predplatne
 
Zdravie   Deti

Chcete sa schladiť? Neberte svojich najmenších cez víkend do nákupných centier

09.06.2019

Mladá Bratislavčanka uprednostnila klimatizované nákupné centrum pred prechádzkou v parku len raz. Výsledok? Štvormesačné dojča s obrnou tvárového nervu. Nechcite to zažiť!

Do parku alebo na nákupy?

Do parku alebo na nákupy?Autor: Shutterstock

„Bol to hlúpy nápad,“ hovorí  Andrea o dni, keď sa rozhodla vyraziť do nákupného centra a doplniť dcérke šatník. Chcela to vybaviť raz-dva, no zdržali sa tri či štyri hodiny. „Malá spinkala v kočíku, tak som sa chlácholia, že toto nemienim robiť dennodenne. No nedalo sa prehliadnuť, koľko mladých žien s bábätkami je v obchodnom centre ako doma,“ vraví mladá mama. 

Nevedela sa prisať

Do večera nespozorovala nič. Až v noci. Dojčené dieťa sa odrazu nevedelo nakŕmiť z prsníka. Malá sa pokúšala chytiť bradavku, ale tá jej z pusy vypadávala. Ak sa jej ju Andrea snažila pridržať, neprisala sa. Ťažko povedať, či bol silnejší krik hladnej Klárky, alebo strach vyľakanej Andrey. Hodiny sa neuveriteľne vliekli. Skutočný šok prišiel až ráno. Vyčerpané bábätko podchvíľou plakalo, ale s jedným očkom zavretým, druhým neprirodzene vypúleným a skrúteným kútikom úst! „Vyzerala ako moja stará mama po porážke,“ šepne Andrea.

Zabudnete sa napiť a bojujete o život! Hrozí to aj vám?

Obrna tvárového nervu

Lekárka nezaváhala. Obrna tvárového nervu, ihneď na detskú neurológiu! Mladých rodičov zdržala len toľko, čo bábätku ošetrila očko. Bolo príliš dlho otvorené. Bez prirodzeného žmurkania hrozila infekcia. Hoci je Klárka Andreiným prvým dieťaťom, vytušila, že toto je ten menší problém... „Najradšej by som všetky mamy s kočíkmi vyhnala z klimatizovaných obchodov do prírody,“ vzdychne si kruto poučená Andrea. A dodáva: „Ale to je každého osobná vec. Ja mám len príšerný strach, že sa to všetko zopakuje.“ 

Bábätká kričia

Periférna obrna tvárového nervu je nezvaný hosť. Keď sa rozhodne pustošiť, nezáleží jej na veku. Dospelých nebolí. Bábätká ju dávajú najavo mrzutosťou a krikom. Keďže žijú zväčša na mlieku, postihnutie úst im bráni uchytiť prsník či dojčenskú fľašu a využiť inštinktívny sací reflex. Ak máte zo skúseností s dospelými pocit, že facialis je zimná choroba, buďte pri deťoch v lete v strehu.

Často krvácate z nosa alebo vám praská cievka v oku? 

Rozpoznajte prvé príznaky!

Keď je bábätko pokojné, chorobu nezbadáte. Keď plače, tak s ústnymi kútikmi nadol. To je šanca postrehnúť, že s tváričkou čosi nie je v poriadku. „Pri obrne nervu zostáva postihnutý kútik strnulo hore alebo sa nepohne z miesta,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Jaroslava Payerová. Keď spozorujete takúto zmenu, nečakajte. Ak už váš pediater neordinuje, choďte na pohotovosť.

Prečo vzniká takáto diagnóza? 

„Príčin je viacero. Musíme ich presne rozlišovať,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Jaroslava Payerová. Do úvahy prichádza centrálna alebo periférna obrna. Centrálna obrna je chorobou mozgu a centrálneho nervového systému. Môže ísť o krvácanie, nádor, poškodenie počas pôrodu či skrytý zápal. Postihuje síce kútik úst, no v mnohom sa líši od periférnej parézy, ktorá poškodzuje tvárový nerv alebo jeho jadro. Je to Belova obrna, facialis.

Už sa neusmejete! Zápal, ktorý nebolí, ale pripraví vám peklo

U dospelého ju zbadáte hneď: neovláda svalstvo na polovici tváre, na tej iste strane má poklesnutý kútik úst, nezavrie oko, nezmraští čelo, nezachytí sliny, má dočasne poškodené slzné žľazy.  S bábätkom robí obrna tvárového nervu presne to isté. Ibaže trvá dlhšie, kým to zbadáte! Vina sa zvaľuje na vietor a prievan. Chybne! „Je to veľmi zriedkavé. Treba pátrať po zápalovom procese. Aj po úraze,“ vraví neurologička.

