predplatne
 
Zdravie   Deti

Parazity na pieskovisku. Rodičia, všímajte si, v čom sa deti hrajú!

28.06.2018

Pri návšteve ihriska skontrolujte jeho čistotu a bezpečnosť. Hra v piesku totiž okrem zábavy prináša aj riziko rôznych infekčných chorôb.

Dôležitá je nielen ostražitosť, ale aj hygiena rúk, pretože v piesku sa môžu skrývať parazity alebo salmonela.

Dôležitá je nielen ostražitosť, ale aj hygiena rúk, pretože v piesku sa môžu skrývať parazity alebo salmonela.Autor: Profimedia.sk

Deti piesok jednoducho milujú. Predtým však, ako ich necháte sa v ňom hrať, skontrolujte, v akom je stave. Opatrnosť je vždy na mieste, pretože kontaminovaný piesok môže deťom spôsobiť rôzne nepríjemné parazitické a vírusové choroby. Čo si všímať pred vstupom do pieskoviska a čomu sa vyhnúť?

Čítajte aj: Najčastejšie choroby v detskom kolektíve

Všetko do úst

Malé deti nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém, preto sú náchylnejšie na získanie rôznych infekčných chorôb. Okrem toho radi a často strkajú do úst ruky, hračky a rôzne predmety, čo je ideálny spôsob na šírenie nákazy. Pri hre na pieskovisku sa takýmto spôsobom dostáva do úst aj piesok spolu s nečistotami. A tomu by ste ak ste rodič mali zabrániť.

Dieťa sa môže na pieskovisku nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami. Najčastejšie sa vyskytujúcim parazitom je mrľa detská. Pozor si treba dať aj na infekciu pásomnicou detskou, ohrozené sú aj hlístou detskou, škrkavkou detskou, psou či mačacou. Rizikom je i parazit Toxoplazma gondii, ktorý vyvoláva toxoplazmózu,” upozorňuje Odbor hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR.

Aj vaše dieťa je viac doma ako v škôlke? Posilnite mu imunitu

Zbystrite zrak

V prvom rade ešte predtým, než deťom dovolíte ísť na pieskovisko, skontrolujte, či sa v ňom niečo podozrivé nenachádza. Bezpečnosť pieskoviska možno odhadnúť na základe jeho celkového stavu. Všímajte si oplotenie ihriska, obruby pieskoviska a či je na noc piesok prekrytý. Voľným okom môžete vidieť len hrubé znečistenie piesku, napríklad skaly, rozbité sklo, injekčné striekačky, plechovky s ostrými hranami, zvieracie exkrementy,” píše Úrad verejného zdravotníctva SR.

Ak zistíte, že piesok je znečistený alebo sa v ňom nachádzajú nebezpečné predmety, máte od správcu alebo prevádzkovateľa právo žiadať jeho vyčistenie alebo výmenu. Ak vám na oprávnený podnet nevyhovie, môže dostať pokutu do výšky stoviek až tisícok eur.

Kontroly našli

Aké najčastejšie nedostatky zistili hygienici počas vlaňajších kontrol pieskovísk? Najčastejšie bývajú pieskoviská znečistené nečistotami v podobe úlomkov skla, dreva, injekčných striekačiek a exkrementov voľne žijúcich zvierat, z ktorých hrozí infekcia parazitmi ako toxokaróza, toxoplazmóza. V niekoľkých prípadoch za minulý rok našli aj prípady výskytu salmonely na pieskoviskách.  

Prekonali ste toxoplazmózu? Možno o tom ani neviete 

Dôležitá hra

Hoci pieskovisko predstavuje pre deti určité zdravotné riziko, nie je vhodné im jeho návštevu zakazovať. Hra v útlom detskom veku je prirodzený spôsob, ako si vypestovať sociálne návyky medzi rovesníkmi a rozvíjať jemnú motoriku. Potrebná je výchova detí k základným hygienickým návykom, to je nevkladanie si rúk do úst pri hre, umývanie rúk pred jedlom a po každom opustení ihriska. Neodporúčame, aby rodič podával dieťaťu počas hry v piesku jedlo. Dôležité je tiež upozorňovať majiteľov psov a mačiek na pravidelné odčervovanie a očkovanie ako aj na zabránenie vstupu voľne pobehujúcich zvierat do pieskoviska,” uvádza Úradu verejného zdravotníctva SR.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Toxoplazmóza ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

včera
Bábätko skrútené v šatke na hrudi mamy môže pôsobiť zraniteľne a vykrivene. Ubližuje mu to? Odborníci sú zajedno. Čítať viac
 
Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

15.08.2019
V prvej polovici júla prijali na II. Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici len jednodňové... Čítať viac
 
Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

14.08.2019
Žiadne manželstvo nie je dokonalé a z času na čas sa v každej domácnosti vyskytnú rôzne problémy. Majú o nich deti vedieť alebo je lepšie... Čítať viac
 
Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

12.08.2019
Len nevinné pokašliavanie, či vážna choroba? Večnú dilemu rodičov vyrieši šikovná pomôcka v mobile. Čítať viac
 
Deti z nadváhy nevyrastú. 11 zdravotných problémov, ktoré im hrozia

Deti z nadváhy nevyrastú. 11 zdravotných problémov, ktoré im hrozia

10.08.2019
Z obéznych detí budú raz obézni a nešťastní dospelí so všetkými nepriaznivými vplyvmi na zdravie. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Parazity na pieskovisku. Rodičia, všímajte si, v čom sa deti hrajú!
Nina Haceková