Zdravie   Deti

Hračky pripojené na internet predstavujú vážnu hrozbu!

07.09.2017

Moderné technológie vnášajú do našich domovov mnoho vylepšení a uľahčení, no predstavujú aj vážne a reálne nebezpečenstvo. Patria k nim aj hračky!

S čím sa hrá vaše dieťa?

S čím sa hrá vaše dieťa? Autor: Shutterstock.com

Nechali by ste doma dieťa samé, pričom na byte či dome by boli pootvárané všetky okná aj vchodové dvere? Asi ťažko. Presne to ale robíte podľa experta na počítačovú bezpečnosť Hemanshu Nigama, ak kúpite dieťaťu hračku s pripojením na internet. 

Dusí vás elektrosmog? Aj tieto činnosti vám denne siahajú na zdravie

FBI varuje rodičov pred inteligentnými hračkami

FBI vydala nedávno upozornenie americkým rodičom, že špičkové detské hračky môžu ich potomkov špehovať. Na svojej internetovej stránke uverejnil Federálny vyšetrovací úrad  informácie podrobne opisujúce možné bezpečnostné riziká, ktoré predstavujú hračky s pripojením na internet.

Okrem iného upozorňujú na to, že inteligentné zariadenia so snímačmi, kamerami a mikrofónmi môžu byť použité na zhromažďovanie a ukladanie rôznych údajov o dieťati i celej rodine. A nakoľko sa malé deti často s hračkami či pri hraní aj nahlas rozprávajú, je to ešte nebezpečnejšie, lebo môžu vyzradiť nejaké citlivé informácie. 

Patrí váš mobil deťom? Pediatri sprísňujú hranice, toto by ste mali zmeniť

Deti nahlas prezradia aj čo nechcú

„Pre hackera nie je problém napichnúť sa na hračku pripojenú k internetu. Predstavte si, že dieťa sa prihovára svojmu medvedíkovi s pripojením na net: „Mama nie je doma, išla do obchodu. Sme tu len ty a ja macík, poď, ideme si urobiť večeru.“ Alebo niečo podobné, ako už deti s hračkami hovoria. Hacker zrazu vie, že dieťa je samo v dome a vďaka GPS vie presne, kde sa toto opustené dieťa nachádza. Alebo týmto spôsobom vyšpehuje, kedy ide rodina na dovolenku, či kedy bude dom cez víkend prázdny a podobne. Existuje veľa vecí, ktoré sa môžu stať,“ vysvetľuje úplne banálne možnosti Hemanshu Nigam.

Na trhu sa podľa experta vyskytuje už pomerne dosť hračiek nazývaných IoT (Internet of Things, u nás prekladané ako Internet vecí). „Výrobcovia reagujú na dopyt trhu a snažia sa pridať digitálnu technológiu 21. storočia kde sa dá, pretože ľudia to kupujú,“ dodáva. 

Rady a tipy, ktoré naučia školáčika narábať s vreckovým

Hackeri idú s dobou, buďte o krok vpred!

Aby vaše dieťa a vaša domácnosť neboli v ohrození a k dôverným informáciám o vás sa nedozvedel nikto nepovolaný, mali by ste byť podľa Nigama „rodičom v reálnom fyzickom svete“. Mali by ste vždy skontrolovať, či sú okná a dvere naozaj zamknuté, najmä pred spaním. Ak máte doma wi-fi či iné pripojenia na internet, vždy si zmeňte prednastavené heslá, aktualizujte si neustále antivírusový program.

„Mnohí na tieto veci nedbajú, no opakujem, je to akoby ste mali na dome dvere dokorán,“ zdôrazňuje bezpečnostný expert. Neželaným špehúňom vo vašom dome sa môže stať napríklad aj web kamera či detská elektronická pestúnka pripojené na internet. 

Zariaďte detskú izbičku podľa feng šuej

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

7 najčastejších detských zranení a rád, ako si s nimi poradiť

7 najčastejších detských zranení a rád, ako si s nimi poradiť

22.06.2018
Vedeli ste, že aj vybitý zub sa dá zachrániť? A prečo nemáte dezinfikovať rany a nezmýliť si vyvrtnutie so zlomeninou? Čítať viac
 
Aby ste si nepokazili leto. Na čo treba dávať pozor s deťmi pri vode?

Aby ste si nepokazili leto. Na čo treba dávať pozor s deťmi pri vode?

20.06.2018
Miluje vaše dieťa vodu a nechce z nej hoci má fialové pery a husiu kožu po celom tele? Nielen nachladnutie je to, čo hrozí malým milovníkom... Čítať viac
 
Hnisavé afty vystrašia každého rodiča, ako si s nimi poradiť?

Hnisavé afty vystrašia každého rodiča, ako si s nimi poradiť?

19.06.2018
Krvácajúce ďasná a ústa plné boľavých pľuzgierov. Aftóznu stomatitídu prezradí nepríjemný zápach a bolesť pri prehĺtaní. Čítať viac
 
Váš príbeh: Osudná jazda a potom ŠOK! David prežil smrteľný úraz, horšie len prišlo

Váš príbeh: Osudná jazda a potom ŠOK! David prežil smrteľný úraz, horšie len prišlo

17.06.2018
Keď otvoril oči, vedel samostatne akurát tak dýchať a pohnúť prstom pravej ruky. Dnes vám silno stisne ruku, porozpráva sa s vami po... Čítať viac
 
VIDEO: Aké milé! Takto sa z oteckov stanú najlepší priatelia dcér

VIDEO: Aké milé! Takto sa z oteckov stanú najlepší priatelia dcér

17.06.2018
Scéna ako vystrihnutá z filmu „Plán hry" s Dwaynom Johnsonom. Svalnáč sa stal baleťákom kvôli dcérke. Oteckovia, ste jednoducho báječní,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Hračky pripojené na internet predstavujú vážnu hrozbu!
Martina Palovčíková