predplatne
 
Zdravie   Deti

Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!

11.09.2019

Hoci kriminalita preukázateľne klesá, rodičovský strach o svoje ratolesti narastá. Kontrola detí cez mobilné aplikácie nepomáha, ale prináša viac úzkosti.

Sledujú ich na každom rohu. Cez aplikácie rodičia dohliadajú na pohyb dieťaťa.

Sledujú ich na každom rohu. Cez aplikácie rodičia dohliadajú na pohyb dieťaťa.Autor: Shutterstock

Svet je pre deti príliš nebezpečný, a preto ich treba čo najviac chrániť a kontrolovať. Zahraničné streľby na školách, záhadné dodávky, ktoré majú lákať deti, aj správy o násilí, ktoré prostredníctvom médií vyvolávajú v ustarostených rodičoch pocit, že sme v permanentnom ohrození. Opak je však pravdou a hoci kriminalita podľa policajných štatistík aj na Slovensku posledné roky rapídne klesá, pribúda počet tých, ktorí majú opačný pocit.

Čítajte aj: Vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

Úzkosťou trpia najmä rodičia, ktorí sa strachujú o svoje deti. Na pomoc im prichádzajú rôzne mobilné GPS vychytávky, ktoré majú potomkov kontrolovať na každom rohu. Odborníci však pred týmto trendom varujú. Prečo je digitálny dohľad rodičov nezdravý? 

Mami, som OK

Americká spoločnosť Three Square Market prišla so šikovnou vychytávkou. Vytvorila aplikáciu pre inteligentné zariadenia nazvanú Mom, I am OK čiže v preklade „Mami, som v poriadku“. Starostliví rodičia sa tak môžu s deťmi dohodnúť na pravidelných hláseniach prostredníctvom spomínaného programu. Na telefóne v danú hodinu zabliká upozornenie, že prišiel čas dať o sebe vedieť. Dieťa klikne na tlačidlo, že je všetko v poriadku, rodičia správu dostanú a upokoja sa. Ak by sa však neohlásilo, odovzdá aplikácia rodičom, prípadne polícii, dáta, ktoré zbierala o jeho polohe a navštívených miestach.   

Odložte mobily! Môžu za hrozivé čísla pádov malých detí z výšky

Ako väzni

Tieto informácie sa získavajú prostredníctvom takzvaného geofencingu. Ide o určovanie pohybu dieťaťa, ktoré ak opustí určitú oblasť, aplikácia okamžite upozorní rodičov. Dozvedia sa tiež o tom, ak zašlo do miest, ktoré mu výslovne zakázali. Aplikácia je takmer totožná s tou, ktorú firma predáva americkým vládnym jednotkám a s jej pomocou sa sledujú podmienečne prepustení väzni. Ak môže podobná technológia monitorovať bývalého trestanca, prečo by sa nedala využiť tiež na udržiavanie ľudí v bezpečí? Teda v tomto prípade detí? Odborníci však protestujú.

Stupňovanie úzkosti

Aplikácia sa predáva najmä v Spojených štátoch, no o niečo podobné sa pokúšajú aj iné digitálne vychytávky, ktoré sú dostupné tiež na Slovensku. Na digitálnu kontrolu detí slúžia napríklad takzvané inteligentné hodinky pre deti, ktoré sa dajú spárovať s mobilom rodiča. Dotykové hodinky sú vybavené GPS lokátorom, umožňujú odposluch zvukov, kontrolovať vymedzený priestor k pohybu a je možné SOS volanie. Takéto sústavné kontrolovanie však podľa odborníkov v konečnom dôsledku neprispieva rodičom a ani dieťaťu. 

Chcete byť dobrým rodičom? Na tieto chyby vo výchove zabudnite

Prenasledovanie

„Ak rodičia neustále sledujú upozornenia, či ich dieťa je v poriadku, môže to v nich vyvolávať paranoidný pocit, že v bezpečí nie je, ak sa chvíľu neozve. Na druhej strane dieťa, ktoré permanentne čelí otázke, či sa mu nič nestalo, si zakaždým uvedomí, že by sa mu kedykoľvek niečo stať mohlo,“ objasňuje psychologický efekt rodičovského prenasledovania cez digitálne médiá uznávaná psychologička Lisa Damourová, ktorá pravidelne píše stĺpčeky o výchove do New York Times. 

Damourová radí, že namiesto aplikácií by mali rodičia viesť svoje deti, ako predchádzať nebezpečenstvu. „Rodičia by preto mali svoje deti vychovať tak, aby sa im hlásili sami, keď uznajú za vhodné. Dohľad by mal byť len poslednou poistkou,“ dodáva. 

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Výchova ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekársky zázrak! V Česku sa narodilo prvé dieťa matke s transplantovanou maternicou

Lekársky zázrak! V Česku sa narodilo prvé dieťa matke s transplantovanou maternicou

dnes
Českým lekárom sa po prvýkrát podarilo priviesť na svet dieťa, ktoré sa vyvíjalo v transplantovanej maternice. Chlapec sa narodil... Čítať viac
 
Poznáte paradox dnešného detstva? Je v izbe aj vášho dieťaťa. Existuje však riešenie!

Poznáte paradox dnešného detstva? Je v izbe aj vášho dieťaťa. Existuje však riešenie!

včera
Kopy hračiek a moderných vychytávok má dnes k dispozícii mnoho detí. Odborníci však tvrdia, že im paradoxne stačí oveľa menej. Čítať viac
 
FOTO: Zdravá desiata pre malkáča. 7 výtvorov, ktoré zje do poslednej omrvinky

FOTO: Zdravá desiata pre malkáča. 7 výtvorov, ktoré zje do poslednej omrvinky

12.09.2019
Odmietajú vaše deti zdravé desiate a radšej idú do školského bufetu na hot dog? Zapojte fantáziu a vaše dieťa sa bude na zdravé jedlo... Čítať viac
 
Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!

Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!

11.09.2019
Hoci kriminalita preukázateľne klesá, rodičovský strach o svoje ratolesti narastá. Kontrola detí cez mobilné aplikácie nepomáha,... Čítať viac
 
Chcete byť dobrým rodičom? Na tieto chyby vo výchove si dávajte pozor

Chcete byť dobrým rodičom? Na tieto chyby vo výchove si dávajte pozor

09.09.2019
Snažíte sa zo všetkých síl byť tým najlepším rodičom? Je ale jasné, že pri výchove svojich ratolestí urobíte občas nejaké chyby. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!
Nina Haceková