-->predplatne
 
Zdravie   Deti

Bolí vášho škôlkara chrbátik či hlava? Skontrolujte mu topánky

31.08.2019

Kedže z topánok deti rýchlo vyrastú, posúvajú si ich mamičky medzi sebou. Nie je to však najlepší nápad. Podľa ortópedov by si malo každé dieťa vychodiť tie svoje.

Z hlavy do nôh je kratšia cesta, akoby sa zdalo.

Z hlavy do nôh je kratšia cesta, akoby sa zdalo. Autor: Shutterstock

Noha dieťaťa rastie veľmi rýchlo, mení sa v dĺžke i šírke. „Malému dieťaťu narastie v priemere pätnásť až osemnásť milimetrov za rok, u starších osem až dvanásť milimetrov. Vo veku dvoch až troch rokov potrebujú deti dvoje až troje veľkosti obuvi za rok. V predškolskom veku dve veľkosti a v školskom veku dve až tri veľkosti topánok ročne,“ vysvetľuje neonatologička MUDr. Iveta Kostelníková. U trojročných kontrolujte, či topánky netlačia, každé tri mesiace.

Prichádza nová revolučná diagnostika očí, zrak detí skontroluje smartfón!

Rovno väčšie?

Vyrieši problém topánka rovno o pár čísel väčšia? „O koľko väčšiu topánočku by ste mali kúpiť, to vám nepoviem. Rast nožičky je u každého dieťaťa iný. Veľmi malé aj veľké topánky môžu uškodiť. Deti majú navyše zníženú hranicu citlivosti na tlak a bolesť. Nepovedia vám, že obuv nesedí,“ objasňuje doktorka Kostelníková. Ak nosia prevažne tesnú obuv, môžu si na to zvyknúť. Aj malé topánky označia ako vyhovujúce. „Veľkosť topánky musí byť taká, akú dieťa práve potrebuje. Topánočky majú byť približne o centimeter dlhšie ako samotná nôžka dieťatka,“ radí lekárka.

Z päty do hlavy

Jednou z podmienok ochrany a zabezpečenia správneho vývinu pohybového systému u detí je správne obúvanie. „Detská noha je extrémne citlivá na škodlivé vonkajšie vplyvy. V dôsledku nesprávneho výberu obuvi môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu kostry chodidla, jeho deformitám a následne zafixovaniu chybného držania tela – skolióze,“ hovorí doktorka Kostelníková. Nevhodné topánky môžu byť za bolesťou kolien, chrbta či hlavy. Všímajte si začiatok bolesti, jej trvanie a v ktorej časti dňa sa objavuje. Podľa fyzioterapeutky Anny Bohácsekovej je dôležitý ukazovateľ miesto bolesti, ohraničenie na miesto, či vystreľuje alebo sa šíri. Často sa zistí, že spúšťač sú zdeformované chodidlá.

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

X či O?

Postavte dieťa na stoličku a prezrite mu päty. Vychyľujú sa do strán? Valgózne „X“ päty i varózne „O“ päty sú problém pre ortopéda. Chodidlá dieťaťu kontrolujte raz mesačne. „Zboku a z vnútornej strany si všímajte poklesnutie pozdĺžnej klenby nôh, zhora kontrolujeme tvar nohy ako celok a vybočenie palcov či iné možné deformity prstov,“ upozorňuje ortopéd MUDr. Gabriel Kovács.

Sú ploché? Nie!

Kostru nohy dieťaťa tvoria prevažne mäkké a poddajné chrupavky. „Nožná klenba sa vyvíja oveľa neskôr. Zatiaľ sú kostičky pokryté silným tukovým vankúšikom a na pohľad sa môže zdať, že je nôžka plochá. Ale tento tukový vankúšik nohu chráni pred prechladnutím a preťažením. Ako postupne miznú tukové vankúšiky, ukážu sa aj klenby. Tento vývoj sa ukončí v šiestich až siedmich rokoch,“ hovorí fyzioterapeutka Anna Bohácseková.

