predplatne
 
Zdravie   Deti

Iba nevinný emotikon v smartfóne dieťaťa? Sexting a kyberšikana sú strašiakom!

26.08.2018

Miléniová generácia si život bez internetu a smartfónu nedokáže predstaviť. Online riziká sa jej preto týkajú čoraz viac.

Rozširuje sa fenomén - deti posielajú svoje obnažené fotky cez internet cudzím ľuďom.

Rozširuje sa fenomén - deti posielajú svoje obnažené fotky cez internet cudzím ľuďom. Autor: Shutterstock

Ešte ani nevedia hovoriť, ale pustia si video cez YouTube. Tí starší si namiesto rozprávania počas prestávok píšu cez Facebook. Nechcú byť iní ako rovesníci, chcú byť stále online. A stále v nebezpečenstve, ktorému sa nevedia brániť. Začiatkom roka šokoval prípad austrálskej školáčky, 14-ročnej Amy Everettovej, ktorá si pre kyberšikanovanie zobrala život. Dievča z reklamy na slávne austrálske klobúky „poslúchlo“ nenávistné odkazy anonymných útočníkov z falošných profilov. Tie ju totiž na samovraždu priamo navádzali.  

Čítajte: R-bombing poznáte? Ďalší bizarný fenomén sa šíri internetom

Neber mi to!

Svoje o tom vie aj Adela, ktorej príbeh sa skončil šťastnejšie. Nechcela dovoliť dcére mobil do šiestich rokov, napokon ustúpila. „Do prvej triedy som jej dala starý tlačidlový telefón, aby sme sa vedeli spojiť, keď bude treba. Kým mala tento typ, bolo všetko v poriadku. V tretej triede mi však dookola omieľala, že chce dotykový, lebo všetci spolužiaci ho už majú. Nesúhlasila som s tým, ale otec jej taký kúpil. Sme rozvedení,“ hovorí o začiatku ozajstných problémov.

Jej dcéra trávila s telefónom čoraz viac času. Adela jeho používanie rázne obmedzila na pol hodiny denne. „Vždy si však hľadala zámienky, ako čas predĺžiť. Vyhovárala sa, že nepočuje nastavený budík, že sa nedovolala ocinovi alebo že na telefóne ešte nebola. Napokon, ani ja som nebola schopná stále ju kontrolovať. Zdala sa mi čoraz agresívnejšia, keď mobil musela odložiť.“

Nahá na fotke

Rázne pravidlá sa podarilo dcére vždy obísť aj na sociálnych sieťach. Adela jej nedovolila zriadiť si konto na Facebooku. Tínedžerka sa zaregistrovala bez jej vedomia na Instagrame, kde mala o pár mesiacov viac ako tisíc followerov. Obavy, že medzi nimi budú aj divné typy, sa naplnili. „Začala som ju kontrolovať. Zistila som, že medzi followermi mala podľa fotky aj 50-ročného chlapa, ktorý sledoval viacero tínedžeriek. Jeho a jemu podobné indivídua si musela okamžite zablokovať. O nejaký čas sa mi jej otec posťažoval, že babka kdesi videla dcérinu fotku – vyzlečenú!“ zdesila sa Adela.

Či naozaj taká fotka existovala, dodnes s istotou nevie. Jej dcéra to popiera a stará mama fotku ako dôkaz nevie nájsť. Bez toho, aby si to Adela uvedomila, sa jej dcéra stretla s dvomi hrozbami internetu – sextingom a groomingom. Ktoré mnohých rodičov desia, pretože si uvedomujú ich následky.

Zakázaný baklažán

Nie každý rodič má však také šťastie, že dieťa stačí napomenúť. A nie každý vie čítať medzi riadkami. Viete, čo znamená emotikon baklažánu? Ak vášmu dieťaťu príde na mobil tento nevinný obrázok, jeho význam pravdepodobne až taký nevinný nie je. Baklažán totiž v internetovej reči symbolov označuje penis a ako jediný emotikon je na Instagrame zakázaný. Rovnaký význam má banán a sexuálny podtón majú tiež čili papričky. Alebo taká broskyňa, ktorá predstavuje zadok. Gigant Apple menil tvar broskyne, aby nepripomínal túto časť tela, no po protestoch používateľov sa k pôvodnému obrázku vrátil.

