Zdravie   Deti

Nepreháňajte, sterilné detstvo škodí imunite, varuje odborník!

11.09.2017

„Špina je dobrá", tvrdí profesor z americkej univerzity. Deti pravidelne vystavované mikróbom, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode, mávajú výkonejší imunitný systém.

Práve to, že ľudia na baktérie kedysi nebrali taký ohľad, ich robilo odolnejšími.

Práve to, že ľudia na baktérie kedysi nebrali taký ohľad, ich robilo odolnejšími. Autor: Shutterstock.com

Dôvody, pre ktoré by sa rodičia mali pozerať s radosťou na svoje deti celé špinavé od blata, skúmal profesor Jack Gilbert, riaditeľ Mikrobiálneho centra na Chicagskej univerzite. Udržiavať deti v čo najčistejšom prostredí môže mať podľa neho neblahé následky na ich zdravie. Spolu s profersorom Robom Knightom o svojich poznatkoch napísali knihu Dirt is Good (Špina je dobrá).

Nedali ste dieťa zaočkovať proti osýpkam? Neriskujte, vakcínu stále stíhate 

Nutkanie odstrániť každú špinku je len zlozvyk

Podľa Gilberta sa väčšina rodičov domnieva, že všetky baktérie sú zlé. Profesor tvrdí, že opak je pravdou. Väčšina baktérií stimuluje imunitný systém a tak celkovo zdravie podporuje. Rodičia by sa nemali obávať, ak vidia, ako sa ich dieťa hrá v záhrade a ruky má celé od blata. Nemusia ho hneď volať, že si má umyť ruky, dieťa sa pokojne môže hrať ďalej. Podobne je to aj so zvieratami. Dokonca ak aj domáci miláčik olizuje dieťaťu tvár, netreba sa obávať. Opäť to jeho imunitný systém len posilní.

Aj vaše dieťa je viac doma ako v škôlke? Posilnite mu imunitu 

Dezinfekčné mydlá? Netreba!

Ak sú v domácnosti všetci zdraví, pre dieťa tam inak neexistuje prakticky žiadne riziko. Dokonca aj exkrementy sú vo všeobecnosti bezpečné. Profesor Gilbert to pripisuje očkovaniu a celkovo čistému prostrediu v domácnostiach. Tiež dodáva, že netreba nahrádzať vodu s mydlom špeciálnymi dezinfekčnými prostriedkami. Tie opäť môžu skôr uškodiť.

Viac: 

Zjedli by ste chlieb zo zeme?

Imunitný systém našich predkov sa posilňoval vďaka množstvu mikrobiálnych interakcií. V dnešnej dobe je ich primálo a imunitný systém tak rýchlejšie starne. To má za následok, že niekedy reagujeme prehnane aj na jednoduché alergény. Chlieb, ktorý nám doma padne na dlážku by tak nemal putovať do koša, ale naspäť na tanier. Dvíhať by sme ho nemali len v tom prípade, ak sme v prostredí, kde sa môžu nachádzať extrémne nebezpečné patogény. To však podľa doktora Gilberta v modernej domácnosti nehrozí.

Čítajte: Nie je chlieb ako chlieb. Čo vám hrozí, keď zjete tri dni starý krajec? 

Oblízaný cumlík proti astme

Jeho teóriu potvrdzuje aj viacero výskumov. Podľa jedného majú napríklad Amišovia žijúci na farmách zriedkavejšie astmu ako iní ľudia. Najlepšie výsledky mali deti, ktoré žijú v domácnosti so zvieratami.

Dosť čo svojim deťom máme nechať olizovať tváre psami a jesť jedlo, čo nám padlo na zem, profesor Gilbert rúca aj iné tabu. Ak malým deťom spadne na zem cumlík, mamičky by ho mali duchaprítomne obliznúť a dať naspäť dieťaťu. Vedci v jednej švédskej štúdii prišli na to, že deťom, ktorým cumlíky namiesto umytia oblizli, mali menej alergií, ekzémov a zriedkavejšie trpeli astmou.

Výskumná vzorka bola pritom slušná, tvorilo ju až tristotisíc detí. Ako profesor Gilbert dodal pre britský Independent: „Sterilizácia domova ako nemocnice môže viesť k tomu, že vaše dieťa bude mať veľmi citlivý imunitný systém. Ten umožní prístup alergiám, astme a dokonca aj vývinovým neurálnym problémom. Dovoľte mu preto psa, jedenie z podlahy, hrabanie sa v zemi. Špina je dobrá!“

VIDEO: Apiresterapia, dýchanie liečivého včelieho vzduchu 

V tomto článku sa zaoberáme Imunita ...viac
Autor: Zuzana Palátová
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Koľko spávajú vaše deti? Nedostatok spánku vedie k cukrovke, varujú vedci!

Koľko spávajú vaše deti? Nedostatok spánku vedie k cukrovke, varujú vedci!

18.09.2017
Prečo je čas ukladania detí na spánok taký dôležitý? Podľa vedcov majú deti s deficitom spánku vyššiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky... Čítať viac
 
Pohľad lekárky: Deti sa v školách hrbia, lavice by mali vyzerať úplne inak!

Pohľad lekárky: Deti sa v školách hrbia, lavice by mali vyzerať úplne inak!

13.09.2017
Viac hodín sedenia v škole znamená viac príležitostí kaziť si chrbát. Ako tomu zabrániť? Čítať viac
 
Nepreháňajte, sterilné detstvo škodí imunite, varuje odborník!

Nepreháňajte, sterilné detstvo škodí imunite, varuje odborník!

11.09.2017
„Špina je dobrá", tvrdí profesor z americkej univerzity. Deti pravidelne vystavované mikróbom, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode,... Čítať viac
 
Svet praje extrovertom. Čo ak máte doma introverta?

Svet praje extrovertom. Čo ak máte doma introverta?

09.09.2017
Sú deti, ktoré sa v škole nehlásia a nechcú sa stať youtuberom, odsúdené na neúspech? Práve naopak. Čítať viac
 
Hračky pripojené na internet predstavujú vážnu hrozbu!

Hračky pripojené na internet predstavujú vážnu hrozbu!

07.09.2017
Moderné technológie vnášajú do našich domovov mnoho vylepšení a uľahčení, no predstavujú aj vážne a reálne nebezpečenstvo. Patria... Čítať viac
 
 

wanda.sk