Späť do školy! Ako zistíte, či školská taška vášho dieťaťa váži príliš veľa? Dodržte pravidlo 10

Cvičiť!

Od troch rokov dieťa môže s nožičkami posilňovať priečnu a pozdĺžnu klenbu. Jednoducho. Zadovážte mu tenisovú loptičku. Jeho úlohou bude snažiť sa ju dvihnúť nohou alebo ňou gúľať po povrchu. Oplatí sa aj pravidelná fyzická aktivita. Klenbu k zemi tlačí aj nadváha!

Ako na ne?

Doprajte dieťatku zdravé topánky, ale dovoľte mu z nich sa aj vyzuť. Na prvé kroky stačia capačky či protišmykové ponožky. Avšak v období, keď už dieťa pevne stojí a chodí, naši odborníci zborovo trvajú na klasike - certifikovaných topánkach minimálne s ochranou päty. Dbajte na správne upínanie topánočky k členku a priehlavku. „Spodok obuvi má byť dostatočne ohybný, nie však v oblasti pozdĺžnej klenby, ale približne v spojnici medzi základným kĺbom palca a malíčka,“ hovorí ortopéd MUDr. Gabriel Kovács. „Tento princíp je dôležité dodržiavať až do školského veku. Po treťom roku života by sa už mala formovať aj klenba a teda tvarovanie pomocou vložky je vhodné a často aj potrebné,“ dopĺňa ortopédka MUDr. Hana Sameková. Aby sa chodidlo správne vyvinulo, musí sa v takejto topánke vedieť hýbať. Ale len v oblasti prstov. Ideálne je, ak vie dieťa prsty rozprestrieť do vejárika aj v topánke. Genetická predispozícia však liečbu plochých nôh sťažuje.

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť chrbta ...viac
Autor: dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nebezpečný vírus útočí, úplne vynuluje imunitný systém. A nie je to korona!

Nebezpečný vírus útočí, úplne vynuluje imunitný systém. A nie je to korona!

09.02.2020
Ak dostanete túto chorobu, akoby ste sa znova narodili. Vedci prekvapili správou, že váš imunitný systém vyhladí na úroveň čerstvého... Čítať viac
 
Odborníčka radí: Ktoré športy sú pre dieťa NAJ a prečo by rodič nemal chodiť na tréningy?

Odborníčka radí: Ktoré športy sú pre dieťa NAJ a prečo by rodič nemal chodiť na tréningy?

09.02.2020
Pre deti v predškolskom veku je najdôležitejšia pohybová pestrosť a vzor rodiča. Tak si vybudujú vzťah k športu a bez problémov v ňom... Čítať viac
 
Tyčinky nie! Pediatrička vysvetlí, prečo sú pri hygiene detí veľkou chybou

Tyčinky nie! Pediatrička vysvetlí, prečo sú pri hygiene detí veľkou chybou

08.02.2020
Máte zvyk čistiť dieťaťu ušká, aby mu v ňom neuviazli baktérie a vírusy? Radšej to nerobte. Čítať viac
 
Čo vám nikto nepovedal: 5 zvláštností, ktorými vás bábo prekvapí. Neľakajte sa!

Čo vám nikto nepovedal: 5 zvláštností, ktorými vás bábo prekvapí. Neľakajte sa!

07.02.2020
Myslíte, že o bábätkách ste sa už dozvedeli a prečítali si všetko? Kým sa ich telíčko dovyvíja a prispôsobí novému prostrediu, neraz... Čítať viac
 
Aj nádcha môže byť zradná! 5 najväčších chýb, ktoré robia rodičia pri podávaní liekov

Aj nádcha môže byť zradná! 5 najväčších chýb, ktoré robia rodičia pri podávaní liekov

04.02.2020
Nie sú to len neškodné sirupy a tabletky. Čítajte príbalové letáky a dvakrát zvážte, či dieťa liek naozaj potrebuje. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bolí vášho škôlkara chrbátik či hlava? Skontrolujte mu topánky
dab