Smartfóny vs. osobný kontakt. Ako na tom sme?

Pri takzvanom sextingu však nejde len o dvojzmyselné emotikony, ale o posielanie svojich erotických obrázkov a videí ďalším osobám. Ide o pomerne rozšírený problém, s ktorým sa stretávajú žiaci už aj na základných školách. Objavujú svoju sexualitu veľmi skoro a využívajú na to aj internet. „Každý ôsmy stredoškolák priznáva, že svoju obnaženú fotku už niekedy niekomu poslal. Nielen takto sa mladí vystavujú riziku kyberšikanovania,“ uvádza výskum Univerzity Palackého v Olomouci, ktorý robil minulý rok na 28-tisíc školákoch vo veku desať až sedemnásť rokov. 

Vedci majú dobrú správu! Táto činnosť na počítači nie je závislosť

Nebezpečná hra

Väčšina násťročných tvrdí, že sextuje pre zábavu, ale množstvo dievčat pripúšťa, že svoje fotky poslalo na partnerovo naliehanie. Ktorý po rozpade vzťahu môže fotky zverejniť, zničiť bývalej povesť, spraviť z nej budúcu obeť. Kyberšikanovanie je medzi deťmi najrozšírenejšou hrozbou a podľa spomínaného českého výskumu sa s ňou stretol už každý druhý školák.

„Spomínam si na prípad dvoch dievčat vo veku asi desať rokov, ktoré sa dlhodobo šikanovali. Trvalo to roky. Posielali si nenávistné odkazy na verejné profily. Vyústilo to až do takého štádia, že problém musela riešiť škola s rodičmi a so psychológmi. Nakoniec sa dievča, ktoré bolo agresor a konflikty rozpútavalo, podrobilo psychoterapii a obe si prestali robiť zle,“ hovorí psychologička a terapeutka Jarmila Tomková z organizácie ViaSua, ktorá sa bezpečnosťou na internete zaoberá.

Bude vás zaujímať: 

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Deti bažia po režime, nechať ich rozhodovať samy je hlúposť! Tvrdí expertka

Deti bažia po režime, nechať ich rozhodovať samy je hlúposť! Tvrdí expertka

16.11.2018
Sú často choré, nervózne a hnevajú? Nechajte ich padať a rozbiť si kolená. Ale pod jednou podmienkou. Čítať viac
 
FOTO: Dievčatká mali spoločný trup. V piatok sa ich podarilo úspešne oddeliť

FOTO: Dievčatká mali spoločný trup. V piatok sa ich podarilo úspešne oddeliť

12.11.2018
Bolo známe, že dievčatá majú spoločnú pečeň, ale lekári pred piatkovým zákrokom nevedeli, či nemajú spoločnú aj časť čreva, čo by operáciu... Čítať viac
 
Slzy, krik a lúčenie. Separačná úzkosť nie je len závislosť na mame

Slzy, krik a lúčenie. Separačná úzkosť nie je len závislosť na mame

09.11.2018
Hysterické výstupy neznamenajú rozmaznanosť. Naopak, ide o citový stav, keď sa dieťa dostane do slepej uličky a nevie z nej von. Čítať viac
 
Nové alarmy s hlasom matky. Pípanie deti nepočujú. Pomôžu?

Nové alarmy s hlasom matky. Pípanie deti nepočujú. Pomôžu?

08.11.2018
Alarm, ktorý signalizuje požiar, deti často nezobudí. Spia hlbšie a dlhšie ako dospelí a menej vnímajú zvuky. Nahrávka s matkiným... Čítať viac
 
Zázrak si nevie vysvetliť. Rybár vytiahol z oceána batoľa. Žije!

Zázrak si nevie vysvetliť. Rybár vytiahol z oceána batoľa. Žije!

06.11.2018
To, čo sa prihodilo novozélandskému rybárovi sám označil za „podivný zázrak." V ráno ako každé iné sa z neho stal hrdina. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Iba nevinný emotikon v smartfóne dieťaťa? Sexting a kyberšikana sú strašiakom!
Nina Haceková