predplatne
 
Zdravie   Deti

Kristína Tormová: Deti si zaslúžia dôveru, preto Matilda a Ela chystajú večeru, pečú koláč a cestujú

05.06.2019

Dvojičky herečky a moderátorky sa už tešia na príchod nového človiečika do rodiny. Čo o nich známa mama prezradila?

Autor: fotografie nafotila Alex Kiňová

Tehotenstvo s jedným dieťaťom musí byť po tom s dvojičkami malina. Dá sa to vôbec porovnávať?

Každá žena, ktorá zažila viac ako jedno tehotenstvo, vie, že sa tehotenstvá porovnávať nedajú. V jednom to však malina je. V tom, že som hneď v úvode nedostala nálepku „riziková“ a nesprávajú sa ku mne ako k chorej osobe. Napokon, aj ja som už múdrejšia a nenechám sa zastrašovať. Dievčatá sú už veľké parťáčky a veľmi mi pomáhajú. Ela a Matilda sú samostatné bytosti, ktoré vedia všetko dôležité spraviť s mojou alebo manželovou pomocou.

Dnes sú už predškoláčky, na svet však prišli veľmi skoro v 33. týždni tehotenstva. Dávali ste na ne väčší pozor alebo ste skôr racionálna mama? 

Dievčatá ma naučili žiť pre prítomný okamih a tak sa k nim odjakživa správam. To, že prišli na svet skôr, no v poriadku, vo mne umocnilo pocit, že je všetko tak ako má byť a nikdy som nebola úzkostlivá mama. Skôr naopak. Ich skorý príchod mi dal jasne najavo, že sú múdrejšie ako ja a silnejšie, ako som si myslela. A navyše, ja som trochu cirkusantská duša a myslím si, že deti si zaslúžia dôveru a slobodu. V mnohých veciach som viac intuitívna ako racionálna a myslím, že nikto z nás nie je nespokojný.

Ako sa ich snažíte vychovávať? Prezradili ste, že ich vediete k zvedavosti, aby objavovali svet a boli múdre. Sú zvedavé?

S dievčatami trávim každú voľnú chvíľku, často ich ani do škôlky nedávam, pokiaľ mi to práca dovolí. V prvom rade sa ich snažím nevychovávať, ale nie vždy sa mi to darí. Som typicky unavená a občasne hysterická matka, veď to poznáte. Dievčatá sú nekonečne zvedavé a ich obdobie „a prečo?“ bolo jednoznačne najobľúbenejšie. Skúmame svet, ľudí, nemáme pred nimi tajomstvá a o všetkom sa otvorene rozprávame. To v nich asi podnecuje ďalšiu zvedavosť. A ak je niekto úprimne zvedavý, nemá šancu byť hlúpy. Múdrieme zážitkami. Všetky tri.


Zdroj foto: Alex Kiňová

Dievčatá sú dvojičky, každá jedna je však osobnosť. Odlišujú sa povahovo? Aké aktivity obľubujú?

Každá je úplne iná. Jediné, čo majú spoločné, sú rodičia. Reagujú úplne inak, majú iný humor, zaujímajú ich iné veci, jedna je ľaváčka, druhá praváčka, jedna vyplní zošit s úlohami za hodinu a druhá pracuje hodinu na jednej strane, aby bola dokonalá. Obe rady varia, pripravujú jedlo, samé už nejakú tu dobu vypekajú koláče. Najnovšie spúšťajú práčku, venčia našu psicu. Nuž, chcela by som byť ich mladším súrodencom, kým sa nehádajú a nemajú sa chuť vzájomne zabiť. Ale to patrí k vývoju.

Máte vlastnú značku, seriál, píšete aj moderujete. Ako trávite voľný čas s deťmi?

S dievčatami robíme úplne bežné veci, žijeme bežný život a do toho čo najviac cestujeme a akonáhle sa oteplí, presúvame sa do lesa. Rady vychytávame aj rôzne mestské akcie, alebo si len tak kreslíme a relaxujeme. Každé ráno ideme do škôlky na bicykloch, alebo kolobežkách, ja popri dievkach bežím, alebo teraz rýchlochôdzujem. Tak začína náš deň a opakuje sa to poobede. Ale naj je trampolína. Neviem, kde si zaslúžila toľký obdiv a lásku.

