predplatne
 
Zdravie   Deti

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

06.01.2019

Rodičia príznaky často podceňujú, preto prídu s dieťaťom k odborníkovi až keď je bolesť úporná a opakujúca, hovorí detská lekárka Monika Antošová.

Migréna u detí je omnoho bežnejšia, než si dospelí myslia. Často sa zamieňa za stres alebo vymýšľanie.

Migréna u detí je omnoho bežnejšia, než si dospelí myslia. Často sa zamieňa za stres alebo vymýšľanie. Autor: Shutterstock

Ako odlíšime bežnú bolesť od migrény u detí?

Obyčajná bolesť hlavy je z času na čas u dieťaťa normálna. Dieťa sa môže hrať a po krátkom oddychu bolesť ustane. Ak však trvá niekoľko hodín, dieťa sa ukladá, môže vracať, nedokáže sa hrať ani učiť, treba myslieť na migrénu.

Čo si má rodič všímať?

Na rozdiel od dospelých, ktorí majú bolesť hlavy jednostrannú, je u detí migréna obojstranná – nad čelom alebo v oblasti temien. Zvyčajne ju sprevádza vracanie, nutkanie na vracanie, bledosť, potenie, môže byť aj zvýšená teplota, bolesť brucha či závraty. Niekedy sa pridá precitlivenosť na svetlo a hluk.

V akom veku je bežná?

U detí pozorujeme migrénu aj pred desiatym rokom života alebo potom neskôr v puberte. V predpubertálnom období je migréna častejšia u chlapcov ako u dievčat. V puberte je rovnako častá u oboch pohlaví, potom už prevažujú ženy. Príčina nie je jasná, úlohu môžu zohrávať aj hormonálne zmeny.

Čo môže deťom spúšťať migrénu?

Častými provokačnými faktormi sú kuchynské pachy, blikajúce svetlo, počítačové hry s rýchlo sa striedajúcimi obrázkami, stres, nedostatok spánku, nepravidelné stravovanie – hlavne dlhá pauza medzi jednotlivými chodmi, ale aj reakcia na niektoré potraviny ako čokoláda, exotické koreniny, vysmážané jedlá a tiež ochucovadlo glutaman.

Myslíte si, že detská migréna sa podceňuje?

Nie som si istá, či rodičia vedia hneď v začiatkoch presne pomenovať, že je to migréna. Ale väčšina z nich príde k lekárovi, keď sú bolesti úporné a opakujú sa. Jednoznačne môžem povedať, že migréna je u detí častejšia, než si myslíme.

Zamieňajú sa prejavy migrény so stresom?

Pri miernych formách si to rodičia môžu tak vysvetliť. Ale ak sa migréna vyskytuje aj počas víkendov alebo prázdnin, vtedy je už ťažko bolesti spájať so stresom v škole.

Je dôležité migrénu podchytiť včas? Môže sa zhoršovať?

Opakujúce sa migrény môžu negatívne ovplyvňovať prospech v škole. Spôsobujú nechuť k pohybu a znížená telesná aktivita vedie k obezite. Deti bývajú nervóznejšie aj v období mimo záchvatov. Migréna tiež obmedzuje ich sociálny kontakt. Samozrejme, ak rodičia bolesti hlavy u detí ignorujú alebo považujú za únikovú reakciu, môžu viesť až k depresii.

Ako sa detská migréna lieči? Dá sa záchvatom predchádzať?

Najjednoduchšia liečba a prevencia je v odhalení spúšťačov. Dôležité je predovšetkým obmedziť a minimalizovať stres. Deti by mali mať kvalitný a dostatočne dlhý spánok a ísť do školy pripravené. Pravidelná životospráva, dostatočný príjem tekutín, vylúčenie jedál, ktoré môžu navodiť migrenózny stav. Čokoláda, koreniny, ale často aj exotické ovocie môžu výrazne zvýšiť frekvenciu záchvatov. Samozrejme, istá časť detí potrebuje aj medikamentóznu liečbu, ktorú určuje neurológ.

Zmenila sa liečba v priebehu rokov?

Súčasné možnosti liečby sú rozhodne lepšie ako v minulosti. V liečbe rozlišujeme, či ide o akútnu migrénu alebo o predchádzanie migrenóznej bolesti. V prípade akútnej bolesti u detí používame lieky ako paracetamol, ibuprofen alebo napríklad antihistaminiká. Ak sa migréna objavuje častejšie ako dvakrát týždenne, začína sa liečba antidepresívami, liekmi s protikŕčovým účinkom, ale aj iné.

Je migréna dedičná?

Sú určité typy migrény, pri ktorých bol dokázaný dedičný pôvod. Ide však o veľmi ťažkú a zriedkavejšiu formu migrény. U bežných migrén sa genetická záťaž nepotvrdila. Napriek tomu pozorujeme rodinný výskyt migrény.

Môže vás zaujímať: 

Migréna

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

včera
Bábätko skrútené v šatke na hrudi mamy môže pôsobiť zraniteľne a vykrivene. Ubližuje mu to? Odborníci sú zajedno. Čítať viac
 
Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

15.08.2019
V prvej polovici júla prijali na II. Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici len jednodňové... Čítať viac
 
Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

14.08.2019
Žiadne manželstvo nie je dokonalé a z času na čas sa v každej domácnosti vyskytnú rôzne problémy. Majú o nich deti vedieť alebo je lepšie... Čítať viac
 
Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

12.08.2019
Len nevinné pokašliavanie, či vážna choroba? Večnú dilemu rodičov vyrieši šikovná pomôcka v mobile. Čítať viac
 
Deti z nadváhy nevyrastú. 11 zdravotných problémov, ktoré im hrozia

Deti z nadváhy nevyrastú. 11 zdravotných problémov, ktoré im hrozia

10.08.2019
Z obéznych detí budú raz obézni a nešťastní dospelí so všetkými nepriaznivými vplyvmi na zdravie. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!
Nina Haceková