatných, lebo im chýba voči nim rešpekt. Zrejme takéto správanie matka v minulosti zažila sama na sebe v ponižovaní, nátlaku, zneužívaní. Sebaobraz v pocite starostlivej matky sa tak stane dôležitejším ako dieťa samotné,“ hľadá možné vysvetlenie psychologička Pšenáková, hoci príčiny takéhoto konania matiek stále nie sú úplne objasnené.

Zdravotní turisti

„Matky robia dojem vzornej opatery. Tretina z nich sú zdravotníčky, sestry alebo lekárky. Chorobu dobre maskujú, ťažko sa odhaľuje,“ pritakáva profesor MUDr. Ján Buchanec z detskej kliniky v Martine, podľa ktorého však určite nie každý sťahovavý pacient musí byť duševne chorý.

Ako sú na tom duše Slovákov? Počet hospitalizácii na psychiatrii stúpa

„Rodič predčasne narodeného dieťaťa môže navštevovať zdravotné zariadenia častejšie ako raz do týždňa. I matky, ktoré sa nevedeli dlho dočkať potomka a každý kašlík je pre ne stresujúcim ohrozením života dieťaťa. No zdravé dieťa v ambulancii pediatra päťdesiatkrát za rok, to je povážlivé! Ak mama nereaguje na pripomienky lekára, dieťa zaťažuje liekmi, navrhla by som hospitalizáciu a celkovú diagnostiku dieťaťa. Bez jej prítomnosti. Ak sa zdravotný stav dieťaťa dlhodobo nezlepšuje, treba uvažovať o dočasnom odlúčení od matky,“ mieni psychologička o jednom z možných krokov v prípade formy v zastúpení. Napokon ani pozorným zdravotníkom po čase neujde rozdiel vo výsledkoch odberov a opisovanej anamnézy, veľký počet vyšetrení, hospitalizácií, zákrokov, či liečba zaberá a mamu to teší.

Čítajte aj:

Psychické choroby

Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Chcete pre dieťa domácu školu? Máte na to právo, ale aj isté povinnosti

Chcete pre dieťa domácu školu? Máte na to právo, ale aj isté povinnosti

21.01.2018
Niektorým deťom vyhovuje pri výuke prístup, ktorý im bežná škola nemá možnosť zabezpečiť. Jednou z možností je domáce vyučovanie.... Čítať viac
 
Radia odborníci: Ako ochrániť deti v období chrípky

Radia odborníci: Ako ochrániť deti v období chrípky

15.01.2018
Naši najmenší vykazujú najvyššiu chorobnosť na akútne respiračné a vírusové ochorenia. Aké opatrenia sú nutné v kolektíve a čo môžete... Čítať viac
 
SÚŤAŽ: Nuda s deťmi? Stavte na 3 princípy a vyhrajte zábavnú HRU

SÚŤAŽ: Nuda s deťmi? Stavte na 3 princípy a vyhrajte zábavnú HRU

12.01.2018
Zábava s rodičmi je pre deti viac ako ťukanie do mobilu. Skúste zmeniť pár vecí a uvidíte, že ich to s vami bude baviť. Čítať viac
 
Kedy sa budia? Spánkové návyky detí majú dopad na ich psychiku

Kedy sa budia? Spánkové návyky detí majú dopad na ich psychiku

10.01.2018
Tínedžeri, ktorí musia skoro vstávať, majú vyššie riziko duševných ochorení, a to aj napriek tomu, že spali viac ako sedem hodín. Čítať viac
 
Školákom sa deformuje chrbtica. Len 30 % nemá problémy!

Školákom sa deformuje chrbtica. Len 30 % nemá problémy!

05.01.2018
Poškodenia chrbtice sú čoraz častejšou diagnózou slovenských detí. Zachrániť ich má vzniknutý projekt. Čítať viac
 
 

wanda.sk