predplatne
 
Zdravie   Deti

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte

04.12.2018

Zima ešte poriadne neukázala svoju mrazivú tvár a tak je sychravé počasie ideálnym časom na choroby. Posilnite obranyschopnosť organizmu pomocou jednoduchých pravidiel.

Opäť choré? Vždy je čas urobiť niečo preto, aby ste detskú imunitu posilnili.

Opäť choré? Vždy je čas urobiť niečo preto, aby ste detskú imunitu posilnili.Autor: Shutterstock

Ako je možné, že niektoré deti sú takmer celú zimu zdravé, zatiaľ čo iné prechádzajú z jednej choroby do druhej? Kým jedno prežije chrípkové obdobie so slabou nádchou, na iné sa „lepia” vírusy a bacily? Nielen genetika, stav imunity a chorobnosť kolektívu rozhodujú o tom, ako často dieťa ochorie. Dôležitý je tiež prístup rodičov, ktorí sa však dopúšťajú mnohých chýb.

Zamknutí pred zimou

Akonáhle vonku klesnú teploty, obmedzíte pobyt vonku a zavriete sa s deťmi v byte? Občasné návštevy detských kútikov, kaviarní či susediacich kamarátov deťom imunitu na zimu nepripravia. Do toho prekúrené priestory a priveľa vrstiev oblečenia. Zdraviu však čerstvý vzduch svedčí, a to za každého počasia. Ak chcete dieťaťu posilniť imunitu, nebojte sa zimy, doprajte mu aspoň pol hodinu prechádzky denne. Prospeje to nielen drobcovi, ale aj vám. Trochu námahy sa vám odvďačí tým, že budete lepšie pripravení odolávať chorobám.

Svieže TIPY pre otužovanie na každý deň: Vyzbrojte sa proti vírusom!

O sveter menej

S tým súvisí aj otužovanie, ktoré posilní imunitu veľkých, ale aj malých. Vetrajte doma pravidelne, aby ste vymenili vzduch. Snažte sa neprekurovať priestory, v ktorých sa počas dňa zdržiavate a rovnako to platí aj v noci. V detskej izbe stačí osemnásť stupňom, aby v nej nebol suchý vzduch. Dajte deťom o svetrík menej, keď ide na prechádzku. Niekedy je menej viac. A ak máte odvahu a dieťa je pripravené na otužovanie, skúste chladnejšiu sprchu. Riaďte sa však pravidlami otužovania a postupujte len veľmi pomaly. A najmä, dieťa s tým musí súhlasiť, inak by ste mu spôsobili nepríjemný zážitok.

Doplnky pozor!

Máte nakúpený celý arzenál výživových doplnkov a len čo príde chrípková sezóna už aj ich začnete dieťaťu dávkovať? Je pravda, že detský imunitný systém potrebuje na to, aby bol výkonný, veľa vitamínov a minerálov. Neverte však tomu, že všetko vyriešite v lekárni. Odborníci upozorňujú, že potrebné látky nezabezpečíte dieťaťu potravinovými doplnkami, ale pestrou stravou bohatou na ovocie a zeleninu, a to aj v zimnom období. Ďalej napríklad strukovinami, celozrnnými potravinami, rybami a obmedzovaním cukru.

Čítajte aj: Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

Prírodné zdroje

Ak je vaše dieťa často choré, skúste mu posilniť imunitu prírodnou medicínou - bylinkovými čajmi, rakytníkom alebo echinaceou. Rakytník je výborným zdrojom vitamínov A, C a E. Dá sa užívať ako sirup, šťava alebo sa z neho varí čaj. V podobe tinktúry alebo čaju dávajte deťom echinaceu purpurovú. Na posilnenie imunity je tie vhodný betaglukán, čo je výťažok liečivých látok z húb. Tieto doplnky na podporu imunity sa môžu užívať aj dlhodobo a preventívne.

Nevymieňajte si bacily

Je ťažké nenakaziť sa, ak je niekto z rodiny chorý. Najmä deti si medzi sebou vymieňajú vírusy a je zložité im v tom zabrániť. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré ak dodržíte, môžete sa chorobe vyhnúť. Naučte deti, že každý má svoj pohár aj príbor a nesmú si ich medzi sebou vymieňať. Stačí zárodok choroby a pri „zdieľaní” vírusov či bacilov naplno prepukne. Deti si po vyfúkaní nosa majú umývať ruky. Zabráňte aby ochytali okýchanou rukou kľučky či iné predmety, ktoré by potom mohlo chytiť ďalšie dieťa. Ale najmä, naučte ich poriadne umývať si ruky a zakrývať ústa pri kýchaní a kašľaní. Banalita, ktorú však deti často nedodržiavajú.

Chrípku nezmyjete. 10 rád, ako ju zničiť a nenakaziť sa ani od rodiny

Dajte im pokoj

Ak už na dieťa niečo lezie, cíti sa zle, je slabé alebo má teplotu, nechajte ho doma. V kolektíve sa jeho stav len zhorší a nakazí ďalších. Doma sa organizmus upokojí, oddýchne si a tak si aj ľahšie poradí s chorobu. Pokiaľ má len nádchu alebo mierny kašeľ, môže ísť na chvíľu von. Krátka prechádzka na čerstvom vzduchu mu len prospeje. Obmedzte však miesta, kde je riziko, že sa môže opäť nakaziť - nákupné centrá, kiná, MHD alebo detské herne. A najmä, keď už choroba poriadne prepukne, treba zaľahnúť do postele a vyležať ju.

Domáca medicína

Skôr než siahnete po liekoch, vyskúšajte rokmi overenú ľudovú medicínu. Pribrzdite hneď v začiatkoch prechladnutie, nádchu, či kašeľ domácimi sirupmi. Sú účinné a môžete si ich ľahko vyrobiť doma. Existuje cibuľový, tymiánový, mrkvový, levanduľový, zázvorový a mnohé ďalšie. A verte, že deťom budú chutiť, pretože sú sladké. Alebo im pripravte mlieko s medom, cibuľový čaj či známy priessnitzov obklad. Ak chcete niečo príjemnejšie, vyskúšajte vôňu éterických olejov. Pôsobia antibakteriálne, protivírusovo a posilňujú obranyschopnosť organizmu. Zamerajte sa na silice z eukalyptu, mäty, borovice, čajovníka alebo levandule.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Imunita ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

dnes
Bude to chlapček alebo dievčatko? Ak vám na otázku neodpovie gynekológ pri vyšetrení ultrazvukom, môžete skúsiť tipovaciu lotériu.... Čítať viac
 
Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

06.12.2018
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Čítať viac
 
Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

05.12.2018
Neuveriteľné, kam vedecký pokrok dokáže zájsť. V pôrodníctve sa oň najnovšie postarali brazílski lekári. Čítať viac
 
Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

03.12.2018
Deti ešte nemajú natoľko silný imunitný systém, aby sa ich telo dokázalo chrániť pred ochoreniami. Čítať viac
 
Geneticky upravené deti sú 1x na svete! Veda sa zbláznila, čo bude ďalej?

Geneticky upravené deti sú 1x na svete! Veda sa zbláznila, čo bude ďalej?

29.11.2018
Čínsky vedec tvrdí, že tajne upravil DNA embryí pre 7 párov, zatiaľ sa narodili prvé dvojičky. Teraz ho za to vyšetrujú. Čítať viac
 
 

wanda.sk

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte
Nina Haceková