Z choroby do choroby? TOTO ohlási, či ide u dieťaťa ozaj o poruchu imunity 

Leto je sezónou infekcií. U dojčiat sa často potvrdí, že pred ochorením prekonali banálnu virózu. U väčších detí sa našli stopy po úrazoch. Lekári mali v rukách dievčatko, ktoré na trojkolke spadlo zo schodov vedľa garáže. Pár dní sa zdalo, akoby sa mu vôbec nič nestalo...

Treba rozcvičiť tváričku

Nepanikárte. „Kortikoidy stiahnu opuch nervu a môže nastúpiť rehabilitácia, postupné rozcvičovanie tváričky. Vyšetrenia zatiaľ nájdu pôvodcu ochorenia,“ načrtáva primárka. Dôležité sú počítačová tomografia, magnetická rezonancia a krvné testy.
Zvlášť v lete treba preveriť všetky ochorenia, ktorých pôvodcami sú kliešte. Borelióza, kliešťová encefalitída, ale aj herpesy či chlamýdie. Na svete je veľmi veľa neurotropných parazitov. S obľubou útočia na nervovú sústavu. „Žiaľ, periférna obrna má často nejasné príčiny. Nedokážeme identifikovať vírus, ktorý ju spôsobil. No vieme ju vyliečiť, hoci nie zo dňa na deň,“ zdôrazňuje Jaroslava Payerová a naráža na dlhú dvoj-, troj- či štvormesačnú rehabilitáciu.

Bolesť hrdla! Nemýľte si mononukleózu s angínou, toto ju prezradí

Kombinácia špeciálneho cvičenia pod vedením školeného fyzioterapeuta, biolampy a liekov dáva nádej na úplné zotavenie. „Deti s chorobami rastú. Ale u najmenších bábätiek je to predsa len pomerne zriedkavý jav, zdvihnutý varovný prst aj pre nás lekárov. Väčšie deti, ktoré celé leto lietajú s kľúčikom na krku, sú viac vystavené všetkým rizikám,“ zamýšľa sa neurologička. 

Vyhnite sa prievanu

Faciálny, tvárový nerv vychádza z mozgového kmeňa a úzkym kanálikom prebieha k spánkovej kosti. Ak ho niečo poškodí, opuchne. Vznikne tlaková obrna – facialis. Recept, ako sa tomu vyhnúť, neexistuje. Stále platí, že na čerstvom vzduchu, je najmenšia šanca ochorieť. Máte bábätko a za sebou skúsenosť s obrnou tvárového nervu? Tiež ste dostali tú otrepanú, frázovitú a nezmyslenú radu: vyhnite sa prievanu? Vyhnite sa radšej kolektívom. Oblúkom obíďte miesta, kde sa premelie veľa neznámych ľudí, a klimatizovaným priestorom. Ale nepreháňajte to. Vírusy sú naozaj všade. A imunitný systém je tu preto, aby s nimi bojoval.

Môže vás zaujímať:

Autor: lsd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

včera
Výskum amerických vedcov varuje, že kvalita ovzdušia sa odráža na zdravotnom stave najmenších a môže byť príčinou vzniku astmy. Čítať viac
 
Astmu môžete odhaliť už u bábätka. Nečakajte kašeľ ani soplíky. Ako ju zistíte?

Astmu môžete odhaliť už u bábätka. Nečakajte kašeľ ani soplíky. Ako ju zistíte?

13.07.2019
Ekzémy a potravinové alergie sú u 20 až 40 percent detí predstupňom neskoršej astmy. Všímajte si všetky tieto prejavy a upozornite... Čítať viac
 
Premotivovaných vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

Premotivovaných vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

10.07.2019
Snažia sa pre svoje deti o to najlepšie, no namiesto toho im škodia, varujú experti. Čítať viac
 
Čo s deťmi počas leta? 10 tipov na prázdninové aktivity

Čo s deťmi počas leta? 10 tipov na prázdninové aktivity

09.07.2019
Tešili ste sa na letné prázdniny spolu s vašimi deti? Pripraviť pre nich zaujímavý program na 9 týždňov dá poriadne zabrať. Čítať viac
 
K moru, do hôr, s deťmi? TOTO si nezabudnite pribaliť do cestovnej lekárničky!

K moru, do hôr, s deťmi? TOTO si nezabudnite pribaliť do cestovnej lekárničky!

08.07.2019
Či už sa chystáte k moru alebo na hory, na dobrodružnú alebo rodinnú dovolenku, nenahraditeľnou súčasťou vašej batožiny by mala byť... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Chcete sa schladiť? Neberte svojich najmenších cez víkend do nákupných centier
lsd