Zdravie   Deti

Hračky pripojené na internet predstavujú vážnu hrozbu!

07.09.2017

Moderné technológie vnášajú do našich domovov mnoho vylepšení a uľahčení, no predstavujú aj vážne a reálne nebezpečenstvo. Patria k nim aj hračky!

S čím sa hrá vaše dieťa?

S čím sa hrá vaše dieťa? Autor: Shutterstock.com

Nechali by ste doma dieťa samé, pričom na byte či dome by boli pootvárané všetky okná aj vchodové dvere? Asi ťažko. Presne to ale robíte podľa experta na počítačovú bezpečnosť Hemanshu Nigama, ak kúpite dieťaťu hračku s pripojením na internet. 

Dusí vás elektrosmog? Aj tieto činnosti vám denne siahajú na zdravie

FBI varuje rodičov pred inteligentnými hračkami

FBI vydala nedávno upozornenie americkým rodičom, že špičkové detské hračky môžu ich potomkov špehovať. Na svojej internetovej stránke uverejnil Federálny vyšetrovací úrad  informácie podrobne opisujúce možné bezpečnostné riziká, ktoré predstavujú hračky s pripojením na internet.

Okrem iného upozorňujú na to, že inteligentné zariadenia so snímačmi, kamerami a mikrofónmi môžu byť použité na zhromažďovanie a ukladanie rôznych údajov o dieťati i celej rodine. A nakoľko sa malé deti často s hračkami či pri hraní aj nahlas rozprávajú, je to ešte nebezpečnejšie, lebo môžu vyzradiť nejaké citlivé informácie. 

Patrí váš mobil deťom? Pediatri sprísňujú hranice, toto by ste mali zmeniť

Deti nahlas prezradia aj čo nechcú

„Pre hackera nie je problém napichnúť sa na hračku pripojenú k internetu. Predstavte si, že dieťa sa prihovára svojmu medvedíkovi s pripojením na net: „Mama nie je doma, išla do obchodu. Sme tu len ty a ja macík, poď, ideme si urobiť večeru.“ Alebo niečo podobné, ako už deti s hračkami hovoria. Hacker zrazu vie, že dieťa je samo v dome a vďaka GPS vie presne, kde sa toto opustené dieťa nachádza. Alebo týmto spôsobom vyšpehuje, kedy ide rodina na dovolenku, či kedy bude dom cez víkend prázdny a podobne. Existuje veľa vecí, ktoré sa môžu stať,“ vysvetľuje úplne banálne možnosti Hemanshu Nigam.

Na trhu sa podľa experta vyskytuje už pomerne dosť hračiek nazývaných IoT (Internet of Things, u nás prekladané ako Internet vecí). „Výrobcovia reagujú na dopyt trhu a snažia sa pridať digitálnu technológiu 21. storočia kde sa dá, pretože ľudia to kupujú,“ dodáva. 

Rady a tipy, ktoré naučia školáčika narábať s vreckovým

Hackeri idú s dobou, buďte o krok vpred!

Aby vaše dieťa a vaša domácnosť neboli v ohrození a k dôverným informáciám o vás sa nedozvedel nikto nepovolaný, mali by ste byť podľa Nigama „rodičom v reálnom fyzickom svete“. Mali by ste vždy skontrolovať, či sú okná a dvere naozaj zamknuté, najmä pred spaním. Ak máte doma wi-fi či iné pripojenia na internet, vždy si zmeňte prednastavené heslá, aktualizujte si neustále antivírusový program.

„Mnohí na tieto veci nedbajú, no opakujem, je to akoby ste mali na dome dvere dokorán,“ zdôrazňuje bezpečnostný expert. Neželaným špehúňom vo vašom dome sa môže stať napríklad aj web kamera či detská elektronická pestúnka pripojené na internet. 

Zariaďte detskú izbičku podľa feng šuej

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Má vaše dieťa ADHD alebo nie? Príznaky sú iné u batoľaťa ako tínedžera

Má vaše dieťa ADHD alebo nie? Príznaky sú iné u batoľaťa ako tínedžera

18.11.2017
Medzi tri základné charakteristické črty detí s ADHD patrí nepozornosť, hyperaktivita a impulzivita. Aké príznaky majú batoľatá,... Čítať viac
 
1300-gramová Adelka to nevzdala. Našli sme spôsob, ako naštartovať prírodu

1300-gramová Adelka to nevzdala. Našli sme spôsob, ako naštartovať prírodu

17.11.2017
Nielen deň boja za slobodu, ale aj deň za slobodnejší život najzraniteľnejších detí je 17. november. Čítať viac
 
Osudný zápas! Tínedžerku takmer zabila mŕtvica. Hrozí aj vášmu dieťaťu?

Osudný zápas! Tínedžerku takmer zabila mŕtvica. Hrozí aj vášmu dieťaťu?

16.11.2017
Nebezpečný útok na mozog môže prísť aj z plného zdravia. Sedemnásťročnej Michelle z New Hampshire takmer prekazil všetky sny a plány.... Čítať viac
 
Prvá očná prehliadka: Odborníci radia, ako dieťa zbaviť strachu

Prvá očná prehliadka: Odborníci radia, ako dieťa zbaviť strachu

10.11.2017
Odkladáte návštevu očného lekára pre obavy z toho, ako dieťa vyšetrenie zvládne? Radšej nečakajte. Problémy so zrakom môžu prepuknúť... Čítať viac
 
Meningitída vám môže vziať dieťa už za pár hodín! Horúčku mať nemusí

Meningitída vám môže vziať dieťa už za pár hodín! Horúčku mať nemusí

03.11.2017
Meningokoková meningitída sa ročne podpíše pod smrť niekoľkých detí. Od začiatku ochorenia až po smrť môže uplynúť menej než 24 hodín.... Čítať viac
 
 

wanda.sk