predplatne
 
Zdravie   Deti

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte

04.12.2018

Zima ešte poriadne neukázala svoju mrazivú tvár a tak je sychravé počasie ideálnym časom na choroby. Posilnite obranyschopnosť organizmu pomocou jednoduchých pravidiel.

Opäť choré? Vždy je čas urobiť niečo preto, aby ste detskú imunitu posilnili.

Opäť choré? Vždy je čas urobiť niečo preto, aby ste detskú imunitu posilnili.Autor: Shutterstock

Ako je možné, že niektoré deti sú takmer celú zimu zdravé, zatiaľ čo iné prechádzajú z jednej choroby do druhej? Kým jedno prežije chrípkové obdobie so slabou nádchou, na iné sa „lepia” vírusy a bacily? Nielen genetika, stav imunity a chorobnosť kolektívu rozhodujú o tom, ako často dieťa ochorie. Dôležitý je tiež prístup rodičov, ktorí sa však dopúšťajú mnohých chýb.

Zamknutí pred zimou

Akonáhle vonku klesnú teploty, obmedzíte pobyt vonku a zavriete sa s deťmi v byte? Občasné návštevy detských kútikov, kaviarní či susediacich kamarátov deťom imunitu na zimu nepripravia. Do toho prekúrené priestory a priveľa vrstiev oblečenia. Zdraviu však čerstvý vzduch svedčí, a to za každého počasia. Ak chcete dieťaťu posilniť imunitu, nebojte sa zimy, doprajte mu aspoň pol hodinu prechádzky denne. Prospeje to nielen drobcovi, ale aj vám. Trochu námahy sa vám odvďačí tým, že budete lepšie pripravení odolávať chorobám.

Svieže TIPY pre otužovanie na každý deň: Vyzbrojte sa proti vírusom!

O sveter menej

S tým súvisí aj otužovanie, ktoré posilní imunitu veľkých, ale aj malých. Vetrajte doma pravidelne, aby ste vymenili vzduch. Snažte sa neprekurovať priestory, v ktorých sa počas dňa zdržiavate a rovnako to platí aj v noci. V detskej izbe stačí osemnásť stupňom, aby v nej nebol suchý vzduch. Dajte deťom o svetrík menej, keď ide na prechádzku. Niekedy je menej viac. A ak máte odvahu a dieťa je pripravené na otužovanie, skúste chladnejšiu sprchu. Riaďte sa však pravidlami otužovania a postupujte len veľmi pomaly. A najmä, dieťa s tým musí súhlasiť, inak by ste mu spôsobili nepríjemný zážitok.

Doplnky pozor!

Máte nakúpený celý arzenál výživových doplnkov a len čo príde chrípková sezóna už aj ich začnete dieťaťu dávkovať? Je pravda, že detský imunitný systém potrebuje na to, aby bol výkonný, veľa vitamínov a minerálov. Neverte však tomu, že všetko vyriešite v lekárni. Odborníci upozorňujú, že potrebné látky nezabezpečíte dieťaťu potravinovými doplnkami, ale pestrou stravou bohatou na ovocie a zeleninu, a to aj v zimnom období. Ďalej napríklad strukovinami, celozrnnými potravinami, rybami a obmedzovaním cukru.

Čítajte aj: Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

Prírodné zdroje

Ak je vaše dieťa často choré, skúste mu posilniť imunitu prírodnou medicínou - bylinkovými čajmi, rakytníkom alebo echinaceou. Rakytník je výborným zdrojom vitamínov A, C a E. Dá sa užívať ako sirup, šťava alebo sa z neho varí čaj. V podobe tinktúry alebo čaju dávajte deťom echinaceu purpurovú. Na posilnenie imunity je tie vhodný betaglukán, čo je výťažok liečivých látok z húb. Tieto doplnky na podporu imunity sa môžu užívať aj dlhodobo a preventívne.

Nevymieňajte si bacily

Je ťažké nenakaziť sa, ak je niekto z rodiny chorý. Najmä deti si medzi sebou vymieňajú vírusy a je zložité im v tom zabrániť. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré ak dodržíte, môžete sa chorobe vyhnúť. Naučte deti, že každý má svoj pohár aj príbor a nesmú si ich medzi sebou vymieňať. Stačí zárodok choroby a pri „zdieľaní” vírusov či bacilov naplno prepukne. Deti si po vyfúkaní nosa majú umývať ruky. Zabráňte aby ochytali okýchanou rukou kľučky či iné predmety, ktoré by potom mohlo chytiť ďalšie dieťa. Ale najmä, naučte ich poriadne umývať si ruky a zakrývať ústa pri kýchaní a kašľaní. Banalita, ktorú však deti často nedodržiavajú.

Chrípku nezmyjete. 10 rád, ako ju zničiť a nenakaziť sa ani od rodiny

Dajte im pokoj

Ak už na dieťa niečo lezie, cíti sa zle, je slabé alebo má teplotu, nechajte ho doma. V kolektíve sa jeho stav len zhorší a nakazí ďalších. Doma sa organizmus upokojí, oddýchne si a tak si aj ľahšie poradí s chorobu. Pokiaľ má len nádchu alebo mierny kašeľ, môže ísť na chvíľu von. Krátka prechádzka na čerstvom vzduchu mu len prospeje. Obmedzte však miesta, kde je riziko, že sa môže opäť nakaziť - nákupné centrá, kiná, MHD alebo detské herne. A najmä, keď už choroba poriadne prepukne, treba zaľahnúť do postele a vyležať ju.

Domáca medicína

Skôr než siahnete po liekoch, vyskúšajte rokmi overenú ľudovú medicínu. Pribrzdite hneď v začiatkoch prechladnutie, nádchu, či kašeľ domácimi sirupmi. Sú účinné a môžete si ich ľahko vyrobiť doma. Existuje cibuľový, tymiánový, mrkvový, levanduľový, zázvorový a mnohé ďalšie. A verte, že deťom budú chutiť, pretože sú sladké. Alebo im pripravte mlieko s medom, cibuľový čaj či známy priessnitzov obklad. Ak chcete niečo príjemnejšie, vyskúšajte vôňu éterických olejov. Pôsobia antibakteriálne, protivírusovo a posilňujú obranyschopnosť organizmu. Zamerajte sa na silice z eukalyptu, mäty, borovice, čajovníka alebo levandule.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Imunita ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Zápal močových ciest vie potrápiť aj tých najmenších: 4 kroky ako mu predchádzať

Zápal močových ciest vie potrápiť aj tých najmenších: 4 kroky ako mu predchádzať

dnes
V detskom veku je infekcia močových ciest druhým najčastejším ochorením hneď po ochoreniach dýchacích ciest. Naučte sa, ako týmto... Čítať viac
 
5 ročné deti bez obrazovky? Nové odporúčania sú prísne, vyhnite sa týmto chybám!

5 ročné deti bez obrazovky? Nové odporúčania sú prísne, vyhnite sa týmto chybám!

17.10.2019
Deti multimédiá milujú a strávili by s nim aj hodiny. Zabavia ich, všeličo naučia, no môžu aj škodiť. Prečo by ste mali u drobcov obrazovky... Čítať viac
 
Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

14.10.2019
Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe... Čítať viac
 
Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

12.10.2019
Po novom vám do škôlky nevezmú dieťa, ak ste ho nedali zaočkovať. Je názor pediatrov na tento zákon jednotný? Čítať viac
 
4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

08.10.2019
Váš malý novorodenec nemá veľmi veľa možností, ako by vám vyjadril svoju lásku či náklonnosť. Sú ale spôsoby, ktorými vám to dáva najavo.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte
Nina Haceková