Zdravie   Deti

Hračky pripojené na internet predstavujú vážnu hrozbu!

07.09.2017

Moderné technológie vnášajú do našich domovov mnoho vylepšení a uľahčení, no predstavujú aj vážne a reálne nebezpečenstvo. Patria k nim aj hračky!

S čím sa hrá vaše dieťa?

S čím sa hrá vaše dieťa? Autor: Shutterstock.com

Nechali by ste doma dieťa samé, pričom na byte či dome by boli pootvárané všetky okná aj vchodové dvere? Asi ťažko. Presne to ale robíte podľa experta na počítačovú bezpečnosť Hemanshu Nigama, ak kúpite dieťaťu hračku s pripojením na internet. 

Dusí vás elektrosmog? Aj tieto činnosti vám denne siahajú na zdravie

FBI varuje rodičov pred inteligentnými hračkami

FBI vydala nedávno upozornenie americkým rodičom, že špičkové detské hračky môžu ich potomkov špehovať. Na svojej internetovej stránke uverejnil Federálny vyšetrovací úrad  informácie podrobne opisujúce možné bezpečnostné riziká, ktoré predstavujú hračky s pripojením na internet.

Okrem iného upozorňujú na to, že inteligentné zariadenia so snímačmi, kamerami a mikrofónmi môžu byť použité na zhromažďovanie a ukladanie rôznych údajov o dieťati i celej rodine. A nakoľko sa malé deti často s hračkami či pri hraní aj nahlas rozprávajú, je to ešte nebezpečnejšie, lebo môžu vyzradiť nejaké citlivé informácie. 

Patrí váš mobil deťom? Pediatri sprísňujú hranice, toto by ste mali zmeniť

Deti nahlas prezradia aj čo nechcú

„Pre hackera nie je problém napichnúť sa na hračku pripojenú k internetu. Predstavte si, že dieťa sa prihovára svojmu medvedíkovi s pripojením na net: „Mama nie je doma, išla do obchodu. Sme tu len ty a ja macík, poď, ideme si urobiť večeru.“ Alebo niečo podobné, ako už deti s hračkami hovoria. Hacker zrazu vie, že dieťa je samo v dome a vďaka GPS vie presne, kde sa toto opustené dieťa nachádza. Alebo týmto spôsobom vyšpehuje, kedy ide rodina na dovolenku, či kedy bude dom cez víkend prázdny a podobne. Existuje veľa vecí, ktoré sa môžu stať,“ vysvetľuje úplne banálne možnosti Hemanshu Nigam.

Na trhu sa podľa experta vyskytuje už pomerne dosť hračiek nazývaných IoT (Internet of Things, u nás prekladané ako Internet vecí). „Výrobcovia reagujú na dopyt trhu a snažia sa pridať digitálnu technológiu 21. storočia kde sa dá, pretože ľudia to kupujú,“ dodáva. 

Rady a tipy, ktoré naučia školáčika narábať s vreckovým

Hackeri idú s dobou, buďte o krok vpred!

Aby vaše dieťa a vaša domácnosť neboli v ohrození a k dôverným informáciám o vás sa nedozvedel nikto nepovolaný, mali by ste byť podľa Nigama „rodičom v reálnom fyzickom svete“. Mali by ste vždy skontrolovať, či sú okná a dvere naozaj zamknuté, najmä pred spaním. Ak máte doma wi-fi či iné pripojenia na internet, vždy si zmeňte prednastavené heslá, aktualizujte si neustále antivírusový program.

„Mnohí na tieto veci nedbajú, no opakujem, je to akoby ste mali na dome dvere dokorán,“ zdôrazňuje bezpečnostný expert. Neželaným špehúňom vo vašom dome sa môže stať napríklad aj web kamera či detská elektronická pestúnka pripojené na internet. 

Zariaďte detskú izbičku podľa feng šuej

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Koľko spávajú vaše deti? Nedostatok spánku vedie k cukrovke, varujú vedci!

Koľko spávajú vaše deti? Nedostatok spánku vedie k cukrovke, varujú vedci!

18.09.2017
Prečo je čas ukladania detí na spánok taký dôležitý? Podľa vedcov majú deti s deficitom spánku vyššiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky... Čítať viac
 
Pohľad lekárky: Deti sa v školách hrbia, lavice by mali vyzerať úplne inak!

Pohľad lekárky: Deti sa v školách hrbia, lavice by mali vyzerať úplne inak!

13.09.2017
Viac hodín sedenia v škole znamená viac príležitostí kaziť si chrbát. Ako tomu zabrániť? Čítať viac
 
Nepreháňajte, sterilné detstvo škodí imunite, varuje odborník!

Nepreháňajte, sterilné detstvo škodí imunite, varuje odborník!

11.09.2017
„Špina je dobrá", tvrdí profesor z americkej univerzity. Deti pravidelne vystavované mikróbom, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode,... Čítať viac
 
Svet praje extrovertom. Čo ak máte doma introverta?

Svet praje extrovertom. Čo ak máte doma introverta?

09.09.2017
Sú deti, ktoré sa v škole nehlásia a nechcú sa stať youtuberom, odsúdené na neúspech? Práve naopak. Čítať viac
 
Na toto v tehotenstve zabúdate. Jediný omyl môže vaše bábo stáť život

Na toto v tehotenstve zabúdate. Jediný omyl môže vaše bábo stáť život

06.09.2017
Štvrtina žien si počas tehotenstva neodoprie nebezpečný zvyk. Patríte medzi ne? Čítať viac
 
 

wanda.sk