predplatne
 
Zdravie   Deti

Deti narodené cisárskym rezom sú iné. V črevách majú podozrivé baktérie

20.09.2019

Prvé týždne života sú kritickým obdobím vývoja imunitného systému dieťaťa. Nový výskum prináša zarážajúce zistenia.

Či majú v sebe baktérie mamy alebo nemocnice záleží od toho, ako prišli na svet.

Či majú v sebe baktérie mamy alebo nemocnice záleží od toho, ako prišli na svet.Autor: Shutterstock

Sú rovnaké a predsa iné. Deti, ktoré sa narodili cisárskym rezom, majú v črevách odlišné baktérie ako bábätká, ktoré prišli na svet prirodzenou cestou. Vyplýva to z rozsiahlej štúdie, počas ktorej vedci skúmali stolicu malých novorodencov. Závery tejto štúdie prinášajú prekvapivé poznatky o vývoji ľudského imunitného systému.

Čítajte aj: Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!

Britskí vedci z univerzity v Birminghame prišli na to, že deti po klasickom vaginálnom pôrode majú väčšinu črevných baktérií od svojich matiek, zatiaľ čo deti po cisárskom reze majú v črevách baktérie spájané skôr s nemocničným prostredím. Zatiaľ nie je jasné, aké dôsledky na budúce zdravie detí tieto poznatky majú, uvádzajú autori štúdie. Nie je však vylúčené, že neskôr u bábätiek po cisárskom reze vznikne ten správny bakteriálny „koktail“, ktorý by pre nich znamenal dobrý štart vo vzťahu so svetom mikróbov.

Až tretina

„Prvé týždne života sú kritickým obdobím vývoja imunitného systému dieťaťa, ale stále o tom vieme len málo,“ povedal podľa agentúry Reuters profesor Peter Brocklehurst z univerzity v Birminghame, ktorý je jedným z vedúcich zatiaľ najrozsiahlejšie štúdie zameranej na črevnú mikroflóru bábätiek. Vedecký tím o výsledkoch svojej štúdie informoval v časopise Nature. 

„Čo ma zaskočilo aj vystrašilo, bolo množstvo baktérií spájaných so zdravotníckymi zariadeniami," povedal britskej stanici BBC o črevnej mikroflóre detí narodených cisárskym rezom Trevor Lawley z Wellcome Sanger Institute, ktorý sa na výskume tiež podieľal. „Nemocničné baktérie môžu tvoriť celkovo až 30%,“ uviedol.

Poznáte paradox dnešného detstva? Je v izbe aj vášho dieťaťa

Výrazné rozdiely

Črevná mikroflóra je komplexný ekosystém miliónov mikroorganizmov žijúcich v tráviacej sústave človeka. Podľa vedcov hrá dôležitú úlohu pri vývoji imunitného systému. Výsledky štúdie naznačili, že keď nie sú ľudia v ranej fáze života vystavení určitým mikróbom, sú náchylnejší na autoimúnne ochorenie, ako je astma, alergie alebo cukrovka.

Odborníci analyzovali DNA obsiahnutú vo viac ako 1600 vzorkách črevných baktérií, ktoré pochádzali od 175 matiek a takmer 600 bábätiek. Na základe odobratých vzoriek, keď mali deti 4, potom 7 a 21 dní, výskumníci zistili výrazné rozdiely v zložení črevnej mikroflóry dojčiat po vaginálnom pôrode a po cisárskom reze.

Novorodencom poplietli lieky. Podivná zámena spôsobila vlkolačí syndróm

Zachraňuje život

Baktérie, ktoré ženy odovzdali svojim deťom, pochádzali z matkiných výkalov, s ktorými sa bábätko dostalo do kontaktu počas pôrodu. Autori štúdie však odrádzajú ženy, ktoré rodili cisárskym rezom, aby novorodenca potierali pošvovým sekrétom. Doteraz to niektoré matky robia, aby im odovzdali tie „správne baktérie“. 

Alison Wrightová, podpredsedníčka britského združenia gynekológov a pôrodníkov, hovorí, že nové poznatky by tehotné nemali odradiť od pôrodu cisárskym rezom. „V mnohých prípadoch ide o zákrok, ktorý zachraňuje život, a môže byť správnou voľbou,“ pripomína.

Lekársky zázrak! V Česku sa narodilo prvé dieťa matke s transplantovanou maternicou

Autor: čtk, nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

14.10.2019
Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe... Čítať viac
 
Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

12.10.2019
Po novom vám do škôlky nevezmú dieťa, ak ste ho nedali zaočkovať. Je názor pediatrov na tento zákon jednotný? Čítať viac
 
4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

08.10.2019
Váš malý novorodenec nemá veľmi veľa možností, ako by vám vyjadril svoju lásku či náklonnosť. Sú ale spôsoby, ktorými vám to dáva najavo.... Čítať viac
 
Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

05.10.2019
Mikročastice prachu sú nebezpečné nielen pre deti a dospelých, ale aj pre plod v tele matky. Prenikajú až do placenty a ohrozujú... Čítať viac
 
Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

02.10.2019
Nevšedný prípad ochorenia z Česka opäť upozornil na zákernosť chorôb, na ktoré sme už pomaly zabudli. Chrániť sa je pritom najmenej.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Deti narodené cisárskym rezom sú iné. V črevách majú podozrivé baktérie
čtk
nh