Zdravie   Deti

Osudný zápas! Tínedžerku takmer zabila mŕtvica. Hrozí aj vášmu dieťaťu?

16.11.2017

Nebezpečný útok na mozog môže prísť aj z plného zdravia. Sedemnásťročnej Michelle z New Hampshire takmer prekazil všetky sny a plány. Bez akýchkoľvek hroziach signálov!

Michelle viedla bežný študentský život so svojimi priateľkami, kým ju nezastavil zriedkavý druh mŕtvice.

Michelle viedla bežný študentský život so svojimi priateľkami, kým ju nezastavil zriedkavý druh mŕtvice. Autor: Facebook/Michelle Ostaudelafont

Michelle Ostaudelafont ukázala mŕtvica svoju nevyspytateľnú tvár. Väčšinou sa týka ľudí po štyridsiatke až päťdesiatke so zlou životosprávou a vysokým tlakom. No sem-tam mozgová príhoda nepozná pravidlá.

Ako spoznať mŕtvicu? Konajte rýchlo, sanitka vás vezme do týchto nemocníc

Zrútila sa na zem

Všetko začalo v jeden chladný deň, keď Michelle so svojimi spoluhráčkami hrala svoj milovaný lakros. Cez prestávku sa jej z ničoho nič zastrel zrak a stratila cit v ľavej ruke. Keď vykročila ostatným dievčatám povedať, že sa necíti dobre, zrútila sa na zem. Neposlúchala ju ani ľavá noha! „Tréner si myslel, že mám úpal, no ja som vedela, že je to hlúposť, veď vonku bolo čerstvo," spomína Michelle pre dailymail.co.uk na prvé momenty zúfalstva.


Michellin tréner lakrosu si najprv myslel, že dostala úpal. Foto: Facebook/Michelle Ostaudelafont

Sanitka ju odviezla do miestnej nemocnice. Scan mozgu ukázal poškodenie mozgu v pravej časti. „Netušila som, čo je to mŕtvica. Bola som ozaj pekne vystrašená," hovorí Michelle o tom, ako sa dozvedela, čo napáchala škaredá krvná zrazenina v talame, v pravej časti mozgu.

Čo sa stane pri mŕtvici?

Podľa American Stroke Association je detská mŕtvica vzácna, hoci v USA je jednou z hlavných príčin úmrtia detí od jedného do 19. roka a týka sa približne 11 detí zo stotisíc. Stane sa, ak sa tok krvi v jednej časti mozgu zastaví pre zrazeninu. Typickými príznakmi je slabosť a stuhnutosť tváre, ramien, nohy na jednej strane tela, strata zraku, reči alebo ťažkosti v reči, ukrutná bolesť hlavy, strata rovnováhy a poruchy chôdze.


Pri ischemickej mozgovej cievnej príhode tok krvi v jednej časti mozgu zastaví zrazenina. Foto: Profimedia.sk

Frankovo znamenie: Ušný lalôčik prezradí, či vám hrozí porážka

Prečo mladá?

Narozdiel od typického pacienta po mozgovej príhode však Michelle viedla aktívny život študentky. Nemala prečo ju dostať a predsa! Ako sa to mohlo stať? Na túto otázku jej nevedeli odpovedať ani lekári. „Celý život som bola naozaj úplne zdravá. Vždy som športovala," čuduje sa dievčina, ktorá sa v sedemnástich musela znova učiť prehĺtať, jesť, hýbať nohami, chodiť. Až 60% detí ostanú trvalé následky, no zväčša sa z detskej mŕtvice pozbierajú lepšie ako dospelí, keďže im mozog stále rastie. Okrem vhodných liekov pre deti sa liečia fyzioterapiou. Aj Michelle musí stále brať detskú dávku aspirínu raz za deň ako prevenciu pred zrazeninami.


V najťažších chvíľach Michelle podržali hráčky lakrosu. Foto: Courtesy of MIchelle Ostaudelafont(MailOnline

Nikdy viac!

Ani tri roky od príhody sa jej do ľavej ruky nevrátila plná hybnosť, no Michelle sa nezvdáva a poctivo na sebe maká ďalej. No môže sa niečo podobné v jej živote ešte opakovať? Lekári z Bostonskej detskej nemocnice tvrdia, že je to nepravdepodobné, aj vďaka liečbe a kontrolám, na ktoré Michelle chodí raz za rok.

Ďalšie príbehy na izdravie.sk:

Mozgová príhoda

Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Prečo naučiť deti variť? 4 easy tipy proti ADHD a depresii

VIDEO: Prečo naučiť deti variť? 4 easy tipy proti ADHD a depresii

24.05.2018
Súvisí spolu strava a psychické zdravie? Polhodinka denne spoločného varenia s deťmi a pocítite rozdiel. Čítať viac
 
Toto nečakali ani lekári! 4-ročného synčeka strácajú pre chorobu starých ľudí

Toto nečakali ani lekári! 4-ročného synčeka strácajú pre chorobu starých ľudí

22.05.2018
Lekári mu diagnostikovali epilepsiu, no znepokojili ich ďalšie fatálne príznaky. Georgea ako jedného z najmladších na svete postihla... Čítať viac
 
Tresty ani krik nepomôžu. Dieťa s ADHD potrebuje láskavé hranice

Tresty ani krik nepomôžu. Dieťa s ADHD potrebuje láskavé hranice

19.05.2018
Poruchami aktivity a pozornosti trpí do sedem percent detí v každej populácii. Čítať viac
 
Zvrátené? Na prebalenie bábätka si máte pýtať povolenie

Zvrátené? Na prebalenie bábätka si máte pýtať povolenie

17.05.2018
Austrálska sexuologička pobúrila rodičov. Tvrdí, že skôr, ako svoje bábätko prebalíte do čistej plienky, mali by ste si vyžiadať... Čítať viac
 
Desivé upírie deti: Nemôžu ísť na slnko a majú špicaté zuby. Pomôžu im konečne?

Desivé upírie deti: Nemôžu ísť na slnko a majú špicaté zuby. Pomôžu im konečne?

15.05.2018
Majú špicaté zuby, sú holohlavé, neplačú a nepotia sa. Nemôžu ísť na slnko ani športovať. Ak keď prežijú do dospelosti, nemajú to ľahké.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Osudný zápas! Tínedžerku takmer zabila mŕtvica. Hrozí aj vášmu dieťaťu?
Dáša Balogová