predplatne
 
Zdravie   Deti

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

06.01.2019

Rodičia príznaky často podceňujú, preto prídu s dieťaťom k odborníkovi až keď je bolesť úporná a opakujúca, hovorí detská lekárka Monika Antošová.

Migréna u detí je omnoho bežnejšia, než si dospelí myslia. Často sa zamieňa za stres alebo vymýšľanie.

Migréna u detí je omnoho bežnejšia, než si dospelí myslia. Často sa zamieňa za stres alebo vymýšľanie. Autor: Shutterstock

Ako odlíšime bežnú bolesť od migrény u detí?

Obyčajná bolesť hlavy je z času na čas u dieťaťa normálna. Dieťa sa môže hrať a po krátkom oddychu bolesť ustane. Ak však trvá niekoľko hodín, dieťa sa ukladá, môže vracať, nedokáže sa hrať ani učiť, treba myslieť na migrénu.

Čo si má rodič všímať?

Na rozdiel od dospelých, ktorí majú bolesť hlavy jednostrannú, je u detí migréna obojstranná – nad čelom alebo v oblasti temien. Zvyčajne ju sprevádza vracanie, nutkanie na vracanie, bledosť, potenie, môže byť aj zvýšená teplota, bolesť brucha či závraty. Niekedy sa pridá precitlivenosť na svetlo a hluk.

V akom veku je bežná?

U detí pozorujeme migrénu aj pred desiatym rokom života alebo potom neskôr v puberte. V predpubertálnom období je migréna častejšia u chlapcov ako u dievčat. V puberte je rovnako častá u oboch pohlaví, potom už prevažujú ženy. Príčina nie je jasná, úlohu môžu zohrávať aj hormonálne zmeny.

Čo môže deťom spúšťať migrénu?

Častými provokačnými faktormi sú kuchynské pachy, blikajúce svetlo, počítačové hry s rýchlo sa striedajúcimi obrázkami, stres, nedostatok spánku, nepravidelné stravovanie – hlavne dlhá pauza medzi jednotlivými chodmi, ale aj reakcia na niektoré potraviny ako čokoláda, exotické koreniny, vysmážané jedlá a tiež ochucovadlo glutaman.

Myslíte si, že detská migréna sa podceňuje?

Nie som si istá, či rodičia vedia hneď v začiatkoch presne pomenovať, že je to migréna. Ale väčšina z nich príde k lekárovi, keď sú bolesti úporné a opakujú sa. Jednoznačne môžem povedať, že migréna je u detí častejšia, než si myslíme.

Zamieňajú sa prejavy migrény so stresom?

Pri miernych formách si to rodičia môžu tak vysvetliť. Ale ak sa migréna vyskytuje aj počas víkendov alebo prázdnin, vtedy je už ťažko bolesti spájať so stresom v škole.

Je dôležité migrénu podchytiť včas? Môže sa zhoršovať?

Opakujúce sa migrény môžu negatívne ovplyvňovať prospech v škole. Spôsobujú nechuť k pohybu a znížená telesná aktivita vedie k obezite. Deti bývajú nervóznejšie aj v období mimo záchvatov. Migréna tiež obmedzuje ich sociálny kontakt. Samozrejme, ak rodičia bolesti hlavy u detí ignorujú alebo považujú za únikovú reakciu, môžu viesť až k depresii.

Ako sa detská migréna lieči? Dá sa záchvatom predchádzať?

Najjednoduchšia liečba a prevencia je v odhalení spúšťačov. Dôležité je predovšetkým obmedziť a minimalizovať stres. Deti by mali mať kvalitný a dostatočne dlhý spánok a ísť do školy pripravené. Pravidelná životospráva, dostatočný príjem tekutín, vylúčenie jedál, ktoré môžu navodiť migrenózny stav. Čokoláda, koreniny, ale často aj exotické ovocie môžu výrazne zvýšiť frekvenciu záchvatov. Samozrejme, istá časť detí potrebuje aj medikamentóznu liečbu, ktorú určuje neurológ.

Zmenila sa liečba v priebehu rokov?

Súčasné možnosti liečby sú rozhodne lepšie ako v minulosti. V liečbe rozlišujeme, či ide o akútnu migrénu alebo o predchádzanie migrenóznej bolesti. V prípade akútnej bolesti u detí používame lieky ako paracetamol, ibuprofen alebo napríklad antihistaminiká. Ak sa migréna objavuje častejšie ako dvakrát týždenne, začína sa liečba antidepresívami, liekmi s protikŕčovým účinkom, ale aj iné.

Je migréna dedičná?

Sú určité typy migrény, pri ktorých bol dokázaný dedičný pôvod. Ide však o veľmi ťažkú a zriedkavejšiu formu migrény. U bežných migrén sa genetická záťaž nepotvrdila. Napriek tomu pozorujeme rodinný výskyt migrény.

Môže vás zaujímať: 

Migréna

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hladkaním bábätka zmiernite bolesť, potvrdzujú vedci. Pozrite, ako!

Hladkaním bábätka zmiernite bolesť, potvrdzujú vedci. Pozrite, ako!

11.01.2019
Hladkanie a láskanie zmierni bolesti vášho novorodeniatka. Vedci pradávnu skúsenosť potvrdili, ale zároveň upozorňujú: Dôležité... Čítať viac
 
5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu

5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu

09.01.2019
Denne robíte veci, ktoré vášmu bábätku oznamujú, ako veľmi ho ľúbite. A ono to cíti, preto vás tak zbožňuje! Čítať viac
 
Mrzne? Ako obliekať najmenšie deti do mrazu a kedy ich radšej nechať doma

Mrzne? Ako obliekať najmenšie deti do mrazu a kedy ich radšej nechať doma

08.01.2019
Sledujte ručičku teplomera. Drobci majú ísť von za každého počasia, neplatí to však pre tých najmenších. Čítať viac
 
Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

06.01.2019
Rodičia príznaky často podceňujú, preto prídu s dieťaťom k odborníkovi až keď je bolesť úporná a opakujúca, hovorí detská lekárka... Čítať viac
 
Bylinky pre nervóznych drobcov. Ktoré pomôžu už od troch mesiacov?

Bylinky pre nervóznych drobcov. Ktoré pomôžu už od troch mesiacov?

03.01.2019
Aj trojmesačným deťom môžete uľaviť bylinkami. Pridajte ich do kúpeľa, zbavíte ich nervozity aj nepríjemných kŕčov. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!
Nina Haceková