Zdravie   Deti

Čo dnes jedli vaše deti? Prieskum odhalil návyky v slovenských rodinách

10.10.2017

Desiata pre deti je samozrejmosť. S raňajkami je to už horšie, rodina nestíha. Prístup k stravovacím návykom závisí najmä od rodičov.

Raňajky sú jednou z piatich porcií jedál, ktoré dieťa potrebuje každý deň.

Raňajky sú jednou z piatich porcií jedál, ktoré dieťa potrebuje každý deň.Autor: Shutterstock.com

Prieskum projektu zdravej výživy Viem, čo zjem odhalil, že raňajky nie sú pre deti vždy samozrejmosťou. Realizoval sa počas leta 2017 na vzorke 907 respondentov, rodičov detí vo veku 8 až 11 rokov. Ukázal, že približne dve tretiny detí raňajkuje každý deň, pričom 8 % detí neraňajkuje vôbec. Najčastejšími dôvodmi sú nechuť do jedla, odmietanie alebo nedostatok času.

Čítajte aj: Tajomstvo života najzdravších detí na svete: 6 lekcií od Japoncov

„Raňajky tvoria energetický základ pre deti na celý deň. Každé vynechanie spôsobuje ťažkosti. Deti sú nesústredené i dehydratované, ak málo pijú. Chýba edukácia na strane rodičov," skonštatovala Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika zo slovenského Úradu verejného zdravotníctva.


Foto: Shutterstock.com

Čo na desiatu?

Netreba zabúdať ani na kvalitnú desiatu, ktorá nemá byť nadmerne sladká. Absolútne nevhodné sú sladené nápoje, ktoré okrem nebezpečného zvyšovania cukru v krvi kazia zuby. Medzi deťmi sú pomerne obľúbené. Podľa prieskumu ich pije denne štvrtina detí.

Väčšina deti je zvyknutá desiatovať v škole každý deň a len 1% nedesiatuje vôbec. Tri štvrtiny rodičov sa domnieva, že má veľmi dobrý prehľad o návyku detí raňajkovať. Čo sa desiatej týka, je to len niečo cez polovicu. ► Odborníčka na výživu: Ako naučiť deti zdravo jesť? 

Zelenina vs. fast food

Prieskum mapoval aj príjem ovocia a zeleniny, 79 % detí opýtaných rodičov ich konzumuje aspoň 3 až 4 x do týždňa. ► 4 triky ich naučia jesť viac zeleniny aj ovocia 

Menej uspokojivé sú výsledky kalorických jedál a sladených nápojov. 76 % detí je vyprážané jedlo alebo fast food minimálne raz týždenne. Frekvencia konzumácie týchto jedál stúpa s klesajúcim príjmom domácnosti.

Viac:

Projekt Viem, čo zjem realizovaný na základných školách chce podporiť zdravú životosprávu. Odborným partnerom projektu je Úrad verejného zdravotníctva SR, realizuje sa s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Bude vás zaujímať: 

Autor: TASR, bd
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Zmeny v školských jedálňach: Budú deti konečne kvalitne jesť?

Zmeny v školských jedálňach: Budú deti konečne kvalitne jesť?

včera
Rodičia často kritizujú stravu v školských jedálňach. K výraznejšej zmene však môže dôjsť aj ich pričinením. Čítať viac
 
VIDEO: Nechce papať, je to reflux? Skúste osvedčené tipy pediatričky

VIDEO: Nechce papať, je to reflux? Skúste osvedčené tipy pediatričky

15.12.2017
Viete, že je vaše bábätko hladné, no pri dojčení sa správa úplne opačne? Príčina môže byť v bolesti. Pozrite sa, ako by vás problém riešila... Čítať viac
 
Mala som pocit, že veľa viem. Schopnosti novorodencov, ktoré vás šokujú

Mala som pocit, že veľa viem. Schopnosti novorodencov, ktoré vás šokujú

14.12.2017
Myslíte si, že nový človek prichádza na svet ako nedokonalá kôpka kriku a pár vrodených reflexov? Omyl! Čítať viac
 
VIDEO: Bábätko na papanie budíte zbytočne. Čo radí pediatrička?

VIDEO: Bábätko na papanie budíte zbytočne. Čo radí pediatrička?

08.12.2017
Ako viete, či vaše dieťa vypilo dosť mlieka? Platí ešte stále kŕmenie v pravidelných intervaloch, alebo sa stačí spoľahnúť na prírodu?... Čítať viac
 
Konečne radosť z učenia! Experiment odhalil, čo deťom zlepší výsledky v škole

Konečne radosť z učenia! Experiment odhalil, čo deťom zlepší výsledky v škole

06.12.2017
V dobe technológií, zvyšujúceho sa násilia a čoraz menšej úcty k učiteľskému remeslu, je na čase zmeniť prístup k deťom. Ten starý už... Čítať viac
 
 

wanda.sk