Od mala ste s deťmi cestovali a plánujete aj s tretím dieťaťom. Prečo by ste to odporúčali aj ostatným rodičom

Cestujeme stále a nemienime prestať. Práveže sa teším na materskú a to, že budeme všetci spolu hocikedy a hocikde. A prečo cestovať s deťmi? Je to najlepšia škola, najzaujímavejšia možnosť ako objavovať veci a hlavne sú to zážitky, ktoré nás spájajú. Je to jedno, či si ich budú dievčatá pamätať ako dospelé alebo nie. Zažívame ich v tom momente a úplne naplno. Až ma zalieva pocit šťastia, keď na to myslím. Sme kočovníci, takí šibnutí cirkusanti, ktorým je dobre takmer všade. Či už v Hornej Mičinej, kedy vyskočíme z karavanu a ideme si kúpiť raňajky do miestnych potravín alebo v Thajsku natlačení na jeden posteli s pieskom vo vlasoch.

Okrem pohybu je dôležitá tiež strava. Čo by sme našli na tanieri Matildy a Ely? Potrpíte si na kvalitu potravín? 

Dievčatá takmer každý deň a takmer bez úplnej pomoci pripravujú na večeru šalát. Suroviny sa snažíme mať lokálne a dievčatá vedia prečo a ktoré sú to. Áno, snažím sa mať doma kvalitné potraviny a nie tie plné éčok, ktoré lákajú najkrehkejšie bytosti v obaloch s detskými obrázkami. Doma nemáme cukor, pre nás je sladkosťou koláč, ktorý si samé upečieme, či ovocie. A aj takých tých zdravých sladkostí z obchodu je už neúrekom. Klíčime si klíčky, objavujeme nové chute a potom si švacneme kedykoľvek pizzu, lebo ju všetci milujeme. A párky. Na tých si ideme tiež. Inak veľa zeleniny a ovocia. To je základ. Nič komplikované. Naša kuchyňa je založená na zdravom sedliackom rozume a najčastejšie sezónnych potravinách.

Všetko o zdravom pohybe a vývine detí sa dozviete v novom špeciáli časopisu Zdravie. Práve v predaji! 

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Výchova ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvat detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvat detskej zlosti

31.03.2020
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Aj v čase karantény.... Čítať viac
 
TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. Toto však radšej neskúšajte

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. Toto však radšej neskúšajte

27.03.2020
Návšteva lekára je teraz posledné, čo by ste chceli s drobcom absolvovať. Posilnite jeho obranyschopnosť organizmu pomocou jednoduchých... Čítať viac
 
Psychologička: Ako hovoriť s deťmi o súčasnej situácii a ako to doma vydržať?

Psychologička: Ako hovoriť s deťmi o súčasnej situácii a ako to doma vydržať?

25.03.2020
Väčšie deti sa možno tešia z nečakaných prázdnin a rozumejú, prečo musia byť doma, malým to treba citlivo vysvetliť. Odborníčka radí... Čítať viac
 
Detská horúčka: Niekoľko praktických rád, ako ju zvládnete aj vy

Detská horúčka: Niekoľko praktických rád, ako ju zvládnete aj vy

22.03.2020
Mnoho rodičov si myslí, že horúčka je spôsobená priamo vírusom alebo baktériou, ale v skutočnosti je spôsobená tým, že imunitný systém... Čítať viac
 
Koronavírus: Musíte ísť s dieťaťom do nemocnice? Nezabúdajte na tieto pravidlá

Koronavírus: Musíte ísť s dieťaťom do nemocnice? Nezabúdajte na tieto pravidlá

16.03.2020
Potrebujete ísť s vašou ratolesťou na vyšetrenie do nemocnice? Prečítajte si, čo všetko by ste pri návšteve lekára mali dodržať. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kristína Tormová: Deti si zaslúžia dôveru, preto Matilda a Ela chystajú večeru, pečú koláč a cestujú
Nina Haceková